chceauto.pl
x
Advertisement
Porady i rynek

Smart ma już 20 lat!

Redakcja ChceAuto.pl | 2018-07-07 | Opinie
Smart ma już 20 lat!
Smart ma już 20 lat. Pierwszy model tej marki, czyli Smart Fortwo debiutował na salonie we Frankfurcie w 1997 roku i wywołał niemałą sensację. Produkcja seryjna ruszyła natomiast nieco później, bo w lipcu 1998 roku.

Smart Forfour I
Smart Forfour I
Od tamtej pory nabywców znalazło już ponad 2,2 mln Smartów. W pewnych kręgach samochód stał się niemal kultowy. Dziś już wiadomo, że Smart będzie pierwszą marką samochodów na świecie, która będzie sprzedawała wyłącznie auta o napędzie elektrycznym.

Pomysł zbudowania malutkiego auta miejskiego, o długości nieprzekraczającej 2,5 m narodził się w głowie Nicolas Hayeka, założyciela marki Swatch, która specjalizowała się w produkcji zegarków. W 1994 roku Hayek porozumiał się z Mercedesem, jako firmą mającą doświadczenie w produkcji samochodów i tak narodził się Smart.

Smart Forfour II
Smart Forfour II
Pierwsza generacja produkowana była w zakładzie w Hambach we Francji, początkowo auto trafiło do sprzedaży w dziewięciu krajach Europy Zachodniej.

Później nastąpił szybko rozwój marki. Już w 1999 roku pokazano wersję cabrio, która trafiła do produkcji latem 2000 roku. Również w 1999 roku debiutował Smart z silnikiem wysokoprężnym CDI, który zużywał około 3,5 l paliwa na 100 km. Docenili to klienci, bo do wprowadzenia kolejnej generacji Smarta w 2007 roku sprzedano 140 tys. aut z tym typem napędu.

Smart Coupe
Smart Coupe
Kolejne lata przyniosły nowe modele Smarta. W 2002 pokazano Smarta Crossblade, który wyróżniał się tym, że nie miał drzwi, dachu ani owiewek, rok później auto w niewielkiej serii trafiło do sprzedaży. Również w 2003 roku pokazano Smarta Roadster i Smarta Coupe, które miały dostarczać więcej frajdy osobom lubiącym nieco szybszą jazdę. 2004 rok to data debiutu czteroosobowego Smarta Forfour. To auto okazało się jednak niewypałem, z produkcji zniknęło już po dwóch latach.

Smart Fortwo II
Smart Fortwo II
W 2007 roku pojawiła się druga generacja Smarta Fortwo. Auto otrzymało większy rozstaw osi, nieco większe nadwozie, poprawiono poziom bezpieczeństwa. W ofercie znajdowały się silniki benzynowe o mocy 61, 71 i 84 KM o 45-konny diesel. Auto sprzedawano nie tylko w Europie, ale również w USA i Chinach.

W 2010 i 2012 roku model przechodził modernizacje.

Smart Fortwo III
Smart Fortwo III
W 2014 roku pojawiła się trzecia generacja Smarta Fortwo oraz druga - Smarta Forfour. Tym razem pojazdy opracowano wspólnie z Renault. Z oferty zniknął diesel, gama obejmowała wyłącznie benzynowe silniki o mocy 60, 71 i 90 KM, dostępna była zautomatyzowana skrzynia dwusprzęgłowa. W 2016 roku pojawiła się wersja Brabus napędzana doładowanym silnikiem o mocy 109 KM, a rok później - elektryczny Smart Electric Drive z silnikiem mocy 81 KM.

To właśnie ten ostatni model określił przyszłość marki. W Ameryce już do 2017 roku tylko ten model jest dostępny w sprzedaży, a ogłoszono również, że od 2020 Smart będzie sprzedawał wyłącznie auta elektryczne.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Smart ma już 20 lat! - GALERIA ZDJĘĆ

Smart ma już 20 lat!Smart ma już 20 lat!Smart ma już 20 lat!Smart ma już 20 lat!Smart ma już 20 lat!Smart ma już 20 lat!

Zobacz także

najczęściej poszukiwane

Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.