chceauto.pl
x
Renault Rafale. Nowy, duży SUV

Renault Rafale. Nowy, duży SUV

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-05-18
Renault kontynuuje ofensywę modelową w segmencie SUV-ów. Zapoczątkował ją Austral, który debiutował w 2022 roku, a do polskich salonów trafił na początku roku 2023, zastępując Kadjara. Kilka tygodni temu Francuzi zaprezentowali Espace'a nowej generacji, który nie jest już minivanem, ale powiększoną wersją Australa, opcjonalnie siedmiomiejscową. Produkcja Renault Espace rozpocznie się latem, a pierwszych samochodów w salonach możemy się spodziewać po wakacjach.

Natomiast na salonie lotniczym (!) na lotnissu Le Baourget pod Paryżem 18 czerwca zadebiutuje kolejny pojazd, który stanie flagowym modelem Renault. Samochód otrzyma nazwę Rafale.

Renault Rafale również będzie miał wiele wspólnego z Australem i Espace'm. Wszystkie trzy modele będą budowane na tej samej platformie - modułowej płycie podłogowej CMF-CD. Oficjalnie nie wiemy nic o napędzie, ale możemy się spodziewać pełnego układu hybrydowego oraz być może hybrydy typu PHEV.

Po zakończeniu produkcji Talismana Rafale przejmie rolę flagowego, najwyżej pozycjonowanego modelu Renault.

Jak będzie wyglądało Renault Rafale? Przedni część nadwozia zapewne będzie taka, jak a w Australu. Na opublikowanej grafice widać natomiast, że zupełnie inaczej zaprojektowano tylną część auta, która otrzymała szybko opadającą linię dachu. Jednym słowem Rafale może być określone jako czterodrzwiowe coupe.

A dlaczego premiera nowego modelu będzie miała miejsce podczas salonu lotniczego? Na początku XX wieku Renault było producentem silników spalinowych do samochodów, ale również do pociągów (tzw. Autorail) i do samolotów. W roku 1933 koncern kupił produkującą samoloty firmę Caudron – w ten sposób powstała spółka Caudron-Renault.

Produkowane przez nie samoloty nosiły nazwy nawiązujące do wiatrów. Jednomiejscowy samolot sportowy C460, zaprojektowany z myślą o biciu rekordów, w 1934 roku otrzymał nazwę Rafale. I chociaż dziś Renault nie ma już związków z lotnictwem, to od lat 90. ubiegłego wieku produkowany jest samolot myśliwski, wyróżniający się skrzydłami typu delta, o nazwie Dassault Rafale.

Zobacz także

Renault Rafale. Polskie ceny

Renault Rafale. Polskie ceny 2024-02-15

Renault mocno postawiło na rozwój SUV-ów. Pierwszym nowym modelem był Austral, który debiutował w 2022 roku, a do polskich salonów trafił na początku roku 2023, zastępując Kadjara. W zeszłym roku Francuzi zaprezentowali również Espace'a nowej...
Renault Rafale zaprezentowane

Renault Rafale zaprezentowane 2023-06-21

Renault kontynuuje ofensywę modelową w segmencie SUV-ów. Zapoczątkował ją Austral, który debiutował w 2022 roku, a do polskich salonów trafił na początku roku 2023, zastępując Kadjara. W tym roku Francuzi zaprezentowali Espace'a nowej...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS