chceauto.pl
x
Elektryczny Lexus RZ już blisko

Elektryczny Lexus RZ już blisko

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-04-06 Opinie
Lexus RZ to pierwszy model tego producenta od początku opracowany z myślą o napędzie elektrycznym. Japończycy właśnie ogłosili, że samochód zostanie oficjalnie zaprezentowany 20 kwietnia.

Lexus RZ
Lexus RZ
Tak naprawdę wygląd nowego Lexusa RZ nie jest tajemnicą już od kilku miesięcy. Na specjalnej konferencji prasowej w grudniu 2021 roku, prezes koncernu Toyoty Akio Toyoda ogłosił, że do 2030 roku Leuxs będzie produkował wyłącznie samochody elektryczne.

Wtedy ogłoszono również, że pierwszym modelem o napędzie bateryjnym, który zadebiutuje w 2022 roku, będzie Lexus RZ. Jednocześnie Japończycy zdradzili wygląd tego pojazdu, chociaż nie precyzując, czy mamy do czynienia z prototypem czy też wersją produkcyjną.

Kolejne elektryczne modele Lexusa to dwuosobowe coupe o wysokich osiągach (przyśpieszenie do 100 km/h w 2 s, zasięg 700 km), które ma być być duchowym następcą modelu LF-A, czterodrzwiowy sedan o wyglądzie coupe oraz duży SUV.

Gama planowanych modeli Toyoty i Lexusa. RZ pierwszy z prawej w drugim rzędzie
Gama planowanych modeli Toyoty i Lexusa. RZ pierwszy z prawej w drugim rzędzie
A co wiemy już o Lexusie RZ? Będzie to pojazd niemal na pewno oparty na modułowej płycie koncernu Toyoty o nazwie e-TNGA. Opracowano ją z myślą o samochodach bateryjnych, a pierwszym pojazdem, w którym znalazła zastosowanie jest Toyota bZ4X.

Z tego względu można się spodziewać, że również źródło mocy będzie identyczne, jak w elektrycznej Toyocie. Może to być zarówno elektryczny silnik o mocy 204 KM, jak i dwa silniki generują 217 KM mocy systemowej. Ponadto bardzo możliwe, że w samochodzie znajdą zastosowanie mocniejsze układy napędowe, niedostępne w Toyocie.

Wszystkie szczegóły techniczne dotyczące nowego elektrycznego Lexusa poznamy już 20 kwietnia.

Warto przypomnieć, że RZ nie będzie pierwszym elektrycznym modelem Lexusa. Od niedawna w salonach dostępny jest UX300e, czyli bateryjna odmiana dobrze znanego, dostępnego jako klasyczna hybryda, Lexusa UX.

Opinie i komentarze na temat artykułu

Elektryczny Lexus RZ już blisko - GALERIA ZDJĘĆ

Elektryczny Lexus RZ już bliskoElektryczny Lexus RZ już bliskoElektryczny Lexus RZ już blisko

Zobacz także