chceauto.pl
x
Elektryczny Lexus RZ już blisko

Elektryczny Lexus RZ już blisko

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-04-06
Lexus RZ to pierwszy model tego producenta od początku opracowany z myślą o napędzie elektrycznym. Japończycy właśnie ogłosili, że samochód zostanie oficjalnie zaprezentowany 20 kwietnia.

Lexus RZ
Lexus RZ
Tak naprawdę wygląd nowego Lexusa RZ nie jest tajemnicą już od kilku miesięcy. Na specjalnej konferencji prasowej w grudniu 2021 roku, prezes koncernu Toyoty Akio Toyoda ogłosił, że do 2030 roku Leuxs będzie produkował wyłącznie samochody elektryczne.

Wtedy ogłoszono również, że pierwszym modelem o napędzie bateryjnym, który zadebiutuje w 2022 roku, będzie Lexus RZ. Jednocześnie Japończycy zdradzili wygląd tego pojazdu, chociaż nie precyzując, czy mamy do czynienia z prototypem czy też wersją produkcyjną.

Kolejne elektryczne modele Lexusa to dwuosobowe coupe o wysokich osiągach (przyśpieszenie do 100 km/h w 2 s, zasięg 700 km), które ma być być duchowym następcą modelu LF-A, czterodrzwiowy sedan o wyglądzie coupe oraz duży SUV.

Gama planowanych modeli Toyoty i Lexusa. RZ pierwszy z prawej w drugim rzędzie
Gama planowanych modeli Toyoty i Lexusa. RZ pierwszy z prawej w drugim rzędzie
A co wiemy już o Lexusie RZ? Będzie to pojazd niemal na pewno oparty na modułowej płycie koncernu Toyoty o nazwie e-TNGA. Opracowano ją z myślą o samochodach bateryjnych, a pierwszym pojazdem, w którym znalazła zastosowanie jest Toyota bZ4X.

Z tego względu można się spodziewać, że również źródło mocy będzie identyczne, jak w elektrycznej Toyocie. Może to być zarówno elektryczny silnik o mocy 204 KM, jak i dwa silniki generują 217 KM mocy systemowej. Ponadto bardzo możliwe, że w samochodzie znajdą zastosowanie mocniejsze układy napędowe, niedostępne w Toyocie.

Wszystkie szczegóły techniczne dotyczące nowego elektrycznego Lexusa poznamy już 20 kwietnia.

Warto przypomnieć, że RZ nie będzie pierwszym elektrycznym modelem Lexusa. Od niedawna w salonach dostępny jest UX300e, czyli bateryjna odmiana dobrze znanego, dostępnego jako klasyczna hybryda, Lexusa UX.

Elektryczny Lexus RZ już blisko - GALERIA ZDJĘĆ

Elektryczny Lexus RZ już bliskoElektryczny Lexus RZ już bliskoElektryczny Lexus RZ już blisko

Zobacz także

Lexus RZ z nowym elektrycznym napędem

Lexus RZ z nowym elektrycznym napędem 2024-05-25

Do tej pory Lexus RX był dostępny wyłącznie w dwusilnikowej wersji z napędem wszystkich kół o nazwie 450e. Teraz gama zostaje poszerzona o auto przednionapędowe, które jest słabsze, lżejsze i ma zużywać mniej prądu.
DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa

DIRECT4. Nowy napęd 4x4 Lexusa 2022-08-11

Lexus opracował zupełnie nowy system DIRECT4. Rozwiązanie stworzono z myślą o całej gamie samochodów elektrycznych na baterie oraz autach hybrydowych następnej generacji. DIRECT4 Lexusa wykorzystuje układ e-Axle i odpowiada za płynny rozdział...
Lexus Electrified Sport Concept

Lexus Electrified Sport Concept 2022-06-27

Podczas tegorocznego Goodwood Festival of Speed miała miejsce europejska premiera prototypowego Lexusa Electrified Sport Concept. Tym modelem marka zaprezentowała swoją wizję elektrycznych samochodów sportowych oraz pokazała, jak może wyglądać jej...
Lexus RZ 450e. Elektryczna nowość

Lexus RZ 450e. Elektryczna nowość 2022-04-20

Lexus RZ to pierwszy model tego producent od podstaw opracowany jako auto bateryjne. Samochód powstał na modułowej płycie podłogowej koncernu Toyoty o nazwie e-TNGA. Opracowano ją z myślą o samochodach elektrycznych, a pierwszym pojazdem, w którym...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS