chceauto.pl
x
Skoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historii

Skoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historii

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2020-08-06 Opinie
Pierwsza generacja współczesnego wcielenia Octavii trafiła na drogi w latach 90-tych. Teraz rozpoczyna się sprzedaż IV generacji, która jak nigdy dotąd naszpikowana jest nowoczesnymi technologiami.

Nowa Octavia jest większa i szersza niż jej poprzedniczki. Zarówno wersja Combi, jak i Liftback mają 4689 mm długości oraz 1829 mm szerokości. Rozstaw osi to 2686 mm. Pojemność bagażnika to 640 l w wariancie Combi i 600 l - w wersji Liftback.

Skoda Octavia IV
Skoda Octavia IV
We wnętrzu pojawiło się dwuramienna, wielofunkcyjna kierownica. Deska rozdzielcza została przeprojektowana, ma modułową budowę. W centralnym punkcie znajduje się duży, wolnostojący wyświetlacz.

W Octavii nowej generacji po raz pierwszy dostępne są ergonomiczne, elektronicznie sterowane fotele przyjazne dla kręgosłupa. Fotele posiadają regulację położenia, głębokości samego siedzenia, podporę odcinka lędźwiowego oraz funkcję masażu.

Nowa Octavia oferuje pełną synchronizację ze smartfonem oraz jest zawsze online dzięki wbudowanej karcie SIM. Korzystanie z systemu multimedialnego nie różni się od obsługi urządzeń dotykowych. Ponadto system gromadzi i zapamiętuje dane, takie jak: indywidualne ustawienia fotela, klimatyzacji czy lusterek nawet dla 14 użytkowników auta.

Skoda Octavia IV
Skoda Octavia IV
W nowej Skodzie Octavii debiutuje także wyświetlacz head-up, który pokazuje wybrane informacje na przedniej szybie.

O poczucie bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów dbają zaawansowane systemy bezpieczeństwa. W nowej Octavii po raz pierwszy dostępny jest aktywny system zapobiegania kolizjom (Collision Avoidance Assist) oraz system ostrzegania przy wysiadaniu (Exit Warning). Ponadto samochód dysponuje także asystentami takimi jak Front Assist czy Side Assist oraz systemami informującymi o zbliżających się pieszych i rowerzystach: Predective Pedestrian i Cyclist Protection, ich zasięg wynosi do 35 m.

Dodatkowy komfort zapewnia system Travel Assist, który łączy w sobie wiele różnych funkcji. Nie tylko rozpoznaje on znaki drogowe, wykrywa odległość samochodu od innych obiektów i pomaga utrzymać się na wybranym pasie ruchu, ale także reaguje w nagłych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Travel Assist sprawdza co 15 sekund czy kierowca dotyka kierownicy i czy nie stracił panowania nad pojazdem. W przypadku braku reakcji ze strony osoby prowadzącej samochód, system włącza światła awaryjne i w bezpieczny sposób zatrzymuje pojazd.

Skoda Octavia IV
Skoda Octavia IV
W nowej Skodzie znajduje się także ulepszona wersja systemu Adaptive Distance Assistant, automatycznie dostosowującego odległość do samochodów poprzedzających pojazd. Urządzenie wykorzystuje zamontowaną z przodu kamerę oraz dane z systemu nawigacji, by automatycznie ustanowić prędkość. Funkcja Stop and Go, dostępna dla modeli z automatyczna skrzynią biegów, jest w stanie zatrzymać samochód i w ciągu trzech sekund sprawić, że ponownie ruszy.

Wkrótce Octavia będzie dostępna także z systemem Area View. To zestaw czterech kamer, które znajdują się w przedniej i tylnej części auta oraz w obudowach lusterek. Dzięki nim kierowca otrzymuje obraz 360°, który ułatwia parkowanie i manewrowanie w wąskich uliczkach. Wsparcie dla kierowcy zapewniają też adaptacyjne reflektory FULL LED Matrix. Dzięki wielosegmentowej budowie poszczególne moduły mogą być wyłączane, a komputer pokładowy reguluje wiązkę światła tak, by nie oślepić innych użytkowników drogi, ale jednocześnie maksymalnie doświetlić trasę.

Skoda Octavia IV
Skoda Octavia IV
Auto może być również wyposażone w 9 poduszek powietrznych. Zastosowane technologie przełożyły się na pięciogwiazdkowy wynik w teście Euro NCAP.

Nowa Octavia to pierwszy model w portfolio Skody, w którym wykorzystano technologię „shift by wire” do sterowania przekładnią DSG. Zamiast dźwigni zmiany biegów samochód wyposażono w przełącznik, który został połączony z przekładnią elektronicznie i w taki sposób przekazuje informacje o wybranym biegu.

Ponadto Octavia dostępna jest z szeregiem silników do wyboru - m.in. po raz pierwszy z napędem hybrydowym, tym samym dołączając do zelektryfikowanej rodziny Skody spod znaku iV. OCTAVIA iV występuje jako hybryda typu plug-in oraz w technologii miękkiej hybrydy, która tym samym debiutuje w Skodzie.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Skoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historii - GALERIA ZDJĘĆ

Skoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historiiSkoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historiiSkoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historiiSkoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historiiSkoda Octavia IV. Najbardziej zaawansowana w historii

Zobacz także

Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg?

Najpopularniejsze auta używane w Polsce. Ile kosztują i jaki mają przebieg? 2021-08-20

Jakie auta najchętniej kupują Polacy? Ile pieniędzy przeznaczamy na zakup samochodu, czy jaki jest jego średni wiek? Odpowiedzi na takie pytanie daje ciekawy raport opracowany przez Carvago.com. To największa w Europie platforma sprzedaży samochodów...
Skoda Octavia w wersji Sportline. Ceny

Skoda Octavia w wersji Sportline. Ceny 2021-06-08

Skoda Octavia po raz pierwszy będzie dostępna w wersji Sportline. którą wyróżniają m.in. czarne elementy nadwozia, trójramienna wielofunkcyjna sportowa kierownica, a także sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami i tapicerką ThermoFlux....
Najpopularniejsze nowe auta w Polsce

Najpopularniejsze nowe auta w Polsce 2021-01-05

Znamy już pierwszą dziesiątkę najlepiej sprzedających się nowych aut w 2020 roku w Polsce. Najwięcej powodów do radości mają w tym przypadku dealerzy Toyoty i Skody. Najchętniej kupowanym nowym autem w Polsce była w ostatnich dwunastu miesiącach...
Skoda Octavia iV i Scout. Ceny

Skoda Octavia iV i Scout. Ceny 2020-12-04

Skoda poszerza gamę Octavii o hybrydę plug-in i uterenowioną wersję Scout. Skoda Octavia to bestseller na polskim rynku. Model zajmuje 1. miejsce na liście sprzedaży aut osobowych w Polsce w okresie od stycznia do października 2020 roku. Hybrydowa...
Skoda Octavia RS. Polskie ceny!

Skoda Octavia RS. Polskie ceny! 2020-10-12

Skoda rozpoczyna sprzedaż w Polsce Octavii RS. Po raz pierwszy będzie można wybierać spośród trzech układów napędowych. Na początek w ofercie znajdzie się Octavia RS z silnikiem benzynowym oraz Octavia RS iV z napędem hybrydowym typu plug-in....
Skoda Octavia. Cztery wersje napędów, ale... nie teraz

Skoda Octavia. Cztery wersje napędów, ale... nie teraz 2020-07-20

Nowa Skoda Octavia, która właśnie wchodzi do sprzedaży, dostępna będzie na rynku polskim z aż czterema różnymi rodzajami napędów. Poza udoskonalonymi silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi bestseller Skody jest drugim autem tej marki oferowanym w...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS