chceauto.pl
x
Rolls-Royce Ghost

Rolls-Royce Ghost

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-09-02 Opinie
Brytyjczycy zaprezentowali nową generację "baby Rollce'a" - modelu Ghost. Samochód mocno różni się od swojego poprzednika. Co najważniejsze – nie jest to już techniczna kopia (starego) BMW serii 7 – auto bazuje na skalowalnej platformie Rolls-Royce’a – tej samej, którą znajdziemy pod karoseriami modeli Cullinan i Phantom!

Rolls-Royce Ghost
Rolls-Royce Ghost
Oznacza to, że konstrukcja elementów nośnych w całości wykonana została z aluminium. Ten sam materiał posłużył również do wykonania poszycia nadwozia. W całości aluminiową konstrukcję mają np. drzwi. W tym przypadku nie chodziło jednak wyłącznie o masę, ale też lepsze właściwości izolacji akustycznej. Drzwi wyposażono w siłowniki, które mogą wyręczyć pasażerów w ich otwieraniu i zamykaniu!

Linie nadwozia nawiązują do poprzednika. Karoseria mierzy teraz 5546 mm długości (+89 mm) i 1978 mm szerokości (+30 mm). Osie oddalone są od siebie o 3295 mm. Nowość to np. – znany chociażby z BMW – podświetlany grill oraz laserowe oświetlenie. Światła nowego Ghosta mają zasięg aż 600 metrów!

Rolls-Royce Ghost
Rolls-Royce Ghost
Źródłem napędu pozostał silnik V12 o pojemności 6,75 l. Podwójnie doładowana jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa osiąga 563 KM i 850 Nm. Wartość ta dostępna jest już od 1,6 tys. obr./min., czyli zaledwie 600 obr./min. powyżej zakresu biegu jałowego! Samochód napędzany jest na obie osie. Rolls osiąga setkę w 4,8 s i rozpędza się do prędkości 250 km/h (limitowana).

Na tylnej osi znajdziemy korzystające z patentów Citroena zawieszenie hydropneumatyczne. Z przodu zastosowano nietypowe wahacze górne z podwójnymi ramionami i dodatkowymi amortyzatorami tłumiącymi przechyły. Dla poprawy prowadzenia zastosowano tylną oś skrętną.

Rolls-Royce Ghost
Rolls-Royce Ghost
We wnętrzu czeka aż 338 elementów wykończonych najwyższej jakości skórą. Ciekawym akcentem jest przykuwający wzrok element wnętrza z podświetlonym logotypem modelu Ghost, który otacza ponad 850 gwiazd, umieszczony naprzeciwko przedniego fotelu pasażera. Motyw gwiazd i logotyp stają się widoczne dopiero po włączeniu oświetlenia wnętrza. Źródłem światła jest 152 diod LED zamontowanych nad i pod deską rozdzielczą.

Rolls-Royce Ghost
Rolls-Royce Ghost
Aby zapewnić równomierne podświetlenie logotypu modelu Ghost, wykorzystano światłowód o grubości 2 mm, którego powierzchnię zdobi ponad 90 tys. laserowo wygrawerowanych kropek. Te elementy nie tylko zapewniają równomierne rozprowadzenie światła, ale tworzą dodatkowo efekt migotania.

Lista wyposażenia jest w zasadzie nieograniczona. Oprócz specjalnego systemu filtracji powietrza o komfort i bezpieczeństwo dbają m.in. aktywny tempomat, pokładowa sieć wi-fi czy wyświetlacz HUD o wysokiej rozdzielczości.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Rolls-Royce Ghost - GALERIA ZDJĘĆ

Rolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce GhostRolls-Royce Ghost

Zobacz także

Rekordowa sprzedaż Rolls-Royce´a

Rekordowa sprzedaż Rolls-Royce´a 2022-01-10

Rolls-Royce poinfmormował, że rok 2021 był najlepszym w 117-letniej historii marki. Pandemia koronawirusa raczej nie ma wpływu na finanse naprawdę bogatych...Podczas, gdy przeciętni ludzie zmagają się z rosnącymi cenami za media, rosnącą inflacją,...
Rolls-Royce Tail Boat. Najdroższe auto świata

Rolls-Royce Tail Boat. Najdroższe auto świata 2021-06-01

28 mln dolarów, czyli ponad 108 mln zł. Tyle - zdaniem brytyjskich mediów - kosztował stworzony w jednym egzemplarzu Rolls-Royce. Zdaniem tabloidów właścicielami jest znana para muzyków - Jay Z i Beyonce.
Rolls-Royce Cullinan. Pierwszy SUV!

Rolls-Royce Cullinan. Pierwszy SUV! 2018-05-10

Zgodnie z zapowiedzią Rolls-Royce zaprezentował właśnie najbardziej wyczekiwany model ostatnich miesięcy – uterenowionego Cullinana. Auto ma być bardziej wszechstronną alternatywą dla modelu Ghost.Samochód powstał w oparciu o aluminiową platformę...
Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie.

Rolls-Royce Phantom. Najcichszy samochód na świecie. 2017-07-28

Rolls-Royce zaprezentował właśnie zupełnie nową, ósmą już generację, flagowego Phantoma. Chociaż na pierwszy rzut oka samochód niewiele różni się do poprzednika, poza nazwą nie ma z nim nic wspólnego. W kuluarach mówiło się, że Phantom...
Rolls-Royce Phantom Serenity

Rolls-Royce Phantom Serenity 2015-03-08

Firmie Rolls-Royce przybył właśnie groźny konkurent - najnowsza klasa S w niezwykle ekskluzywnych odmianach Pullman i Maybach S600. By udowodnić, że w tym segmencie nic nie może się równać z pojazdami brytyjskiej marki, firma z Goodwood...
Rolls-Royce wkracza do Polski!

Rolls-Royce wkracza do Polski! 2013-05-09

Rynek nowych pojazdów wciąż się kurczy. W pierwszych czterech miesiącach roku zarejestrowano w Polsce 99 282 nowe samochody – to o 1,4 procenta mniej niż w analogicznym okresie roku 2012. Nie oznacza to jednak, że na nowych pojazdach trudno w naszym...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS