chceauto.pl
x
DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa

DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-08-11
Lexus opracował zupełnie nowy system DIRECT4. Rozwiązanie stworzono z myślą o całej gamie samochodów elektrycznych na baterie oraz autach hybrydowych następnej generacji.

DIRECT4 Lexusa wykorzystuje układ e-Axle i odpowiada za płynny rozdział momentu obrotowego pomiędzy przednim a tylnym silnikiem elektrycznym oraz przekazuje go na koła.

Układ DIRECT4 zostanie premierowo zastosowany w 5. generacji Lexusa RX w najmocniejszej wersji RX 500h. W samochodzie tym po raz pierwszy połączono turbodoładowany, benzynowy silnik, 6-biegową skrzynię automatyczną z układem hybrydowym. Moc systemowa wynosi 371 KM.

Napęd DiRECT4
Napęd DiRECT4
Przedni silnik elektryczny został zamontowany między silnikiem benzynowym a skrzynią biegów. Z tyłu zastosowano układ e-Axle o mocy 80 kW (109 KM). W jego skład wchodzą silnik, przekładnia oraz moduł jednostki sterującej (ECU).

System DIRECT4 odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu mocy na poszczególne koła. Dopasowuje moc i moment obrotowy pomiędzy przednią, a tylną osią w zależności od warunków panujących na drodze.

System DIRECT4 będzie stosowany również w autach elektrycznych. Jego działanie w tym typie napędu opiera się na czujnikach modułu ECU, które zbierają informacje, oceniają i reagują na szereg czynników, w tym prędkość pojazdu, kąt skrętu i siły jakie działają na samochód.

Na podstawie tych danych obliczany jest wymagany moment obrotowy przekazywany na każdą z osi, przy zapewnieniu maksymalnej przyczepności. Rozkład momentu obrotowego pomiędzy osiami może być realizowany w zakresie od 0 do 100% lub od 100 do 0% w ciągu milisekund – to zdecydowanie szybciej niż w przypadku jakiegokolwiek systemu mechanicznego.

Pierwszym w pełni elektrycznym autem Lexusa z systemem DIRECT4 będzie Lexus RZ 450e.

DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa - GALERIA ZDJĘĆ

DIRECT4. Nowy napęd 4x4 LexusaDIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa

Zobacz także

Lexus RZ z nowym elektrycznym napędem

Lexus RZ z nowym elektrycznym napędem 2024-05-25

Do tej pory Lexus RX był dostępny wyłącznie w dwusilnikowej wersji z napędem wszystkich kół o nazwie 450e. Teraz gama zostaje poszerzona o auto przednionapędowe, które jest słabsze, lżejsze i ma zużywać mniej prądu.
Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historii

Lexus RX 500h. Najmocniejszy w historii 2022-11-28

Lexus RX 500h to najmocniejsza wersja RX-a w historii. Japończycy zapewniają, że w ślad za mocnym napędem idą pozostałe podzespoły, dzięki czemu auto ma mieć prawdziwie sportowy charakter.Lexus RX 500h ma 371 KM mocy i 550 Nm momentu obrotowego, a...
Lexus RX nowej generacji. Polskie ceny

Lexus RX nowej generacji. Polskie ceny 2022-09-11

Lexus podał polskie ceny modelu RX nowej generacji.Flagowy SUV japońskiej marki będzie dostępny w trzech hybrydowych odmianach, sześciu wersjach wyposażenia, a także 11 lakierach oraz z czterema rodzajami tapicerki wnętrza.Wszystkie Lexusy RX w...
Lexus Electrified Sport Concept

Lexus Electrified Sport Concept 2022-06-27

Podczas tegorocznego Goodwood Festival of Speed miała miejsce europejska premiera prototypowego Lexusa Electrified Sport Concept. Tym modelem marka zaprezentowała swoją wizję elektrycznych samochodów sportowych oraz pokazała, jak może wyglądać jej...
Lexus RX nowej generacji. Pierwszy raz jako PHEV

Lexus RX nowej generacji. Pierwszy raz jako PHEV 2022-06-06

RX to najlepiej sprzedający się Lexus w historii marki. Od debiutu w 1998 roku z salonów wyjechało ponad 3,5 mln egzemplarzy tego auta, z czego ponad 300 tys. kupili Europejczycy.Nowy Lexus RX powstał na platformie GA-K, tej samej co model NX, ale...
Lexus RZ 450e. Elektryczna nowość

Lexus RZ 450e. Elektryczna nowość 2022-04-20

Lexus RZ to pierwszy model tego producent od podstaw opracowany jako auto bateryjne. Samochód powstał na modułowej płycie podłogowej koncernu Toyoty o nazwie e-TNGA. Opracowano ją z myślą o samochodach elektrycznych, a pierwszym pojazdem, w którym...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS