chceauto.pl
x

Seat Leon

Oceny użytkowników3.7304/5. Głosy: 664
Ocena: 3.73/5
Głosy: 664.

Lata produkcji

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

Seat Leon I (2000-2006)

Bliskie pokrewieństwo z Golfem IV oznacza zalety i wady. Samochód ma stosunkowo niewielki rozstaw osi (251 cm) przez co wnętrze nie jest zbyt obszerne (da się to odczuć szczególnie na tylnej kanapie). Niestety, w przeciwieństwie do Golfa, wnętrze Leona źle znosi upływ czasu, wykonano je bowiem z plastików gorszej jakości. Dlatego złuszczony lakier na plastikach, obtarte boczki drzwi czy kierownica nie muszą oznaczać, że licznik był cofany. Po prostu wnętrze Leona starzeje się szybciej niż reszta samochodu.

Pojemność bagażnika nie zachwyca (340 litrów), z tego względu osoby z dużą rodziną powinny raczej zwrócić się ku Toledo (500 litrów).

Niestety, nie tylko jakość wnętrza odróżnia Leona od Golfa. Inna była również jakość montażu, przez co w Seatach mogą przytrafiać się drobne, ale dokuczliwie usterki. Wymienić wśród nich można niedomagania wyświetlacza klimatyzacji (gasną cyfry), awarie spryskiwacza tylnej szyby (z powodu zerwania przewodu), czy pękanie prowadnic elektrycznie sterowanych szyb. Przytrafić się mogą również nieszczelne drzwi, przez co do wnętrza (przed tylną kanapę) może dostawać się woda (winne są uszczelki drzwi).

W samochodach I generacji zużyciu ulega przednie zawieszenie. Jest ono zestrojone stosunkowo sztywno, co przyspiesza degenerację. Ponadto jest pośrednią przyczyną zdarzającego się samoczynnego pękania przedniej szyby. Na szczęście koszt wymiany łączników stabilizatora czy tulei wahaczy nie jest wysoki. Z tyłu zastosowano belkę skretną, w której zużywać mogą się tylko silentbloki.

Niewątpliwą zaletą Seata Leona jest olbrzymi wybór silników. W zależności od potrzeb można wybierać spośród czterocylindrowych silników benzynowych wolnossących, poprzez jednostki doładowane 1.8T, aż po montowany w sportowej wersji Cupra silnik 2.8V6 (wywodzący się z jednostki VR6 montowanej jeszcze w Golfie III).

Gama jednostek wysokoprężnych rozpoczyna się silnikiem 1.9 SDI (bez turbosprężarki, moc 68 KM), a kończy na... silnikach 1.9 TDI występujących w kilku wariantach mocy (90, 110, 130, 150 KM). Odrzucając skrajne propozycje (jako albo bardzo słabe, albo bardzo nieekonomiczne) dochodzimy do wniosku, że najlepszy kompromis stanowi silnik 1.8T (z naciskiem na osiągi) lub 1.9 TDI 110 lub 130 KM (dla tych, którzy jednak preferują oszczędności).

W silnikach benzynowych zdarzają się awarie pompy wody, a także problemy z brudną przepustnicę oraz usterki przepływomierzy i sondy lambda, nie są to jednak usterki nagminne. Zaletą czterocylindrowych jednostek jest fakt, że zwykle bez większych protestów tolerują gaz LPG.

Na rynku wtórnym zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się samochody napędzane silnikami wysokoprężnymi. Trzeba zwrócić uwagę, że wersje 90 i 110 KM zasilane są za pomocą pompy rotacyjnej, co oznacza lepszą tolerancję na gorszej jakości paliwo, ale również gorsze osiągi. Uwaga na turbinę o zmiennej geometrii łopatek - by uniknąć kłopotów z jej zacieraniem zaleca się korzystanie z pełnego zakresu obrotów, nie tylko "emerycką" jazdę na niskich obrotach.

Silniki Diesla 1.9 o mocach 130 i 150 KM, wyposażone są w pompowtryskiwacze. Oprócz awarii tego elementu przytrafić się mogą usterki koła dwumasowego (znajdziemy je też w silniku 1.8T, ale tam jego wytrzymałość jest większa) oraz przepływomierza. Oczywiście zużyciu ulegać mogą również turbiny.

Zakup na rynku wtórnym zadbanego egzemplarza Seata Leona I generacji nie jest zadaniem łatwym. Samochód - ze względu na mocne silniki - ceniony był przez młodych i dynamicznych kierowców, przez co wiele egzemplarzy ma przeszłość powypadkową. Dodatkowo samochody z silnikami wysokoprężnymi w zdecydowanej większości pochodzą z importu, co najczęściej oznacza, że mają (i to znacznie) cofane liczniki. Z tego względu większe szanse na sukces mają osoby szukającego samochodu z silnikiem benzynowym. Zawsze jednak konieczna będzie dokładna analiza miernikiem grubości lakieru.

Seat Leon II (2005-2013)

Seat Leon II debiutował w 2005 roku, 4 lata później poddano go subtelnemu liftingowi. Produkcja została zakończona w 2012 roku, gdy zaprezentowano III generację.

Leon II to hiszpańskie wcielenie Golfa V. Oba pojazdy wykorzystują tę samą płytę podłogową (PQ35, stosowana również w Audi A3 i Skodzie Octavii II), silniki, całkowicie inna jest natomiast stylizacja nadwozia i wnętrza.

Seat w rodzinie Volkswagena ma pełnić rolę marki "sportowej", a więc Walter da Silva narysował samochód o dynamicznym wyglądzie, w którym skopiował swój pomysł ukrycia tylnych klamek, po raz pierwszy zastosowany w Alfie Romeo 156. W efekcie Leon II może się podobać, ale taka stylizacja ma też pewne minusy - np. nisko opadający dach może przeszkadzać wysokim pasażerom siedzącym z tyłu, z kolei wysoko poprowadzona linia okien sprawia, że wnętrze może sprawiać nieco klaustrofobiczne wrażenie, nienajlepsza jest również widoczność.

Wrażenie klaustrofobii może potęgować projekt deski rozdzielczej, w której dominują jednolite połacie zwykle ciemnego plastiku. Do ergonomii nie można mieć zarzutów, ale wygląd jest nieco przytłaczający. Co gorsza, użyte we wnętrzu plastiki nie są najwyższej jakości - wycierają się, deska potrafi również zacząć generować bliżej niezidentyfikowane, za to denerwujące dźwięki.

Wyposażenie większości egzemplarzy jest dość bogate, standardem jest klimatyzacja i podstawowa "elektryka" (szyby, lusterka). Niestety, nasycenie elektroniką oznacza też pojawiające się problemy, typu sygnalizowanie nieistniejących usterek (np. przepalone żarówki) czy problem z elektrycznym otwieraniem bagażnika. Ponadto użytkownicy skarżą się na delikatny i podatny na uszkodzenia lakier.

Seat Leon II miał nie tylko dynamicznie wyglądać, ale również dobrze się prowadzić. W samochodzie zastosowano więc dość zaawansowaną konstrukcję zawieszenia - z przodu znajdziemy co prawda klasyczne kolumny McPhersona, ale już z tyłu - układ wielowahaczowy. Całość zestrojono sztywno, przez co na polskich drogach cierpi nieco komfort jazdy - taka specyfikacja nie każdemu będzie odpowiadać. Nie można mieć natomiast większych zastrzeżeń do trwałości, najszybciej wybijają się tuleje wahaczy przednich i łączniki stabilizatora z tyłu. Nie są to jednak nagminne usterki.

Wybór jednostek napędowych w Seacie Leonie II jest bardzo szeroki. Jak wspomnieliśmy hiszpański kompakt wykorzystuje silniki Volkswagena, a to oznacza, że nie każdą jednostkę można polecić z czystym sumieniem.

Wśród silników benzynowych najlepszych wyborem będą jednostki wolnossące, przy czym 1.4 jest nieco za słaby, jak na gabaryty i masę auta. Lepszy wyborem będzie silnik 1.6, jeśli nie zamierzamy montować gazu, można również zaryzykować mocniejszą jednostką 2.0 FSI (wyposażoną w bezpośredni wtrysk paliwa).

Jeśli ktoś woli silnik z serii TSI (z turbosprężarką i również bezpośrednim wtryskiem) powinien unikać jednostki 1.4, w której uszkodzeniu ulega łańcuch rozrządu, co może oznaczać konieczność generalnego remontu, przy czym bardziej podatne na uszkodzenia były silniki z początkowych lat produkcji. Podobny problem, chociaż na znacznie mniejszą skalę dotyka jednostki 1.8, stąd chyba lepszym wyborem będzie 2.0 TSI.

Dobrze zastanowić powinni się również zwolennicy silników wysokoprężnych. Świetną opinią cieszą się sprawdzone silniki 1.9 TDI, które były trwałe i zużywały mało paliwa. Niestety, większość z nich ma już przejechane setki tys. km, bowiem montowane były w samochodach z pierwszego okresu produkcji. A to oznacza zużycie eksploatacyjne wielu elementów. Zdecydowanie unikać trzeba natomiast jednostki 2.0 TDI z pompowtryskiwaczami (montowany do 2007 roku), w której psuło się właściwie wszystko: uszkodzeniu ulegała turbina, pompowtryskiwacze, koło dwumasowe, a nawet pękały głowice...

Jeśli już silnik 2.0 TDI to tylko wprowadzony nieco później wariant z wtryskiem common-rail. Godna polecenia jest również jednostka 1.6 TDI, chociaż w obu przypadkach trzeba zdawać sobie sprawę, że duży przebieg może oznaczać problemy z układem wtryskowym, kołem dwumasowym czy turbosprężarką, które są elementami eksploatacyjnymi i podlegają naturalnemu zużyciu. Lepiej poszukać również samochodów pozbawionych filtra cząstek stałych (DPF).

Ceny Seat Leona II są dość przystępne, niższe niż Volkswagena Golfa. Na rynku wybierać można zarówno wśród samochodów sprowadzanych, jak i pochodzących z polskiej sieci dystrybucyjnej. Lepszym wyborem będą te ostatnie, szczególnie jeśli mają udokumentowaną historię. Egzemplarze sprowadzane, z nieznaną historią, wymagają dokładnego sprawdzenia pod kątem zarówno wypadkowości, jak i ogólnego wyeksploatowania spowodowanego dużym realnym przebiegiem.

Seat Leon III (2013-2018)

Seat Leon trzeciej generacji został zbudowany na nowej, modularnej płycie podłogowej koncernu Volkswagen o nazwie MQB. Samochód debiutował i wszedł na rynek w 2012 roku. W marcu roku 2013 pojawił się Leon SC, czyli wersja trzydrzwiowa, a we wrześniu tego samego roku na salonie we Frankfurcie debiutowało kombi.

Leon III to kolejny nowy model Seata po zaprezentowanych niewiele wcześniej miejskim Mii i Toledo. O ile jednak Mii jest bliźniakiem Volkswagena Up!, a Toledo - Skody Rapid, o tyle Leon otrzymał własną stylizację i jest pierwszym modelem, który otrzymał nowe, lekko zmodyfikowane logo marki.

Samochód ma 4,26 m długości, co oznacza, że wbrew panującej tendencji do powiększania nowych modeli, jest krótszy od obecnej generacji o 5 cm. Nie ma natomiast niespodzianki, jeśli chodzi o rozstaw osi. Jest on o 6 cm większy, co oznacza, że pasażerowie na tylnej kanapie będą mieli znacznie więcej miejsca niż obecnie.

Krótsze nadwozie i większy rozstaw osi oznaczają również krótkie zwisy nadwozia. Co ciekawe, udało się zwiększyć pojemność bagażnika z 340 do 380 litrów.

Od 2014 roku Leon dostępny jest w sportowej wersji Cupra, wówczas pod maskę trafił silnik 2.0 TSI o mocy 265 lub 280 KM. Jednocześnie zadebiutowały dwie wersje nadwoziowe - 3- i 5-drzwiowa. Rok później zaprezentowano Leona Cupra ST, czyli wersję kombi.

W lutym 2016 pojawił się Leon Cupra po kuracji wzmacniającej, która zaowocowała mocą 290 KM. Nazwany Cupra 290 samochód miał krótką historię, bowiem już jesienią zaprezentowano wersję o mocy 300 KM.

Równo rok później, a więc jesienią 2017 zadebiutował Leon Cupra R. W wersji ze skrzynią manualną model ten dysponował mocą 310 KM (z przekładnią DSG - 300 KM).

Seat Leon IV (2020-2023)

Seat Leon IV generacji został zaprezentowany w 2020 roku. Samochód oparto na płycie podłogowej MQB Evo.

W wersji 5-drzwiowej nowy Leon ma 4368 mm długości (o 86 mm więcej w stosunku do poprzedniej generacji), 1800 mm szerokości (o 16 mm mniej) i 1456 mm wysokości (o 3 mm mniej). Rozstaw osi wynosi 2686 mm, czyli o 50 mm więcej niż w trzeciej generacji.

W wersji Sportstourer, co w nomenklaturze Seata oznacza kombi, samochód ma 4642 mm długości (o 93 mm więcej w stosunku do poprzedniej generacji), 1800 mm szerokości (o 16 mm mniej) i 1456 mm wysokości (o 3 mm mniej). Rozstaw osi jest identyczny jak w wersji 5-drzwiowej.

Pojemność bagażnika w wersji 5-drzwiowej wynosi 380 litrów (identycznie jak w poprzedniej generacji), a w opcji Sportstourer – aż 617 litrów (czyli aż o 30 litrów więcej niż w poprzedniej generacji).

Od debiutu samochód dostępny był z szeroką gamą jednostek napędowych: z silnikiem benzynowym (TSI), Diesla (TDI), napędzanym gazem ziemnym (TGI) oraz w wersjach mild hybrid (eTSI) i hyprydowej plug-in (eHybrid).

Według producenta Leon IV generacji jest najbezpieczniejszym modelem Seata w historii.

Przykładowe samochody

Seat Leon

Seat Leon IV 1.0 TSI 90 KM

2020, hatchback 5dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 51 000,00 zł
DostępnośćOd czasu do czasu można trafić na ogłoszenia
Seat Leon

Seat Leon III X-perience 1.4 TSI 125 KM

2015, kombi
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 44 000,00 zł
DostępnośćBez ofert na rynkuOceny5.00/5. Głosy: 2
zdjęcia wkrótce

Seat Leon III FL X-perience 2.0 TDI 150 KM

2017, kombi
napęd: 4x4
skrzynia: ręczna
cena: 67 000,00 zł
DostępnośćBez ofert na rynku
Seat Leon

Seat Leon III FL Cupra 2.0 TSI 300 KM

2017, hatchback 3dr
napęd: przedni
skrzynia: automat
cena: 75 000,00 zł
DostępnośćSporadycznie pojawiają się pojedyncze oferty
Seat Leon

Seat Leon III FL 1.2 TSI 110 KM

2017, hatchback 3dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 39 000,00 zł
DostępnośćBez ofert na rynku
Seat Leon

Seat Leon III Cupra 2.0 TSI 265 KM

2014, hatchback 3dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 45 000,00 zł
DostępnośćBez ofert na rynku
Seat Leon

Seat Leon III 1.6 TDI 110 KM

2015, hatchback 5dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 34 000,00 zł
DostępnośćWybór ogłoszeń jest przeciętny, ale można znaleźć dobrą ofertęOceny5.00/5. Głosy: 1
Seat Leon

Seat Leon II 1.4 85 KM

2007, hatchback 5dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 11 000,00 zł
DostępnośćOferta jest szeroka, jest w czym wybieraćOceny4.50/5. Głosy: 2
Seat Leon

Seat Leon I 1.4 75 KM

2000, hatchback 5dr
napęd: przedni
skrzynia: ręczna
cena: 8 000,00 zł
DostępnośćWybór ogłoszeń jest przeciętny, ale można znaleźć dobrą ofertęOceny3.67/5. Głosy: 9

Zobacz także

Cupra Leon z nowymi silnikami. Będzie taniej

Cupra Leon z nowymi silnikami. Będzie taniej 2022-09-09

Cupra poszerza gamę jednostek napędowych dostępnych w modelu Leon. O ile do tej pory model ten był dostępny wyłącznie z silnikami 2.0 TSI o mocy 245 lub 300 KM (310 KM - w kombi), które łączono z przekładnią DSG, o tyle wkrótce Cuprę Leona...
Seat Leon z systemem jazdy autonomicznej

Seat Leon z systemem jazdy autonomicznej 2021-12-13

Seat zaprezentował swój najnowszy prototyp DIANA, pilotażowy projekt samochodu autonomicznego. DIANA to innowacyjny projekt samochodu autonomicznego, który został stworzony przez inżynierów hiszpańskiej marki na bazie Seata Leona. Prototyp jest...
Cupra Leon i Leon Sportstourer z nowymi napędami

Cupra Leon i Leon Sportstourer z nowymi napędami 2021-03-17

Cupra poszerza gamę jednostek napędowych modelu Leon o nowe silniki, również hybrydowe.Do tej pory Cupra Leon, niezależnie od nadwozia, dostępny był wyłącznie z hybrydowym napędem o mocy 245 KM. Ale to się właśnie zmienia i gama dostępnych...
Cupra Leon i Formentor w nowych wersjach. Ceny

Cupra Leon i Formentor w nowych wersjach. Ceny 2021-02-02

Cupra poszerza gamę modeli w Polsce o nowe wersje Leona i Formentora. Cupra Leon w wersji hatchback zyskał 2-litrowy silnik TSI o mocy 300 KM. Natomiast Formentora będzie można zamówić w wersji hybrydowej PHEV.Cupra Leon do tej pory dostępny jedynie w...
Kolejne testy Euro NCAP

Kolejne testy Euro NCAP 2020-12-11

Niezależna organizacja Euro NCAP ogłosiła wyniki kolejnych testów zderzeniowych. Tym razem ocenie bezpieczeństwa poddano Audi A3 Sportback, Seata Leona, Isuzu D-Max, Kię Sorento, Land Rovera Defender, Honda e i Hyundaia i10.Audi A3 Sportback i Seat Leon...
16 anten w nowym Seacie!

16 anten w nowym Seacie! 2020-05-27

Współczesne samochody coraz częściej wyposażane są w systemy łączności bezprzewodowej. W czasie podróży chcemy odbierać nie tylko stacje radiowe, ale i dane GPS czy Internet za pomocą WiFi lub sieci 4G. Z tego powodu w nowoczesnych pojazdach, jak...
Nowy Seat Leon. Polskie ceny

Nowy Seat Leon. Polskie ceny 2020-05-04

Wiemy już ile zapłacić trzeba będzie w Polsce za nowego Seata Leona. Auto dostępne będzie od 69 700 zł. To cena za model w wersji wyposażenia Reference z turbodoładowanym silnikiem 1.0 o mocy 90 KM. Już standardowe wyposażenie tej wersji oferuje...
Pierwszy taki Seat w historii

Pierwszy taki Seat w historii 2020-04-28

Do europejskich salonów trafi wkrótce nowy Seat Leon. To pierwszy model hiszpańskiego producenta dostępny w czterech wersjach napędu: benzynowej (TSI), wysokoprężnej (TDI), miękkiej hybrydzie (eTSI) i hybrydzie typu plug-in (eHybrid). Seat przygotował...
Nowy Seat Leon już na drodze

Nowy Seat Leon już na drodze 2020-03-25

Seat Leon czwartej generacji po raz pierwszy wyjechał na drogę bez kamuflażu. Samochód zwraca uwagę nie tylko nowym designem, ale także wyższym stopniem automatyzacji i pełną łącznością z siecią.Nadwozie nowego Leona cechują harmonijne proporcje...
Elektryczna ofensywa Seata

Elektryczna ofensywa Seata 2020-03-13

Od momentu ogłoszenia planu elektryfikacji w ubiegłym roku Seatkonsekwentnie wprowadza nowe rozwiązania. Po premierze czwartej generacji Leona i nowej Cupry Leona, dostępnych z hybrydowym układem napędowym typu plug-in, producent przedstawił...
Cupra Leon nadjeżdża!

Cupra Leon nadjeżdża! 2020-02-13

20 lutego w Martorell nastąpi uroczyste otwarcie nowej siedziby marki Cupra. Wydarzeniu będzie towarzyszyć światowa premiera drugiego modelu marki czyli Leona. Przypomnijmy, Cupra stała się osobną marką dwa lata temu. O ekspansji trudno mówić - do...
Oto nowy Seat Leon

Oto nowy Seat Leon 2020-01-29

Seat zaprezentował własnie zupełnie nowego Leona. Podstawę samochodu stanowi zaawansowana platforma MQB Evo, która zapewniła projektantom większą elastyczność w projektowniu, co przełożyło się na uzyskanie lepszych proporcji. Inwestycje związane...
Seat Leon ma 20 lat

Seat Leon ma 20 lat 2019-10-03

Seat Leon ma już 20 lat. Pierwszy samochód o tej nazwie pojawił się na rynku w 1999 roku. Od tamtej pory nabywców znalazło ponad 2 miliony egzemplarzy trzech generacji modelu.Aktualna – trzecia – generacja Leona, która została przedstawiona w 2012...
Seat Leon ST Cupra 370 Carbon już w Polsce. Tylko 13 sztuk!

Seat Leon ST Cupra 370 Carbon już w Polsce. Tylko 13 sztuk! 2018-10-18

Do rodziny Leona dołącza unikatowy, limitowany SEAT Leon ST CUPRA 370 Carbon. To auto wyjątkowe – silnik o mocy 370 KM i momencie obrotowym 460 Nm sprawia, że Leon CUPRA 370 Carbon osiąga prędkość 100 km/h w 4,5 sekundy. Ceny najmocniejszej CUPRY...
Seat Leon Cupra ST Carbon w polskich salonach

Seat Leon Cupra ST Carbon w polskich salonach 2018-06-03

Kilka miesięcy temu Seat zdecydował, że Cupra stanie się wkrótce osobną marką zarezerwowana dla najmocniejszych odmian hiszpańskich pojazdów. Zanim to jednak nastąpi, w cennikach pojawi się jeszcze Seat Leon CUPRA ST w wersji specjalnej Carbon. Nowa...
Seat wraca z niebytu

Seat wraca z niebytu 2018-04-20

Seat podnosi się z kolan. Po latach upadku, gdy wydawało się, że Volkswagen nie ma pomysłu na tę markę i dąży do jej zamknięcia, Seat zyskał drugi oddech. A recepta na to była prosta - wystarczyło kilka nowych modeli.Po pierwszym kwartale tego...
Sprzedaż Seata mocno w górę!

Sprzedaż Seata mocno w górę! 2018-03-21

Wygląda na to, że Seat na dobre wraca z niebytu. Przez długi czas wydawało się, że Volkswagen nie ma pomysłu na tę markę (szczytem było wprowadzenie do sprzedaży starego Audi A4 jako Seat Exeo), przez co sprzedaż pikowała w zastraszającym...
Seat Leon Cupra R. Ceny

Seat Leon Cupra R. Ceny 2018-03-18

Na salonie we Frankfurcie jesienią ubiegłego roku Seat zaprezentował Leona Cupra R. Teraz poznaliśmy polskie ceny tego modelu.Seat Leon Cupra R to najmocniejszy samochód w gamie hiszpańskiego producenta. Napędzany jest silnikiem benzynowym 2.0 TSI o...
Seat Leon Cupra R

Seat Leon Cupra R 2017-09-04

Trwają właśnie ostatnie przygotowania przed salonem IAA we Frankfurcie. Na imprezie poznamy m.in. nazwę nowego, zapowiadanego na przyszły rok, dużego crossovera Seata. Hiszpańska firma w czerwcu ogłosiła konkurs na wyłonienie nazwy nowego modelu,...
Seat Leon Cupra. Ceny

Seat Leon Cupra. Ceny 2016-12-24

Na początku przyszłego roku w salonach pojawi się Seat Leon Cupra po modyfikacjach. Poznaliśmy już ceny tego pojazdu.Historia Leona Cupra jest dziwna. Obecną generację tego pojazdu zaprezentowano w styczniu 2014 roku. Samochód otrzymał silnik 2.0 TSI...
Seat Leon po liftingu

Seat Leon po liftingu 2016-10-21

Seat Leon nie należy do rynkowych przebojów, dodatkowo nieco się już zestrzał, bowiem w obecnej formie na rynku pojawił się już 4 lata temu. Nic więc dziwnego, że władze firmy podjęły decyzję o poddaniu tego modelu modernizacji. Co zmieniło się...
Seat Leon Cupra 290

Seat Leon Cupra 290 2016-02-15

Seat Leon Cupra 290 to najmocniejsza wersja Leona w historii tego modelu. Samochód już wkrótce trafi do salonów.Historia Leona Cupra jest dziwna. Obecną generację tego pojazdu zaprezentowano w styczniu 2014 roku. Samochód otrzymał silnik 2.0 TSI o mocy...
Seat uratowany? Hiszpanie notują rekordową sprzedaż!

Seat uratowany? Hiszpanie notują rekordową sprzedaż! 2015-07-31

Jeszcze do niedawna marka Seat znajdowała się na skraju przepaści. O jej dalszej egzystencji zadecydować miał popyt na nowego - wprowadzonego w 2012 roku - Leona. Przedstawiciele Volkswagena jasno dawali do zrozumienia, że jeśli auto okaże się...
Technika: Wszystko o silniku 1,6 MPI

Technika: Wszystko o silniku 1,6 MPI 2015-02-28

Zastanawiasz się nad samochodem z instalacją gazową? To silnik dla Ciebie!Na pierwszy rzut oka, silnik o pojemności 1595 cm3 ma same wady. Konstrukcja tkwi w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Chociaż motor oferowany był jeszcze w Golfie V...
Pierwsza jazda: Seat Leon ST Cupra

Pierwsza jazda: Seat Leon ST Cupra 2015-02-26

W słonecznej Barcelonie testowaliśmy nowego Leona ST w najgorętszej odmianie Cupra. Jakie wrażenia pozostawiło po sobie usportowione kombi Seata?Nowy Leon to bez wątpienie jedno z najważniejszych aut w historii Seata. Jeśli samochód okazałby się...
Oficjalnie: Seat Leon ST Cupra

Oficjalnie: Seat Leon ST Cupra 2015-01-09

Hiszpanie opublikowali właśnie pierwsze oficjalne informacje dotyczące Leona ST w najmocniejszej odmianie - Cupra. Tak samo, jak w przypadku hatchbacków, których usportowione wersje podziwiać mogliśmy już na ubiegłorocznym salonie genewskim, kombi...
Seat Leon Cupra. Znamy ceny

Seat Leon Cupra. Znamy ceny 2014-09-03

W polskich salonach Seata można już składać zamówienia na Leona w najmocniejszej wersji Cupra.Przypomnijmy, że Leon Cupra debiutował na salonie w Genewie wiosną tego roku. Samochód po raz pierwszy jest dostępny zarówno w wersji trzy-, jak i...
Seat Leon X-Perience

Seat Leon X-Perience 2014-06-23

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Seat poszerza (a ściślej mówiąc – podnosi...) ofertę modelową Leona. W salonach hiszpańskiego producenta pojawić ma się niebawem nowa wersja Leona ST o nazwie X-Perience.Samochód przypomina nieco Volkswagena...
Seat Leon Cupra - debiut w Genewie

Seat Leon Cupra - debiut w Genewie 2014-01-08

Hiszpanie zaprezentowali właśnie nowego Leona w najmocniejszej odmianie Cupra. Fani marki, która nie miała ostatnio zbyt dobrej passy, powinni być zadowoleni...Pierwszy raz w historii usportowionego modelu Leona Cuprę będzie można zamówić z trzy lub...
Używane: Seat Leon II

Używane: Seat Leon II 2013-09-23

Seat Leon II debiutował w 2005 roku, 4 lata później poddano go subtelnemu liftingowi. Produkcja została zakończona w 2012 roku, gdy zaprezentowano III generację.Leon II to hiszpańskie wcielenie Golfa V. Oba pojazdy wykorzystują tę samą płytę...
Nowy Leon jako kombi

Nowy Leon jako kombi 2013-09-10

Na salonie we Frankfurcie Seat zaprezentował Leona ST, czyli auto z nadwoziem kombi. To już trzeci - po trzy i pięciodrzwiowym hatchbacku - model w gamie Leona.Nadwozie mierzy 4,53 m długości - samochód jest więc aż o 26 cm dłuższy od odmiany...
Seat Leon SC. Pierwszy trzydrzwiowy

Seat Leon SC. Pierwszy trzydrzwiowy 2013-03-07

Seat w niezwykle szerokim portfolio marek koncernu Volkswagen-Audi miał być tą sportową. Niestety, najwyraźniej osobom decyzyjnym brakło pomysłu na rozwój marki. Nowe modele pojawiają się rzadko i stanowią albo klon innych konstrukcji (Seat...
Nowy Seat Leon SC

Nowy Seat Leon SC 2013-02-13

Seat opublikował właśnie pierwsze zdjęcia i dane nowego Leona z trzydrzwiowym nadwoziem. Samochód zadebiutuje już w przyszłym miesiącu na salonie motoryzacyjnym w Genewie. Auto oznaczone zostało symbolem SC, co stanowi skrót od słów Sport Coupe....
Seat Ibiza i Leon taniej

Seat Ibiza i Leon taniej 2012-11-11

Koniec roku coraz bliżej, dlatego importerzy coraz śmielej ogłaszają wyprzedaże i obniżki cen. Chodzi oczywiście o to, by sprzedać samochody z tego roku produkcji, zanim zestarzeją się o rok.Do firm, które starają się przyciągnąć klientów...
Te samochody giną w Polsce najczęściej

Te samochody giną w Polsce najczęściej 2012-07-26

Ranking powstał w oparciu o dane Instytutu Samar, którego analitycy zestawili liczbę zarejestrowanych w Polsce egzemplarzy konkretnego modelu z liczbą kradzieży. Wyniki, w wielu przypadkach, okazują się być zaskakujące...Zapraszamy do szczegółowego...
Diesel? To musisz wiedzieć o 1,9 TDI

Diesel? To musisz wiedzieć o 1,9 TDI 2012-07-25

Śmiało powiedzieć można, że silnik 1,9 TDI napędza dzisiaj pół Europy. Jednostka, która zadebiutowała na rynku w 1991 roku, na przestrzeni lat trafiała pod maski niemal wszystkich pojazdów koncernu Volkswagena. Czego można spodziewać się po...
Nowy Seat Leon. Tylko turbo

Nowy Seat Leon. Tylko turbo 2012-07-16

Kilka dni temu prezentowaliśmy pierwsze zdjęcia, teraz możemy podać garść informacji na temat nowego Seata Leona. Leon III zastąpi drugą generację tego pojazdu, która debiutowała już siedem lat temu. W dzisiejszych realiach rynkowych oznacza to,...
Seat Leon III. Oto zdjęcia

Seat Leon III. Oto zdjęcia 2012-07-14

Mamy pierwsze informacje na temat Seata Leona III generacji. Samochód ten zadebiutuje na salonie paryskim we wrześniu.Seat Leon III to kolejny model koncernu Volkswagen oparty na nowej, modułowej płycie podłogowej MQB. Pierwszym modelem korzystającym z...
Tego jeszcze nie było. Octavia lepsza niż golf!

Tego jeszcze nie było. Octavia lepsza niż golf! 2012-06-06

Tym razem prezentujemy pełne wyniki klasyfikacji najgorszych i najlepszych, zdaniem Brytyjczyków, samochodów segmentu C. Mamy nadzieję, że ranking stworzony w oparciu o niemal 18 tysięcy ankiet wypełnionych przez kierowców w Wielkiej Brytanii pomoże...
Seat Leon I/Toledo II - hiszpański temperament i... montaż

Seat Leon I/Toledo II - hiszpański temperament i... montaż 2011-10-16

Seat Leon to kompakt, wersja hatchback modelu Toledo. Samochód, który debiutował w 1999 roku (rok po Toledo), zbudowano na płycie podłogowej wykorzystywanej w VW golfie IV, Audi A3 i Skodzie Octavii. Również silniki i wiele innych rozwiązań...
Golf i Superb to techniczne bliźniaki?

Golf i Superb to techniczne bliźniaki? 2011-07-07

Na pierwszy rzut oka np. VW Golfa i Skodę Superb łączy niewiele. W rzeczywistości oba auta są ze sobą bardzo mocno spokrewnione. Producenci od wielu lat do produkcji zupełnie różnych pojazdów wykorzystują bowiem te same platformy podłogowe, które...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS