chceauto.pl
x
Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.

Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2017-07-28 Opinie
Rolls-Royce zaprezentował właśnie zupełnie nową, ósmą już generację, flagowego Phantoma. Chociaż na pierwszy rzut oka samochód niewiele różni się do poprzednika, poza nazwą nie ma z nim nic wspólnego.

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom
W kuluarach mówiło się, że Phantom bazować będzie na rozwiązaniach technicznych nowego BMW serii 7. Nic bardziej mylnego. Brytyjczycy samodzielnie opracowali od podstaw nową, aluminiową ramę przestrzenną ochrzczoną przez nich mianem „Architecture of Luxury”. Na wykonanej w całości z aluminium platformie bazować będą nowe Ghost, Wraight i Cullinan, czyli pierwszy w historii suv brytyjskiej karki. W stosunku do poprzednika nowy Phantom jest aż o 30 proc. sztywniejszy, co przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale i poziom hałasu w kabinie.

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom
Nadwozie nowego Phantoma w znacznym stopniu nawiązuje do poprzednika. Nowość stanowi m.in. osłona chłodnicy, która – pierwszy raz w historii – nie jest już idealnie pionowa, a pochyla się w stronę maski. W oczy rzucają się też nowe, laserowe światła o zasięgu – uwaga – 600 m!

Zdaniem producenta nowy Rolls-Royce Phantom to najcichszy samochód na świecie. W aucie zastosowano 130 kg mat wygłuszających i specjalne, podwójne szyby o grubości 6 mm. W efekcie, przy prędkości 100 km/h w kabinie jest aż o 10 proc. ciszej, niż w poprzedniku. Uzyskane przez Rollsa wyniki były ponoć tak dobre, że inżynierowie kilkukrotnie sprawdzać musieli prawidłowość wskazań aparatury pomiarowej! By uzyskać jak najniższy poziom szumów, z myślą o aucie powstały nawet specjalne opony, które toczą się aż o 9 db ciszej, niż w poprzedniku.

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom
Sporo nowości znajdziemy też we wnętrzu. Po raz pierwszy w historii Phantom wyposażony został w cyfrowe wskaźniki. Na konsoli środkowej znajdziemy też duży, ciekłokrystaliczny wyświetlacz o przekątnej 12,3 cala. Przed pasażerem zamontowano taflę hartowanego szkła, która skrywa analogowy zegarek i... „dzieło sztuki dowolnie wybranego artysty”. Lista opcji jest nieograniczona. Klienci mają do wyboru różne modele aranżacji wnętrza (np. kilka rodzajów tylnych foteli), każdy element kabiny, z którym mogą stykać się pasażerowie może być podgrzewany.

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom
O komfort dba m.in. wielowahaczowe, pneumatyczne zawieszenie. Komputer sterujący układem analizuje m.in. obraz z kamery analizującej przestrzeń przed pojazdem, dzięki czemu – zawczasu – może zwiększyć lub zmniejszyć stopień tłumienia każdego z kół.

Zgodnie z tradycją pod maskę trafił benzynowy silnik V12 o pojemności 6,75 l. Nie jest to jednak atmosferyczna jednostka znana z poprzenika.

Rolls-Royce Phantom
Rolls-Royce Phantom
Gruntownie przeprojektowany motor otrzymał m.in. dwie turbosprężarki, co przełożyło się na dodatkowy zastrzyk mocy. Nowy Phantom osiąga 563 KM i generuje maksymalny moment obrotowy 900 Nm. Monstrualna wartość oferowana jest już przy 1700 obr./min, co zapewnia mierzącemu blisko 6,5 m kolosowi rewelacyjne osiągi. Przyspieszenie do 100 km/h trwa zaledwie 5,3 s!

Samochód napędzany jest na tylną oś za pośrednictwem automatycznej, ośmiostopniowej skrzyni biegów konstrukcji ZF. By uzyskać jak najdelikatniejszą zmianę przełożeń jej moduł sterujący korzysta m.in. z danych nawigacji satelitarnej.

Zobacz nowego Rolls-Royce'a Phantom na filmie:


Opinie i komentarze na temat artykułu

Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie. - GALERIA ZDJĘĆ

Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.

Zobacz także

Rekordowa sprzedaż Rolls-Royce´a

Rekordowa sprzedaż Rolls-Royce´a 2022-01-10

Rolls-Royce poinfmormował, że rok 2021 był najlepszym w 117-letniej historii marki. Pandemia koronawirusa raczej nie ma wpływu na finanse naprawdę bogatych...Podczas, gdy przeciętni ludzie zmagają się z rosnącymi cenami za media, rosnącą inflacją,...
Rolls-Royce Tail Boat. Najdroższe auto świata

Rolls-Royce Tail Boat. Najdroższe auto świata 2021-06-01

28 mln dolarów, czyli ponad 108 mln zł. Tyle - zdaniem brytyjskich mediów - kosztował stworzony w jednym egzemplarzu Rolls-Royce. Zdaniem tabloidów właścicielami jest znana para muzyków - Jay Z i Beyonce.
Rolls-Royce Ghost

Rolls-Royce Ghost 2020-09-02

Brytyjczycy zaprezentowali nową generację "baby Rollce'a" - modelu Ghost. Samochód mocno różni się od swojego poprzednika. Co najważniejsze – nie jest to już techniczna kopia (starego) BMW serii 7 – auto bazuje na skalowalnej platformie...
Rolls-Royce Cullinan. Pierwszy SUV!

Rolls-Royce Cullinan. Pierwszy SUV! 2018-05-10

Zgodnie z zapowiedzią Rolls-Royce zaprezentował właśnie najbardziej wyczekiwany model ostatnich miesięcy – uterenowionego Cullinana. Auto ma być bardziej wszechstronną alternatywą dla modelu Ghost.Samochód powstał w oparciu o aluminiową platformę...
Rolls-Royce Phantom Serenity

Rolls-Royce Phantom Serenity 2015-03-08

Firmie Rolls-Royce przybył właśnie groźny konkurent - najnowsza klasa S w niezwykle ekskluzywnych odmianach Pullman i Maybach S600. By udowodnić, że w tym segmencie nic nie może się równać z pojazdami brytyjskiej marki, firma z Goodwood...
Rolls-Royce wkracza do Polski!

Rolls-Royce wkracza do Polski! 2013-05-09

Rynek nowych pojazdów wciąż się kurczy. W pierwszych czterech miesiącach roku zarejestrowano w Polsce 99 282 nowe samochody – to o 1,4 procenta mniej niż w analogicznym okresie roku 2012. Nie oznacza to jednak, że na nowych pojazdach trudno w naszym...