chceauto.pl
x
R.I.P. Diesel! Europa w odwrocie

R.I.P. Diesel! Europa w odwrocie

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-09-09
Unijna krucjata przeciwko dieslom przynosi spodziewany efekt. Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w pierwszej połowie bieżącego roku popyt na nowe auta z silnikami wysokoprężnymi malał w rekordowym tempie!

Raport ACEA nie pozostawia złudzeń. W II kwartale 2018 roku dealerzy w krajach Unii Europejskich sprzedali aż o 15,5 proc. mniej aut zasilanych olejem napędowym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że zaledwie 36,3 proc. ogółu zarejestrowanych nowych samochodów osobowych miało pod maską silnik o zapłonie samoczynnym. W tym samym czasie zainteresowanie pojazdami osobowymi wyposażonymi w silniki benzynowe wzrosło o blisko 20 proc. (19,8 proc.). Aż 57 proc. ogółu sprzedanych w II kwartale bieżącego roku aut osobowych napędzanych było klasycznymi silnikami benzynowymi.

Promowane przez rządy samochody z napędem alternatywnym miały w tym czasie 6,9 proc. udział w europejskim rynku. Nie jest to może imponujące osiągnięcie, ale wzrost popytu na elektryczne modele wyniósł ostatnio rekordowe 43,8 proc. Oznacza to, że w krajach tzw. „Starej Unii” auta z wtyczką przestają być traktowane w kategoriach motoryzacyjnych „wynalazków” i coraz lepiej wywiązują się z roli zwykłego środka transportu.

Mimo wszystko – tylko jeden na każde 60 nowo zarejestrowanych w UE samochodów osobowych posiadał w II kwartale bieżącego roku napęd elektryczny (dane dotyczą wszelkich „zelektryfikowanych” rozwiązań (za wyjątkiem hybryd) typu BEV+FCEV+PHEV+EREV). Wzrost dotyczący sprzedaży samych aut hybrydowych wyniósł (HEV) 49,2 proc. W przypadku czysto elektrycznych samochodów (BEV) popyt wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 45,5 proc.


Zobacz także

Używane i długo, długo nic...

Używane i długo, długo nic... 2017-08-08

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opublikował obszerny raport zatytułowany „Branża motoryzacyjna 2017/2018”. Jego analiza pozostawia jasny wniosek. W Polsce królują samochody używane. Większość z nich ma między 11 a 20 lat. Średni wiek...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS