chceauto.pl
x
Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel Manta GSe ElektroMOD

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-05-20
Opel Manta GSe ElektroMOD jest ukłonem w stronę coraz liczniejszej społeczności fanów, którzy przebudowują takie klasyki jak Manta w tzw. restomody, wyposażając je w nowoczesne rozwiązania techniczne i stylistyczne.

Opel Manta GSe ElektroMOD
Opel Manta GSe ElektroMOD
Czterocylindrowy silnik spalinowy pod czarną maską ustąpił miejsca silnikowi elektrycznemu o mocy 147 KM. Litera „e” w skrócie GSe tym razem oznacza elektryfikację. Nowy GSe jest przy tym najmocniejszym Oplem Mantą A w fabrycznej wersji - w latach 1974 i 1975 Manta GT/E pierwszej generacji była wyposażona w silnik o mocy 105 KM.

Elektryczna Manta z 2021 r. rozwija maksymalny moment obrotowy 255 Nm dostępny od chwili ruszenia z miejsca. Kierowca może manualnie zmieniać przełożenia w oryginalnej czterobiegowej skrzyni lub od razu włączyć czwarty bieg, który odpowiada trybowi automatycznemu. Moc jest zawsze przekazywana na tylne koła. Manta pozostaje więc tradycyjnym sportowym autem — ale ze zmodernizowanym i innowacyjnym zespołem napędowym.

Opel Manta GSe ElektroMOD
Opel Manta GSe ElektroMOD
Litowo-jonowy akumulator ma pojemność 31 kWh, co zapewnia średni zasięg około 200 kilometrów. Podobnie jak seryjne modele Opel Corsa‑e i Opel Mokka‑e, również Manta GSe może odzyskiwać energię z hamowania i magazynować ją w akumulatorze.

Ładowanie w standardowym trybie odbywa się przez pokładową ładowarkę o mocy 9 kW, jedno-lub trójfazowym prądem przemiennym. Naładowanie akumulatora Manty do pełna zajmuje niespełna cztery godziny.

Opel Manta GSe ElektroMOD
Opel Manta GSe ElektroMOD
Wizualnie Manta GSe otrzymała nowe oblicze Opla. Manta A była inspiracją dla stylistyki panelu przedniego Opel Vizor w modelach Mokka i Crossland, natomiast całą szerokość przodu ElektroMODa zajmuje Opel Pixel-Vizor. To ekran LED, za pośrednictwem którego Manta GSe potrafi komunikować się z otoczeniem, wyświetlając napisy. Technologię LED zastosowano także w zintegrowanych światłach do jazdy dziennej, światłach głównych oraz światłach tylnych z niezwykłym trójwymiarowym efektem.

Neonowo żółty lakier mocno kontrastuje z kultową czernią pokrywy silnika. Samochód jest wyposażony w specjalnie zaprojektowane 17‑calowe obręcze kół z oponami o rozmiarze 195/40 R17 z przodu oraz 205/40 R17 z tyłu.

Opel Manta GSe ElektroMOD
Opel Manta GSe ElektroMOD
We wnętrzu można znaleźć najnowszą technologię cyfrową Opla. Klasyczne okrągłe wskaźniki przeszły do historii. Zamiast nich kierowca ma przed oczami szeroki Opel Pure Panel, podobnie jak w nowej seryjnej Mokce.

Dwa zintegrowane, zwrócone ku kierowcy ekrany o przekątnych 12 i 10 cali wyświetlają ważne informacje dotyczące samochodu, takie jak stan naładowania i zasięg. Za jakość dźwięku odtwarzanego ze źródła podłączonego przez moduł Bluetooth odpowiada wzmacniacz kultowej marki Marshall.

Sportowe fotele z centralną żółtą linią — zaprojektowane pierwotnie do Opla ADAMa S — pod względem komfortu i bocznego podparcia dalece przewyższają siedzenia z oryginalnej Manty.

Trzyramienna kierownica Petri została zmodyfikowana przez Opla. Zachowano styl lat 70., a żółty znacznik na godzinie 12 jest kolejnym sportowym akcentem. Powierzchnie w kokpicie i panele drzwi są teraz matowo szare, co doskonale pasuje do innych neoklasycznych elementów w kolorze żółtym i czarnym. Podsufitka z wysokogatunkowej Alcantary jest dopełnieniem eleganckiego klimatu kabiny Opla Manty GSe ElektroMOD.

Opel Manta GSe ElektroMOD - GALERIA ZDJĘĆ

Opel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMODOpel Manta GSe ElektroMOD

Zobacz także

Konies spalinowych Opli. Szybciej niż myślisz!

Konies spalinowych Opli. Szybciej niż myślisz! 2021-07-09

Opel rozwija kolejny front elektryfikacyjnej ofensywy. Niemiecka marka nie tylko poszerza ofertę modeli elektrycznych, lecz także planuje całkowicie skoncentrować się na samochodach elektrycznych od 2028 roku. Opel wkroczy też na największy rynek...
Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel Manta GSe ElektroMOD 2021-03-22

Opel należy do e-pionierów wśród producentów samochodów. Najnowszy BEV (samochód elektryczny z zasilaniem akumulatorowym) Opla, czyli Mokka‑e, właśnie wyjeżdża na drogi, a marka już ujawnia pierwsze informacje na temat nowego , mocno nietypowego,...
Pół wieku Opla Manta

Pół wieku Opla Manta 2020-10-02

Minęło właśnie równe 50 lat od debiutu jednego z najbardziej rozpoznawalnych Opli w historii - usportowionego modelu Manta. Jaka była geneza jego powstania?W pewien sobotni poranek w 1969 roku George Gallion wsiadł do samolotu do Paryża. Amerykański...
Pół wieku Ascony i Manty

Pół wieku Ascony i Manty 2020-02-20

W firmie Opel rok 2020 został ogłoszony rokiem tych legendarnych samochodów, a ich fani mogą przyłączyć się do świętowania jubileuszu. Obchody rozpoczną się od otwarcia sezonu rajdowego i parady „Bodensee Klassik” (7‑9 maja). Na starcie...
Opel Calibra konczy 25 lat!

Opel Calibra konczy 25 lat! 2014-09-05

Równo ćwierć wieku temu Opel zaprezentował następce kultowej już wówczas Manty. Calibra zadebiutowała w 1989 roku na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie. Auto opracowane zostało w oparciu o rozwiązania konstrukcyjne Opla Vectry A. Oba modele...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS