chceauto.pl
x
Kolejne rekordy cen używanych aut. Gdzie w Polsce jest najdrożej?

Kolejne rekordy cen używanych aut. Gdzie w Polsce jest najdrożej?

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-03-30 Opinie
Od lat najdroższe samochody używane są w województwie mazowieckim, ale największy wzrost mediany ceny w ciągu ostatniego roku miał miejsce w województwie śląskim. Według danych sieci komisów samochodowych AAA AUTO, mediana ceny aut używanych dla wszystkich województw wyniosła w lutym 2022 roku 23 000 złotych i była wyższa o 2 500 złotych niż przed rokiem.

Największy wzrost mediany ceny aut z drugiej ręki zanotowano w województwie śląskim. W porównaniu z lutym ubiegłego roku wyniósł on aż 3 190 złotych!

Ceny na rynku samochodów używanych wzrosły od lutego 2021 roku we wszystkich województwach. Największe wzrosty powyżej wzrostu mediany ceny dla wszystkich regionów w Polsce, tj. 2.500 złotych, miały miejsce w województwach:

śląskim (o 3 190 zł),
lubelskim (o 3 100 zł),
małopolskim (o 3 000 zł),
mazowieckim (o 3 000 zł),
podlaskim (o 2 900 zł),
podkarpackim (o 2 600 zł).

"O ile dwa lata temu rynek aut używanych w poszczególnych województwach charakteryzował się większą różnorodnością, miały miejsce zarówno wzrosty, jak i spadki cen, obecnie możemy obserwować wyłącznie ich wzrost. Duża dysproporcja między województwami występuje pod względem wieku sprzedawanych samochodów. W województwie mazowieckim są one najmłodsze, ale już w województwie lubelskim samochody używane są niemal aż o trzy lata starsze” – powiedziała Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Najmłodsze samochody używane oferowane w lutym 2022 roku były w województwie mazowieckim, gdzie mediana wieku wynosiła 11 lat. Relatywnie niski wiek wpłynął na medianę ceny, która była najwyższa wśród wszystkich województw i wyniosła 29 900 złotych.

Mimo największego wzrostu mediany ceny w województwie śląskim w ciągu ostatniego roku, jest ona i tak niższa od mediany ceny aut używanych w województwie mazowieckim o niemal 5.000 złotych.

Mediana wieku aut z drugiej ręki na Śląsku wyniosła prawie 12 lat. Z kolei najstarsze samochody były oferowane do sprzedaży w województwach lubelskim i kujawsko-pomorskim – mediana wieku wynosiła niemal 14 lat. Najwyższa była również mediana przebiegu, która wynosiła odpowiednio: 209 000 i 200 000 kilometrów.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Ceny używanych aut w styczniu 2022. Mamy obniżkę!

Ceny używanych aut w styczniu 2022. Mamy obniżkę! 2022-02-04

Ceny samochodów używanych spadły wreszcie pierwszy raz od pięciu miesięcy. Czy to zapowiedź nowego trendu?Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz...
Starsze auta na wagę złota? Ile dziś kosztuje samochód używany?

Starsze auta na wagę złota? Ile dziś kosztuje samochód używany? 2021-12-22

Rosną ceny i średni wiek samochodów wystawianych na sprzedaż w Polsce. Covid, kryzys półprzewodnikowy i szalejąca inflacja odcisnęły się potężnym piętnem na rynku wtórnym. Tegoroczną sytuację na rynku samochodów używanych w Polsce...
Ceny samochodów używanych. Gigantycze podwyżki!

Ceny samochodów używanych. Gigantycze podwyżki! 2021-10-26

Nawet 36 proc. zarobić mogą właściciele niektórych aut na rynku wtórnym. Pandemia koronawirusa i tzw. kryzys półprzewodnikowy sprawiły, że samochody stają się dzisiaj całkiem niezłą inwestycją!Nikogo nie trzeba już chyba przekonywać, że...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS