chceauto.pl
x
Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?

Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2012-12-19 Opinie
Zafundowanie autu kuracji odmładzającej ma na celu poprawę wyników sprzedaży, ale czasami – dość niespodziewanie – może się odbić producentom czkawką.

Wiele wskazuje na to, że tak właśnie będzie w przypadku odświeżonych ostatnio czeskich trojaczków z Kolina: Citroena C1, Peugeota 107 i Toyoty Aygo.

Peugeot 107
Peugeot 107
Samochody, które przeszły niedawno gruntowny lifting po raz kolejny poddane zostały testom zderzeniowym przez niezależną organizację EuroNCAP. Pech chciał, że od debiutu aut w 2005 roku minęło już niemal 8 lat, a w tym czasie zmieniły się sposoby oceny bezpieczeństwa konstrukcji.

W teście zderzeniowym z 2005 roku wszystkie trzy auta wypadły całkiem nieźle – otrzymały wówczas ogólną notę czterech gwiazdek za ochronę dorosłych pasażerów.

Od tego czasu sporo się jednak zmieniło. Eksperci EuroNCAP większą wagę przykładają dziś do kwestii ochrony dzieci i przechodniów, a także wyposażenia auta w systemy wspomagające bezpieczeństwo.

Citroen C1
Citroen C1
Te zmiany nie wyszły czeskim trojaczkom na dobre. W ogólnej ocenie każdy z pojazdów otrzymał wynik jedynie trzech gwiazdek. Bezpieczeństwo pasażerów dorosłych oceniono na przeciętne 68 procent., dzieci na 73 proc. Słabo wypadł również test z udziałem przechodnia – ochronę pieszych użytkowników dróg oceniono na – stosunkowo niskie - 53 procent. Nieźle – biorąc pod uwagę klasę auta – wypadła za to ocena systemów wspomagania bezpieczeństwa. W tej kategorii auta otrzymały po 71 punktów procentowych.

Citroen C1
Citroen C1
W przypadku zderzenia czołowego na największe obrażenia narażone są stopy, kolana i uda kierowcy. Warto jednak dodać, że po uderzeniu w przeszkodę konstrukcja kabiny pasażerskiej nie została naruszona. Przy kolizjach bocznych na obrażenia najbardziej narażona jest klatka piersiowa.

Testowane pojazdy były jednak wyposażone w komplet poduszek powietrznych – w tym boczne i kurtyny – które staną się wyposażeniem standardowym dopiero w lipcu 2013 roku.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka? - GALERIA ZDJĘĆ

Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?Trzy gwiazdki dla "trojaczków". Wpadka?

Zobacz także

Nowe auto na wakacje? Ciekawa oferta Toyoty

Nowe auto na wakacje? Ciekawa oferta Toyoty 2020-06-04

Według Polskiej Organizacji Turystycznej 87 proc. deklarujących wyjazd na wakacje w tym roku wybierze Polskę. Jaki środek transportu wybiorą? Z raportu Instytutu Badań Zmian Społecznych wynika, że po pandemii udział osób poruszających się głównie...
Kolejny rekord sprzedaży Toyoty w Polsce

Kolejny rekord sprzedaży Toyoty w Polsce 2019-01-27

W 2018 roku Toyota już po raz 4. z rzędu pobiła własny rekord sprzedaży samochodów na polskim rynku. Japońska marka dostarczyła 58 695 nowych aut, o ponad 5 500 egz. więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost sprzedaży o 10,4 proc.Najchętniej...
Ruszyła wyprzedaż w salonach Toyoty

Ruszyła wyprzedaż w salonach Toyoty 2018-11-16

Samochody Toyoty z rocznika 2018 są już dostępne w ofercie wyprzedaży, obejmującej wszystkie modele marki. Rabaty sięgają 30 000 zł. Dni Otwarte w salonach Toyoty odbywają się 16 i 17 listopada.W nowej ofercie najtańsza Toyota kosztuje 36 300 zł, a...
Toyota Aygo bestsellerem

Toyota Aygo bestsellerem 2018-10-13

Toyota Aygo umocniła status lidera segmentu A. Po trzech kwartałach bieżącego roku jest najchętniej wybieranym małym miejskim samochodem w Polsce i może poszczycić się ponad 34-procentowym udziałem w tym segmencie wśród klientów...
Toyota Aygo po modernizacji

Toyota Aygo po modernizacji 2018-03-03

Toyota zmodernizowała Aygo. Ten mały samochód w obecnej postaci obecny jest na rynku od 2014 roku, lifting nie stanowi więc niespodzianki.Aygo to dla Toyoty ważny model. W zeszłym roku w Europie sprzedano ponad 85 tys. egzemplarzy tego pojazdu, co...
Historyczna wpadka. Tak źle nie było jeszcze nigdy!

Historyczna wpadka. Tak źle nie było jeszcze nigdy! 2017-12-14

Euro NCAP uraczyło nas kolejną porcją informacji dotyczących poziomu bezpieczeństwa oferowanych w europejskich salonach pojazdów. Tym razem przetestowano aż 15 samochodów! Tylko siedem z nich było rynkowymi nowościami. Pozostałe testy dotyczyły...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.