chceauto.pl
x
Opel Zafira - dobry dla rodziny

Opel Zafira - dobry dla rodziny

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2011-05-22 Opinie
Opel zaprezentował zdjęcia zafiry nowej, już trzeciej generacji. Samochód, którego pełna nazwa brzmi Zafira Tourer zadebiutuje we wrześniu na salonie we Frankfurcie, a wkrótce potem pierwsze auta pojawią się w salonach.


Zafira Tourer jest większa niż obecna generacja tego auta. Szczególnie istotny jest wzrost rozstawu osi aż o 6 cm, co w niebagatelny sposób przekłada się na ilość miejsca wewnątrz pojazdu. Samochód będzie mógł przewozić maksymalnie siedem osób, W konfiguracji 5-osobowej (fotele trzeciego rzędu chowają się w podłodze) pojemność bagażnika wynosi 710 litrów.


Nowa zafira tourer będzie oferowana z szeroką gamą jednostek napędowych. Dwulitrowy diesel ma trzy wersje o mocach 110, 130 i 165 KM, a doładowana benzyna o pojemności 1.4 l - dwie (120 i 140 KM). Przewidziano również ekologiczną wersją ecoflex, sportową OPC, a także auta zasilane LPG i CNG (gazem ziemnym).


Opel Zafira II
Opel Zafira II
Wprowadzenie nowej generacji zapewne odbije się na cenach zafiry II generacji. Model ten, który wciąż jeszcze można kupić w salonach, zadebiutował w 2005 roku. Samochód produkowany jest w Niemczech, a w latach 2005-2010 powstawał również w gliwickiej fabryce Opla (gdzie łącznie wyprodukowano niemal 460 tys. Zafir).


Samochody z początku produkcji można kupić za około 30 tysięcy złotych, auta roczne są mniej więcej dwa razy droższe.


W Zafirze II najwięcej problemów przysparza instalacja elektryczna. Usterki trapią komputery pokładowe oraz oprogramowanie zautomatyzowaych skrzyń biegów. W dieslach częstą usterką jest też zawieszający się zawór recyrkulacji spalin. Poza tymi przypadłościami trudno wskazać słabe punkty samochodu.


Opel Zafira I
Opel Zafira I
Osoby dysponujące mniejszym budżetem mogą się zainteresować Zafirą I generacji. Ten samochód zadebiutował w 1999 roku, a produkcję zakończono w 2005 roku.


Samochody z początku produkcji można kupić już ww cenie poniżej 15 tys. zł. Auta najmłodsze (2005 rok) wyceniane są na około 25 tys. zł.


Zafiry I cieszą się dobrą opinią użytkowników, chociaż mają kilka słabych punktów. Zwłaszcza benzynowe, szesnastozaworowe jednostki znane są z tego, że potrafią spalać duże ilości oleju. Dobrze jest więc sprawdzać jego stan między wymianami. W jednostkach DTI współpracy może też odmówić pompa wtryskowa (jest wrażliwa na jakość paliwa, a jej naprawa jest kosztowna) Jak większość starszych Opli karoseria Zafiry miewa również problemy z rdzą (progi, krawędzie nadkoli). Na polskich drogach szybko zużywają się również elementy zawieszenia: wahacze, łączniki stabilizatorów, końcówki drążków kierowniczych, łożyska.


Warto zaznaczyć, że to ostatnie na tle konkurentów zestrojono niemalże sportowo - Renault Scenic czy Citroen Picasso oferują o wiele większy komfort, zaletą Zafiry jest jednak dużo lepsze prowadzenie w zakrętach. Stosunkowo często wymieniać trzeba elementy układu hamulcowego - tarcze i klocki z Astry z racji większej masy niezbyt dobrze radzą sobie z zatrzymywaniem pojazdu i szybko się zużywają.


Kupiona z pewnej ręki Zafira okaże się jednak samochodem tanim w eksploatacji, którego właściwości przewozowe trudno przecenić.

Opinie i komentarze na temat artykułu

adrian
28 maja 2011
Jak dla mnie na masce bardziej pasuje logo renault niż opel...

Opel Zafira - dobry dla rodziny - GALERIA ZDJĘĆ

Opel Zafira - dobry dla rodzinyOpel Zafira - dobry dla rodzinyOpel Zafira - dobry dla rodziny

Zobacz także

Nowe dostawczaki PSA z Gliwic!

Nowe dostawczaki PSA z Gliwic! 2019-05-09

Przejście marek Opel/Vauxhall na współdzielone platformy dużych samochodów dostawczych będzie wymagało dodatkowych mocy produkcyjnych. Groupe PSA zadecydowała o zwiększeniu swojej obecności w Gliwicach, aby w pełni wykorzystać pozycję i...
Nowy Opel Zafira jak auto dostawcze!

Nowy Opel Zafira jak auto dostawcze! 2019-01-10

Przejęcie Opla przez francuską grupę PSA (Peugeot-Citroen) oznacza spore zmiany i ujednolicanie oferty. W jej ramach zakończono już (przedwcześnie, bo zaledwie po 4 latach) produkcję Opla Vivaro, który był bliźniaczym modelem Renault Trafic.Opel...
20 lat fabryki Opla w Polsce. Miałeś Astrę Classic?

20 lat fabryki Opla w Polsce. Miałeś Astrę Classic? 2018-09-03

Minęło właśnie 20 lat od uruchomienia polskiej fabryki Opla w Gliwicach. Pierwsze wyprodukowane w zakładzie auto - biała Astra Classic - zjechało z taśmy montażowej 31 sierpnia 1998 roku.W fabryce Opel Manufacturing Poland budowanych było kilka...
Ruszyła produkcja nowego Opla Zafiry

Ruszyła produkcja nowego Opla Zafiry 2016-08-27

Fabryka Opla w Russelsheim rozpoczęła produkcję nowego Opla Zafira. Pierwszy egzemplarz ma kolor czerwony (Magma Red), posiada pakiet OPC line, wyposażony jest w reflektory AFL LED (system adaptacyjnego oświetlenia przedniego) i adaptacyjny tempomat....
Światła AFL LED w Oplach Zafira i Mokka X

Światła AFL LED w Oplach Zafira i Mokka X 2016-07-11

Opel wprowadza adaptacyjne, w pełni diodowe światła w nowych modelach. Opcjonalne reflektory AFL LED dostępne są w nowych Oplach Zafira i Mokka X. Światła AFL LED emitują wiązkę intensywnie białego światła, która automatycznie dostosowuje się do...
Opel Zafira po liftingu. Już nie Tourer

Opel Zafira po liftingu. Już nie Tourer 2016-06-02

Opel poddał poważnemu liftingowi Zafirę Tourer. Powód jest prosty - obecna generacja tego pojazdu dostępna jest na rynku już od pięciu lat. Przy okazji - po cichu - z nazwy usunięto słowo "Tourer", które pojawiło się w momencie debiutu obecnej...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS