chceauto.pl
x
Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historii

Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historii

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-11-28
Lexus RX 500h to najmocniejsza wersja RX-a w historii. Japończycy zapewniają, że w ślad za mocnym napędem idą pozostałe podzespoły, dzięki czemu auto ma mieć prawdziwie sportowy charakter.

Lexus RX 500h
Lexus RX 500h
Lexus RX 500h ma 371 KM mocy i 550 Nm momentu obrotowego, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa 6,2 sekundy. Średnie zużycie paliwa w cyklu WLTP wynosi przy tym od 8,0 do 8,3 l/100 km.

Nowością jest kompaktowa, automatyczna skrzynia biegów o sześciu przełożeniach. Lexus zdecydował się na ten rodzaj przekładni, a nie znane z innych hybryd E-CVT, by lepiej wykorzystać potencjał silnika z turbodoładowaniem. Przełożenia zostały tak dobrane, by uniknąć konieczności ciągłych zmian biegów, a kierowca może sam zmienić bieg przy pomocy łopatek zamontowanych przy kierownicy.

Lexus RX 500h
Lexus RX 500h
RX jest też pierwszym autem w gamie Lexusa z nową bipolarną baterią niklowo-wodorkową (Ni-MH). Prostsza konstrukcja i większa powierzchnia przepływu prądu elektrycznego oznaczają mniejszą rezystancję wewnętrzną akumulatora. Zaletą bipolarnej baterii niklowo-wodorkowej jest również większa gęstość energii, a tym samym większa moc wyjściowa w porównaniu z klasycznymi odpowiednikami, co przyczynia się do lepszej dynamiki samochodu.

Kompaktowe rozmiary pozwalają na tej samej przestrzeni umieścić 1,4x więcej ogniw, a także osiągnąć dwukrotnie większą moc, co odczuje kierowca. Akumulator został umieszczony pod tylnymi fotelami, co pozwoliło na obniżenie środka ciężkości i zachowanie przestronnej kabiny i bagażnika. Wydajny system chłodzenia sprawia, że bateria pracuje ciszej.

Lexus RX 500h
Lexus RX 500h
RX 500h jest pierwszą wersją w historii modelu z napędem 4x4 DIRECT4. W tym systemie napędu dwa silniki elektryczne oraz dwa falowniki (przedni i tylny) cały czas rozdzielają moc i moment obrotowy między przednią a tylną osią, dostosowując się do sytuacji na drodze.

Napęd na tylne koła przekazywany jest za sprawą układu e-Axle, połączonego z tylnym silnikiem elektrycznym oraz inwerterem.

Jednym z kluczowych elementów Lexusa RX 500h jest układ skrętnych kół tylnych (Dynamic Rear Steering), który automatycznie dopasowuje kąt skrętu tylnych kół do prędkości i kierunku jazdy. Maksymalny kąt wynosi 4 stopnie. Układ ten ułatwia manewrowanie i zwiększa stabilność przy większych prędkościach.

Lexus RX 500h
Lexus RX 500h
Przy niskich prędkościach koła tylne skręcają się przeciwnie do kół przednich, przy wyższych prędkościach dostosowują się do pracy przedniej osi.

W RX-ie 500h zastosowano też wentylowane tarcze przednie o średnicy 400 mm i zaciski stałe z przeciwstawnymi tłoczkami. Dodatkowo, RX 500h ma także zawieszenie adaptacyjne (AVS).

Lexus RX 500h
Lexus RX 500h
RX 500h jest oferowany w wersjach F SPORT Edition i F SPORT, które wyróżniają się elementami stylistycznymi wewnątrz i na zewnątrz. Emblematy F SPORT, czarne relingi i lusterka, przeprojektowany przedni grill w czarnym kolorze, specjalne nakładki boczne, a także przedni i tylny zderzak o aerodynamicznych kształtach, które generują większy docisk – to najbardziej widoczne zmiany w porównaniu z modelami RX 350h oraz RX 450h+.

Auto ma też specjalnie zaprojektowane dla tej wersji 21-calowe felgi o 10 ramionach, a ponadto tylko w tych wersjach będą są lakiery White Nova i Heat Blue.

We wnętrzu wersje F SPORT Edition i F SPORT rozpoznamy po kierownicy i gałce dźwigni zmiany biegów obszytych perforowaną skórą, emblematach F SPORT, aluminiowych pedałach i sportowych akcentach. Do wyboru będą dwie tapicerki ze skóry naturalnej w kolorach Black i Dark Rose. Podsufitka jest w kolorze czarnym, a wstawki we wnętrzu wykonano z aluminium.

Lexus RX 500h F SPORT Edition dostępny jest od 470 990 zł, a RX 500h F SPORT kosztuje od 490 900 zł.

Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historii - GALERIA ZDJĘĆ

Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historiiLexus RX 500h. Najmocniejszy w historiiLexus RX 500h. Najmocniejszy w historiiLexus RX 500h. Najmocniejszy w historiiLexus RX 500h. Najmocniejszy w historiiLexus RX 500h. Najmocniejszy w historii

Zobacz także

Lexus RX nowej generacji. Polskie ceny

Lexus RX nowej generacji. Polskie ceny 2022-09-11

Lexus podał polskie ceny modelu RX nowej generacji.Flagowy SUV japońskiej marki będzie dostępny w trzech hybrydowych odmianach, sześciu wersjach wyposażenia, a także 11 lakierach oraz z czterema rodzajami tapicerki wnętrza.Wszystkie Lexusy RX w...
DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa

DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa 2022-08-11

Lexus opracował zupełnie nowy system DIRECT4. Rozwiązanie stworzono z myślą o całej gamie samochodów elektrycznych na baterie oraz autach hybrydowych następnej generacji. DIRECT4 Lexusa wykorzystuje układ e-Axle i odpowiada za płynny rozdział...
Lexus RX nowej generacji. Pierwszy raz jako PHEV

Lexus RX nowej generacji. Pierwszy raz jako PHEV 2022-06-06

RX to najlepiej sprzedający się Lexus w historii marki. Od debiutu w 1998 roku z salonów wyjechało ponad 3,5 mln egzemplarzy tego auta, z czego ponad 300 tys. kupili Europejczycy.Nowy Lexus RX powstał na platformie GA-K, tej samej co model NX, ale...
Używane: Lexus RX

Używane: Lexus RX 2021-02-22

Wiele osób mylnie sądzi, że produkowany w latach 2003-2009 model to pierwsza generacja Lexusa RX. Wynika to z faktu, że poprzednik – typoszereg XU10 – oferowany był zaledwie przez pięć lat i rzadko kiedy trafiał do Europy. Z następcą było...
Używane: Lexus RX

Używane: Lexus RX 2021-01-02

Wiele osób mylnie sądzi, że produkowany w latach 2003-2009 model to pierwsza generacja Lexusa RX. Wynika to z faktu, że poprzednik – typoszereg XU10 – oferowany był zaledwie przez pięć lat i rzadko kiedy trafiał do Europy. Z następcą było...
Milion samochodów hybrydowych Lexusa

Milion samochodów hybrydowych Lexusa 2016-04-13

Lexus sprzedał na całym świecie już milion samochodów z napędem hybrydowym. Pierwszy model hybrydowy Lexusa został wprowadzony na rynek w kwietniu 2005 roku. Równe 11 lat później Japończycy mogą świętować - milionowy hybrydowy samochód - Lexus...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS