chceauto.pl
x
Ford Sync nowej generacji w Mustangu Mach-E

Ford Sync nowej generacji w Mustangu Mach-E

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-09-05 Opinie
Debiutujący w zupełnie nowym, w pełni elektrycznym Mustangu Mach-E system SYNC nowej generacji firmy Ford uczy się przekazywać kierowcom inteligentne sugestie na podstawie ich zachowań. Łączy w sobie zdolność kontekstowego rozpoznawania mowy, umiejętność wyszukiwania w internecie i funkcje uczenia maszynowego, dzięki czemu może przekazywać zalecenia oszczędzające czas, będące analizą poprzednich podróży.

Ford przedstawił swój nowy system komunikacji i rozrywki po raz pierwszy Europejczykom, podczas ekskluzywnej wirtualnej prezentacji. Ujawniono również nową funkcję zdalnej konfiguracji pojazdu, która umożliwia właścicielom spersonalizowanie nowego samochodu jeszcze przed jego odebraniem. Możliwe jest m.in. wstępne konfigurowanie ustawień preferowanych trybów jazdy, aż po kolory oświetlenia wnętrza.

System Ford Sync
System Ford Sync
Kod systemu SYNC Forda nowej generacji został napisany od podstaw, celem było wprowadzenie filozofii projektowania skoncentrowanej na człowieku wprost do centrum sterowania doznaniami kierowcy. System umożliwia dostosowanie w Mustang Mach-E ponad 80 ustawień, od temperatury w kabinie i pozycji fotela, po oświetlenie wewnętrzne.

System potrafi nawet rozpoznawać poszczególnych kierowców na podstawie ich smartfonów lub kluczyków i aktywować ich ustawienia, gdy zbliżają się do pojazdu, zanim wsiądą.

System wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego, aby z czasem lepiej rozumieć nawyki kierowców. Jeździsz na siłownię w każdy piątek? Dzwonisz zawsze do domu w drodze powrotnej z pracy? System SYNC nowej generacji będzie uczył się rutynowych działań każdego właściciela, aby przedstawiać odpowiednie wskazówki nawigacyjne i komunikacyjne we właściwym czasie i umożliwić kierowcy koncentrację na drodze.

[35309 right]SYNC nowej generacji Mustanga Mach-E wyposażony jest w 15,5-calowy ekran dotykowy Full HD. Duża, przyjazna dla użytkownika konsola jest łatwa do odczytania, a interfejs został uproszczony, dzięki czemu dostarcza informacje w uporządkowany i łatwo przyswajalny sposób. Jak do tej pory, działają opcje sterowania dotykowego rozpoznające gesty szczypania, powiększania i obracania, a charakterystyczna tarcza u dołu ekranu umożliwia szybką, dotykową regulację głośności muzyki lub połączeń konferencyjnych.

Przeprojektowano ścieżki poruszania się po interfejsie SYNC, dzięki czemu kierowcy nigdy nie są dalej niż jedno lub dwa kliknięcia od dowolnej aplikacji, informacji lub panelu ustawień, których potrzebują. Duży ekran i układ kart umożliwiają jednoczesne wyświetlanie wielu aplikacji, więc odebranie połączenia podczas nawigacji nie oznacza już zgubienia drogi na pominiętym zakręcie, ponieważ mapy nie znikają z ekranu.

Właściciele Mustanga Mach-E będą mogli wstępnie ustawić parametry swojego nowego pojazdu przed dostawą, korzystając z nowej funkcji zdalnej konfiguracji pojazdu. Właściciele po prostu tworzą spersonalizowany profil, w którym zapisują swoje ulubione ustawienia, często odwiedzane lokalizacje, jak miejsce pracy lub supermarket, a dla większego spokoju także pobliskie stacje ładowania.

Konfigurację można przeprowadzić on-line lub za pomocą aplikacji na smartfony FordPass, przeznaczonej dla właścicieli Fordów, którzy mogą kontrolować dzięki niej takie ustawienia pojazdu, jak między innymi codzienne godziny odjazdów, preferencje klimatyzacji i oświetlenia w kabinie oraz poziom naładowania akumulatora. 1 Można również spersonalizować tryby jazdy Mustanga Mach-E: wybór między Active, Whisper (Szept) lub Untamed (Nieokiełznanie) dostosuje do naszego nastroju reakcje na drodze. Atmosferę wewnątrz można dostosować ustawiając zdalnie dźwięk i kolory oświetlenia.

Profil personalizacji jest przechowywany w chmurze, więc gdy właściciel po otrzymaniu kluczykach po raz pierwszy paruje smartfon ze swoim Mustangiem Mach-E, wszystkie ustawienia są przesyłane do jego pojazdu. Koniec z konfigurowaniem, kierowcy mogą po prostu usiąść za kierownicą i jechać. Przyszłe aktualizacje bezprzewodowe umożliwią również personalizację ustawień radia przed odbiorem samochodu.

Właściciele Mustanga Mach-E mogą również użyć swojego smartfona do zdalnego odblokowania pojazdu. Po włączeniu funkcji Phone-as-a-Key (Smartfon jako kluczyk) pojazd natychmiast rozpozna, kto się zbliża, odblokuje drzwi i uaktywni indywidualne ustawienia kierowcy. 2 Jeśli smartfon wyłączy się na skutek wyczerpania baterii, wystarczy wprowadzić swoje osobiste hasło na klawiaturze w drzwiach samochodu.

Nowa generacja systemu SYNC posiada zaawansowaną zdolność kontekstowego rozpoznawania mowy, pozwalającą kierowcom na prowadzenie pojazdu bez rozpraszania, związanego z przypominaniem sobie ustawionych poleceń głosowych. System rozpoznaje naturalne, potoczne zdania w 15 językach europejskich, umożliwiając właścicielom rozmowę ze swoim pojazdem, jak z pasażerem, co pozwala na kontrolę systemów rozrywki i nawigacji, po oświetlenie i klimatyzację w kabinie, a także zarządzanie rozmowami telefonicznymi.

Aby zapewnić jak najlepsze odpowiedzi na polecenia i pytania, następna generacja systemu SYNC uzupełnia informacje z systemów pokładowych o wyniki wyszukiwania w internecie. Dzięki temu odpowiedzi na pytania o najbliższą restaurację lub najbliższą aptekę są tak dokładne i aktualne, jak to tylko możliwe.

Apple CarPlay i Android Auto instalowane są fabrycznie bez dodatkowych kosztów, a dzięki łączności bezprzewodowej właściciele mogą zarządzając poleceniami głosowymi lub z poziomu ekranu dotykowego – korzystać bezpiecznie z ulubionych aplikacji na smartfony i kontaktów.3

Duży wyświetlacz pozwala na prezentowanie danych Apple CarPlay lub Android Auto obok ekranów innych aplikacji SYNC nowej generacji, takich jak nawigacja lub radio, co daje kierowcom zawsze pełną kontrolę i szybki dostęp do kluczowych funkcji.

Komunikację poprawia dodatkowo SYNC AppLink, dzięki któremu obsługiwane aplikacje, jak what3words, Waze i Webex, mogą zaoferować głębszą integrację pojazdu ze smartfonem.

SYNC daje kierowcom pojazdów elektrycznych pewność dojechania do celu, doradzając, gdzie i kiedy ładować akumulator, a także zapewniając w czasie rzeczywistym informacje o dostępności i cenach na stacjach ładowania.

System Intelligent Range dostarcza kierowcom aktualnej informacji o zasięgu ich pojazdów elektrycznych, która bierze pod uwagę takie czynniki, jak ruch drogowy, teren, pogoda, a nawet dane z innych pojazdów elektrycznych Forda, które pokonały już tę samą trasę. Jeśli czynniki wpłyną na zmianę zasięgu, system powiadamia o nowym szacunkowym zasięgu i wyjaśnia przyczyny korekty.

Właściciele będą mieli dostęp do największej publicznej sieci ładowania, obejmującej swoim zasięgiem całą Europę, z możliwością płacenia za pomocą aplikacji FordPass. 4Kierowca Mustanga Mach-E, korzystając z ładowarki wysokiej mocy na stacji IONITY, będzie w stanie doładować akumulator pojazdu od 10 do 80 procent w mniej niż 40 minut, natomiast pojazd osiągnie zasięg 119 km (73 mil) już po 10 minutach ładowania.

O poziomie naładowania akumulatora i zasięgu jazdy bezemisyjnej powiadomi właściciela aplikacja FordPass. Pozwoli także zaplanować czas ładowania, wybierając korzystne taryfy poza szczytem i kalkulując dystans planowanej podróży. FordPass umożliwia również ustawienie czasu odjazdu i wstępne przygotowanie odpowiedniej temperatury w kabinie podczas ładowania pojazdu, aby oszczędzić energię podczas jazdy i uzyskać optymalny zasięg.

Nowy system nawigacji online pomaga kierowcom skrócić czas podróży, kierując drogami omijającymi zatory. Informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i prognozy ruchu są dostarczane przez specjalistów z firmy TomTom, a wyznaczanie tras w pojeździe i w chmurze zapewnia firma Garmin. Dzięki temu kierowcy mają gwarancję wybierania najszybszych tras do celu.

Pojazd korzysta z najnowszych wersji map aktualizowanych w systemie pokładowym, co oznacza, że nawigacja jest skuteczna nawet w miejscach bez połączenia z siecią.

Po dotarciu do celu, kierowcy mogą w czasie rzeczywistym sprawdzać dostępność miejsc parkingowych na ulicach i poza nimi, aby ograniczyć czas tracony zwykle w poszukiwaniu miejsca na postój. Aplikacja FordPass pomaga też właścicielom szybko i precyzyjnie zlokalizować miejsce pozostawienia samochodu w nieznanym mieście lub na dużym parkingu.

FordPass współdziała dodatkowo z systemem nawigacyjnym SYNC nowej generacji, ułatwiając planowanie podróży, dzięki funkcjom stworzonym specjalnie dla właścicieli pojazdów elektrycznych. Podróże można zaplanować z wyprzedzeniem, uwzględniając przystanki na stacjach ładowania, w interesujących miejscach i korzystanie z infrastruktury na trasie. Gdy kierowcy są gotowi do wyruszenia w drogę, po prostu przesyłają trasę z aplikacji FordPass do systemu samochodu.

Podobnie jak aplikacje w smartfonach podlegają regularnym uaktualnieniom, które dodają im nowych możliwości, aktualizacje bezprzewodowe over the air zapewniają pojazdom Forda stałą ewolucję i udoskonalanie.

Cicha, bezprzewodowa aktualizacja dodaje nowe funkcje, poprawia jakość i wydajności systemu SYNC oraz modułów komputerowych w całym pojeździe. Dzięki temu zmniejsza się liczba wizyt w centrum serwisowym.

Pobierane oprogramowanie odbywa się w tle, bezprzewodowo, a aktualizacje są instalowane w niecałe dwie minuty. 7 Właściciele mogą określić czas aktualizowania, a nawet zaplanować ich pobieranie i instalację w nocy, albo o dowolnej porze, gdy samochód nie jest używany, aby nie opóźniać podróży.

SYNC nowej generacji będzie dostępny w Europie w wybranych samochodach marki Ford, począwszy od całkowicie elektrycznego Mustanga Mach-E. Mach-E przewodzi szybko rozwijającej się gamie pojazdów Forda korzystających z napędów elektrycznych i jest jednym z 17 nowych zelektryfikowanych pojazdów, które firma zamierza wprowadzić na rynek europejski przed końcem 2021 roku.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Ford Sync nowej generacji w Mustangu Mach-E - GALERIA ZDJĘĆ

Ford Sync nowej generacji w Mustangu Mach-EFord Sync nowej generacji w Mustangu Mach-EFord Sync nowej generacji w Mustangu Mach-E

Zobacz także

Elektryczna ofensywa Forda

Elektryczna ofensywa Forda 2019-12-05

Ford przechodzi największe zmiany w swojej ponad 100-letniej historii. W kwietniu 2019 roku na konwencie „Go Electric” marka przedstawiła szeroko zakrojony plan elektryfikacji. Przewiduje on wprowadzenie 16 zelektryfikowanych pojazdów na rynek...
Ford Mustang Mach-E. Pierwszy w historii

Ford Mustang Mach-E. Pierwszy w historii 2019-11-18

Po raz pierwszy od 55 lat Ford rozszerza rodzinę Mustangów, wprowadzając słynnego kucyka w erę elektryczną dzięki Mustangowi Mach-E, całkowicie nowemu, całkowicie elektrycznemu SUV-owi. Gdy Mustang Mach-E pojawi się na rynku pod koniec 2020 roku,...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.