chceauto.pl
x
Mazda wraca do silnika Wankla

Mazda wraca do silnika Wankla

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-10-07
Mazda ogłosiła plany rozszerzenia swojej gamy modelowej samochodów typu SUV. Dwa nowe, duże samochody - Mazda CX-60 i Mazda CX-80, zostaną wprowadzone na rynek europejski w ciągu najbliższych dwóch lat.

Hybryda plug-in z silnikiem benzynowym
Hybryda plug-in z silnikiem benzynowym
W tym samym czasie w USA i na wybranych rynkach poza Europą pojawią się inne modele o zwiększonej szerokości nadwozi – Mazda CX-70 i CX-90, a także nowa Mazda CX-50. O ile modele od CX-60 wzwyż będą opracowane na tzw. dużej platformie, to Mazda CX-50 będzie oparta o małą platformę.

Mazda CX-60 i Mazda CX-80 będą pojazdami doskonale wyposażonymi i wykonanymi, który japońska firma chce ugruntować swoją pozycję jako producenta samochodów zaliczanych do segmentu premium.

Sześciocylindrowy silnik benzynowy jako hybryda MHEV
Sześciocylindrowy silnik benzynowy jako hybryda MHEV
Modele CX-60 i CX-80, wyposażone będą odpowiednio w dwa i trzy rzędy siedzeń. Jednak to, co najciekawsze, znajdzie się w tych modelach pod maską. Otóż będą to pierwsze hybrydy plug-in Mazdy, zostaną one oparte o czterocylindrowe rzędowe silniki benzynowe, które będą współpracować z silnikiem elektrycznym.

Ale to nie koniec nowinek technicznych, bowiem wprowadzone zostaną sześciocylindrowe, rzędowe silniki: benzynowy nowej generacji e-Skyactiv X i wysokoprężny Skyactiv-D. Oba będą połączone z 48-woltowym systemem miękkiej hybrydy (MHEV).

Układ napędowy Mazdy CX-30 z silnikiem Wankla
Układ napędowy Mazdy CX-30 z silnikiem Wankla
Kolejną nowością wprowadzoną w pierwszej połowie 2022 roku będzie nowa wersja Mazdy MX-30, pierwszego seryjnie produkowanego samochodu elektrycznego Mazdy. Model ten wyposażony jest w niewielką baterię o pojemności 35,5 kWh, która zapewnia tylko 200 km zasięgu (Mazda twierdzi, że większa bateria powoduje, że auto elektryczne staje się nieekologiczne), dlatego w samochodzie tym pojawi się silnik... Wankla.

Ta benzynowa jednostka, której cechą szczególną jest wirujący tłok, będzie działać jako generator energii elektrycznej, a więc jej zadaniem nie będzie napędzanie samochodu, ale ładowanie baterii i w efekcie zwiększenie zasięgu.

Ponadto od około 2025 roku Mazda wprowadzi szereg nowych samochodów zbudowanych na nowej platformie przeznaczonej dla samochodów elektrycznych. Dzięki ma zostać zrealizowany plan, zakładający, że do 2030 roku cała gama modelowa Mazdy będzie zeletryfikowana.

Mazda wraca do silnika Wankla - GALERIA ZDJĘĆ

Mazda wraca do silnika WanklaMazda wraca do silnika WanklaMazda wraca do silnika WanklaMazda wraca do silnika WanklaMazda wraca do silnika Wankla

Zobacz także

Mazda CX-80. Nowy flagowy model

Mazda CX-80. Nowy flagowy model 2024-04-20

Mazda CX-80 została oficjalnie zaprezentowana. Ten drugi po CX-60 model, zbudowany w oparciu o platformę Mazda Large Architecture, jest największym samochodem Mazdy na rynkach europejskich i stanie się nowym okrętem flagowym marki w regionie.
Mazda CX-60 PHEV taniej. Ale tylko z rocznika 2022

Mazda CX-60 PHEV taniej. Ale tylko z rocznika 2022 2023-08-17

Modelem CX-60 Mazda chciała zaatakować segment premium. Ten atak chyba się nie udał, przynajmniej w Polsce. Wysokie ceny sprawiły, że w salonach japońskiej marki wciąż czeka niemal 150 samochodów w wersji plug-in wyprodukowanych w 2022 roku.Dlatego...
Mazda CX-90 zaprezentowana

Mazda CX-90 zaprezentowana 2023-02-05

Mazda CX-90 to całkowicie nowy, duży SUV, który sprzedawany będzie na rynku amerykańskim.Pod koniec 2021 roku japoński koncern ogłosił swoje plany rozwoju i konsekwentnie je realizuje. To wówczas pierwszy raz poinformowano, że Mazda zaprezentuje...
Mazda CX-60 nowym dużym silnikiem Diesla

Mazda CX-60 nowym dużym silnikiem Diesla 2022-07-07

Podczas niedawnej premiery nowej Mazdy CX-60 PHEV, japońska firma ogłosiła, że model ten dostępny będzie również z opracowanym od podstaw silnikiem e-Skyactiv D. Mazda to jedna z firm, która nie stawia się na jeden typ napędu (jak elektryczny), ale...
Mazda CX-60 zaprezentowana. Polskie ceny

Mazda CX-60 zaprezentowana. Polskie ceny 2022-03-08

Nowa Mazda CX-60 oparta jest na opracowanej przez markę skalowanej, wielofunkcyjnej architekturze Skyactiv (Skyactiv Multi-Solution Scalable Architecture). W stosunku do starszych rozwiązań ulepszenia obejmują zwiększoną sztywność nadwozia, dzięki...
Nadjeżdża Mazda CX-60 PHEV

Nadjeżdża Mazda CX-60 PHEV 2022-02-09

Już 8 marca Mazda zaprezentuje model CX-60. Japończycy właśnie ujawnili, że model ten będzie dostępny m.in. w wersji hybrydowej typu plug-in o mocy 300 KM.Mazda CX-60 to element ofensywy modelowej japońskiej marki. W jej ramach w ciągu najbliższych...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS