chceauto.pl
x
Mini Coutryman nowej generacji

Mini Coutryman nowej generacji

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-11-15 Opinie
Mini odświeża gamę modelową. Jeden z nowych pojazdów to Countryman, który głównie będzie miał napęd elektryczny.

Mini Countryman
Mini Countryman
Mini Countryman SE ALL4 - tak brzmi pełna nazwa nowego modelu. Samochód znacznie urósł i mierzy 4 433 mm długości, 1 843 mm szerokości i 1 656 mm wysokości. To największy obecnie model Mini.

Między osiami zabudowano baterie o pojemności 66,45 kWh. Zasila ona umieszczone przy osiach dwa silniki o łącznej mocy 313 KM i momencie 494 Nm. Dzięki temu samochód posiada napęd wszystkich kół i rozpędza się do 100 km/h w 5,6 s. Prędkość maksymalna jest ograniczona - typowo dla aut elektrycznych - do 180 km/h.

Mini Countryman
Mini Countryman
Samochód można ładować prądem stałym o mocy do 130 kW, wówczas naładowanie baterii od 10 do 80 procent trwa pół godziny.

Mini Countryman SE ALL4 umożliwia częściowo zautomatyzowaną jazdę na poziomie 2 na autostradach, co oznacza, że kierowca może zdjąć ręce z kierownicy przy prędkościach do 60 km/h, o ile nadal uważnie śledzi ruch drogowy i pozostaje gotowy do interwencji. Ponadto system o nazwie Driving Assisant Professional może zidentyfikować miejsca w korku niezbędne do zmiany pasa na zjazdowy. Następnie doprowadza pojazd do optymalnej prędkości dla zmiany pasa ruchu.

Mini Countryman
Mini Countryman
Centralnym punktem kokpitu Mini Countryman SE ALL4 jest okrągły wyświetlacz OLED o średnicy 9,45 cala. Umożliwia on obsługę systemów informacyjno-rozrywkowych, jak i asystentów kierowania. Samochód otrzymał nowy system operacyjny MINI 9.

Najważniejsze funkcje jazdy są bezpośrednio dostępne za pośrednictwem przeprojektowanego paska przełączników. Eliminuje to potrzebę stosowania dźwigni zmiany biegów i tworzy przestrzeń na konsoli środkowej na schowki.

Mini Countryman John Cooper Works
Mini Countryman John Cooper Works
Nowe Mini Coutryman co do zasady jest samochodem elektrycznym, ale dostępna będzie również usportowiona wersja John Cooper Works. Taki samochód jest napędzany przez silnik spalinowy. Dwulitrowa, doładowana, rzędowa jednostka generuje 300 KM i 400 Nm i napędza wszystkie koła.

Mini Countryman John Cooper Works rozpędza się do 100 km/h w 5,4 s, a więc o 0,2 s szybciej niż wersja elektryczna. Największa różnica dotyczy jednak prędkości maksymalnej. W aucie spalinowym nie ma obaw o uszkodzenie baterii podczas szybkiego rozładowania, więc prędkość maksymalna Mini Countryman JCW została ograniczona nie do 180 a do 250 km/h.

Countryman John Cooper Works różni się od wersji SE ALL4 również bardziej agresywną stylizacją, inne są zderzaki czy osłona chłodnicy.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Mini Coutryman nowej generacji - GALERIA ZDJĘĆ

Mini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacjiMini Coutryman nowej generacji

Zobacz także