chceauto.pl
x
Oto najlepsze samochody klasy średniej

Oto najlepsze samochody klasy średniej

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2011-06-26 Opinie
Chociaż w statystykach sprzedaży królują samochody niewielkie i kompakty, to jednak auta klasy średniej-wyższej stanowią prestiżowy segment, którego żaden producent nie może zaniedbać.

Zajmująca się badaniem badanami rynków amerykańska firma analityczna J.D. Power podała wyniki badania satysfakcji klienta z zakupu samochodu klasy średniej na rynku niemieckim.

O wynikach badania w zakresie marek pisaliśmy już w tekście Najlepsze marki wg Niemców. Warto jednak przyjrzeć się, które modele samochodów zyskały wśrod niemieckich kierowców najwyższe oceny. Pisaliśmy już o samochodach miejskich i nieco większych - należących do segmentu B. Omówiliśmy również sytuację w segmencie samochodów kompaktowych.

A kto odniósł sukces w prestiżowej klasie średniej?

Rywalizacja okazała się bardzo zacięta. Ostatecznie zwycięsko wyszła z niej Honda Accord, która zaledwie o punkt (na 1000 możliwych!) pokonała Volvo V50 (odpowiednio 860 i 859 punktów).

Volvo V50
Volvo V50
Honda Accord obecnej generacji debiutowała w 2008 roku, jest więc nową konstrukcją. Z kolei Volvo - wprost przeciwnie. V50 pojawiło się w salonach w 2004 roku, a w 2007 roku poddano je liftingowi. Wynika stąd, że już najwyższa pora na prezentację następcy, jednak jak widać, kierowcy użytkujący auta obecnej generacji wciąż cenią je bardzo wysoko.

Nie mniej ostra walka odbyła się o trzecie miejsce w klasie. Zakończyła się ona bez rozstrzygnięcia, po 839 punktów zdobyły Opel Insignia i Toyota Avensis.

Opel Insignia
Opel Insignia
Opel Insignia pojawił się w 2008 roku. Samochód uhonorowano tytułem "Car of the Year 2009". Auto szybko stało się bestsellerem i - jak widać - osoby, które wybrały ten samochód, są z niego zadowolone. Również Toyota Avensis to nowa konstrukcja, która debiutowała w 2008 roku. Od początku sprzedaży model ten chwalony był za wysoki poziom bezawaryjności.

W badaniu uwzględniono samochody maksymalnie dwuletnie. Ponadto w omawianym segmencie nie klasyfikowano samochodów marek premium.

Toyota Avensis
Toyota Avensis
Badanie J.D Power uwzględnia bardzo wiele czynników, które podzielić można na cztery główne grupy. Najważniejsza z nich, która stanowi 32 procent oceny końcowej to ogólnie pojęte zadowolenie z auta. Obejmuje ono m.in. osiągi, wygląd (nadwozia, jak i wnętrza), funkcjonalność, styl, pojemność bagażnika, właściwości jezdne, bezpieczeństwo, a nawet widoczność.

Drugie pod względem wagi kryterium to jakość/niezawodność, które stanowi 26 procent oceny końcowej. Kryterium to obejmuje wszelkie możliwe usterki, które pojawiły się w samochodzie.

22 procent to waga kryterium kosztowego. Uwzględnia ono zużycie paliwa, koszt ubezpieczenia, a także ceny przeglądów gwarancyjnych i napraw.

Ostatnie 20 procent oceny całościowej to zadowolenie właściciela samochodu z poziomu obsługi serwisowej. Obejmuje nie tylko jakość napraw, ale również zachowanie doradcy serwisowego czy też wygląd i wyposażenie stacji obsługi.

Opinie i komentarze na temat artykułu

adam
25 lutego 2012
2009 Toyota camry 2009 70000mil tj ok 112000km .0 usterek, jedynie co zmienilem to opony i oczywiscie olej.
comments powered by Disqus

Oto najlepsze samochody klasy średniej - GALERIA ZDJĘĆ

Oto najlepsze samochody klasy średniejOto najlepsze samochody klasy średniejOto najlepsze samochody klasy średniejOto najlepsze samochody klasy średniej

Zobacz także

Najlepsze auta za 10 tys. zł

Najlepsze auta za 10 tys. zł 2020-05-29

Sytuacja związana z koronawirusem zmieniła nasze podejście do przemieszczania się. Jeżeli mamy taką możliwość, chętniej wybieramy własny samochód niż np. komunikację miejską czy taksówkę. Choć niełatwo podjąć teraz decyzję o zakupie auta,...
ADAC: najgorsze auta używane

ADAC: najgorsze auta używane 2020-05-26

Niemiecki Automobilklub opublikował coroczny ranking usterkowości pojazdów. W przeciwieństwie do danych Dekra czy TUV zestawienie powstaje w oparciu o interwencje pomocy drogowych - tzw. żółtych aniołów, czyli mobilnych mechaników wzywanych przez...
Opel Insignia z silnikami trzycylindrowymi

Opel Insignia z silnikami trzycylindrowymi 2020-01-09

W grudniu zeszłego roku Opel zaprezentował zmodernizowaną Insignię. Ujawniono wówczas wygląd tego samochodu i wyposażenie oraz zapowiedziano premierę na rozpoczynający się właśnie salonie w Brukseli. Teraz Opel zdradził, że w samochodzie...
15 aut, których nie zobaczymy już w salonach

15 aut, których nie zobaczymy już w salonach 2019-12-16

W mijającym roku z europejskiego rynku zniknęło wiele interesujących modeli. Zestawienie najważniejszych z nich przygotowała ceniona firma analityczna JATO. Których aut nie zobaczymy już w salonach w nadchodzącym roku?
Opel Insignia po modernizacji

Opel Insignia po modernizacji 2019-12-04

10 stycznia na salonie w Brukseli zadebiutuje Opel Insignia po liftingu. Zmiany nie są jednak duże.Opel Insignia drugiej generacji debiutował na salonie w Genewie w marcu 2017 roku i zaraz potem trafił do produkcji. A już w połowie tego samego roku Opel...
ADAC 2019: najlepsze auta

ADAC 2019: najlepsze auta 2019-05-06

Niemiecki Automobilklub opublikował swój najnowszy raport usterkowości pojazdów. Zestawienie powstaje w oparciu o liczbę interwencji (i wykrytych przy ich okazji usterek) pojazdów pomocy drogowej zwanej w Niemczech tzw. "żółtymi aniołami". Przeszło...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.