chceauto.pl
x
Oto Mercedes AMG GT!

Oto Mercedes AMG GT!

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2014-09-10
Z wielką pompą na specjalnym ekskluzywnym pokazie w Affalterbach, z udziałem Nico Rosberga, Mercedes zaprezentował drugi pojazd opracowany przez inżynierów AMG: Mercedesa AMG GT.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT jest następcą modelu AMG SLS, chociaż jest od niego wyraźnie mniejszy i ma mniejszy silnik, dzięki czemu ma być tańszy. Do poprzednika samochód nawiązuje szczególnie w przedniej części nadwozia. Charakterystyczna jest osłona chłodnicy i długa maska. Znaczące różnice widać dopiero od drzwi, a tył do złudzenia przypomina... Porsche 911. To ciekawe, bowiem AMG GT ma być konkurentem właśnie m.in. dla tego pojazdu.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Obły tył, który stanowi, przynajmniej naszym zdaniem, dysonans z ostrymi liniami przedniej części nadwozia, skrywa bagażnik o pokaźnej pojemności 350 litrów. Ponadto na jego klapie znajduje się automatycznie wysuwany spojler, którego ustawienie zależy od prędkości jazdy.

To co najważniejsze w Mercedesie AMG GT skrywa się oczywiście pod długą maską. Źródłem napędu jest silnik V8 o pojemności 4.0 l. Dzięki podwójnemu doładowaniu generuje on 462 KM mocy i 600 Nm momentu obrotowego. To wystarcza, by rozpędzać ważący 1540 kg samochód do 100 kg w 4 sekundy, prędkość maksymalna przekracza magiczną granicę 300 km/h i wynosi dokładnie 304 km/h.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
To jednak nie koniec. W ofercie znajdzie się również model AMG GT S. Wersja ta napędzana jest tym samym silnikiem, ale dzięki zwiększonemu ciśnieniu doładowania i zmienionemu oprogramowaniu, jego moc wynosi 510 KM, a moment obrotowy - 650 Nm. Ważący 30 kg więcej Mercedes AMG GT S przyspiesza do 100 km/h w 3,8 s oraz osiąga prędkość 310 km/h.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Niezależnie od wersji moment obrotowy trafia na koła tylne za pośrednictwem zautomatyzowanej, dwusprzęgłowej skrzyni biegów AMG SPEEDSHIFT DCT o siedmiu przełożeniach. Skrzynia może pracować w jednym z kilku trybów: C (Controlled Efficiency), S (Sport), S+ (Sport Plus), nowym I (Individual) oraz Race, który dostępny jest wyłącznie w wersji GT S.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Dla inżynierów AMG ważne było uzyskanie idealnego rozkładu masy między osiami. Nie jest to łatwe w samochodach z silnikiem z przodu, dlatego skrzynia biegów nie znajduje się przy silniku, ale przy tylnej osi, co pozwoliło uzyskać wynik 47:53. Samochody, w których masa jest rozłożona mniej więcej po równo lepiej się prowadzą i są bardziej neutralne w zakrętach.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Niezależnie od mocy w silniku zastosowano suchą miskę olejową, co pozwoliło na obniżenie jednostki napędowej w komorze silnikowej, co oczywiście przełożyło się na obniżenie środka ciężkości oraz rozwiązało problemy z ewentualnym niedosmarowaniem na zakrętach pokonywanych z dużym przeciążeniem.

Mercedes AMG GT
Mercedes AMG GT
Mercedes GT S posiada elektronicznie sterowaną blokadę dyferencjału tylnej osi (AMG GT posiada blokadę mechaniczną) oraz aktywne zawieszenie AMG Ride Control, które może pracować w trzech trybach: "Comfort", "Sport" oraz "Sport plus". Samochód może również opcjonalnie zostać wyposażony w system AMG Dynamic Plus., który obejmuje... aktywne poduszki silnika i skrzyni biegów (ich sztywność jest zależna od stylu jazdy).

Za hamowanie odpowiada wydajny układ hamulcowy oparty o tarcze o średnicy 36 cm (39 cm w GT S). Opcjonalnie zamówić można tarcze ceramiczno-kompozytowe z tarczami o średnicy 40 cm. Tarcze skrywają się pod 19-calowymi felgami.

Mercedes AMG GT zadebiutuje oficjalnie na salonie paryskim na początku października. Wtedy też poznamy cenę tego pojazdu. Na razie wiadomo tyle, że będzie ona niższa niż w przypadku Mercedesa AMG SLS, który w naszym kraju kosztował około miliona złotych..Oto Mercedes AMG GT! - GALERIA ZDJĘĆ

Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!Oto Mercedes AMG GT!

Zobacz także

Mercedes-AMG GLC Coupe. Nowość

Mercedes-AMG GLC Coupe. Nowość 2023-09-26

Mercedes-AMG GLC Coupe to nowa odmiana nadwoziowa tego modelu. Różnica sprowadzają się oczywiście do tylnej części nadwozia, gdzie znajdziemy szybciej opadającą linię dachu.Mercedes-AMG GLC debiutował latem 2023 roku. Samochód pojawił się dwóch...
Mercedes-AMG S 63 E Performance. Najmocniejszy w historii

Mercedes-AMG S 63 E Performance. Najmocniejszy w historii 2022-12-16

Mercedes-AMG S 63 E Performance to najmocniejsza klasa S w historii tego modelu. Samochód wyposażony jest w hybrydowy napęd AMG E Performance, który łączy 4,0-litrowy silnik AMG V8 biturbo z silnikiem elektrycznym oraz baterią HPB.4,0-litrowy silnik...
Mercedes-AMG C 63 SE Performance. Koniec z V8, czas na R4!

Mercedes-AMG C 63 SE Performance. Koniec z V8, czas na R4! 2022-09-25

Mercedes-AMG C 63 SE Performance to najmocniejszy wariant klasy C. Niestety, pod maską nie znajdziemy już potężnego silnika V8, a zaledwie dwulitrową jednostkę czterocylindrową.Normy emisji spalin są nieubłagane, a kary za ich łamanie potężne....
Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+ Final Edition

Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+ Final Edition 2022-06-21

Mercedes-AMG żegna się z modelami z serii W/S 213, prezentując szczególnie bogato wyposażoną specjalną edycję E 63 S 4MATIC+ Final Edition. Samochód napędzany jest przez 4,0-litrowy silnik V8 biturbo o mocy 450 kW (612 KM) i posiada napęd na...
Mercedes-AMG SL 43 z czterocylindrowym silnikiem

Mercedes-AMG SL 43 z czterocylindrowym silnikiem 2022-04-08

Mercedes poszerza gamę modelu AMG SL o nową wersję. Ten czteroosobowy kabriolet z miękkim dachem będzie dostępny również z silnikiem... czterocylindrowym.Przypomnijmy, nowa generacja Mercedesa-AMG SL została zaprezentowana w październiku 2021 roku....
Mercedes-AMG EQE 43 i EQE 53

Mercedes-AMG EQE 43 i EQE 53 2022-02-16

Mercedes rozszerza gamę elektrycznych modeli sygnowanych przez AMG. Do modelu EQS dołącza EQE i to od razu w dwóch wersjach - jako EQE 43 4Matic i EQE 53 4Matic+.Mercedes-AMG EQE 43 napędzany jest przez umieszczone przy osiach dwa silniki elektryczne o...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS