chceauto.pl
x
Dacia Duster III generacji oficjalnie

Dacia Duster III generacji oficjalnie

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-11-30
Dacia zaprezentowała III generację modelu Duster. Dla rumuńskiej marki to bardzo ważny model, od 2010 roku do dziś sprzedano ponad 2,2 mln egzemplarzy dwóch generacji Dustera. Co więcej, w 2022 roku to właśnie Duster był najchętniej kupowanym SUV-em w Europie.

Dacia Duster III
Dacia Duster III
Nowa generacja Dustera to stylistyczna rewolucja. Wyglądem samochód zdecydowanie bardziej nawiązuje do zaprezentowanego kilka lat temu prototypu o nazwie Bigster niż do Dustera II generacji. Stylizacja jest odważna, futurystyczna, pełna ostrych krawędzi. Poszerzane nadkola i pionowy pas przedni sprawiają, że samochód wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. Światła przednie, jak i tylne tworzą świetlną sygnaturą w kształcie litery Y.

Zupełnie nowe jest wnętrze Dacii Duster III. Samochód otrzymał m.in. opcjonalny 7-calowy ekran cyfrowych zegarów (jako pierwszy model Dacii w historii; standardem jest ekran 3,5-calowy, łączony z analogowymi wskaźnikami), a na środku deski rozdzielczej umieszczono wolnostojący ekran systemu infotainment o przekątnej 10,1 cala, nieco pochylony w stronę kierowcy.

Dacia Duster III
Dacia Duster III
Poniżej znajdziemy fizyczny panel sterowania klimatyzację, zapożyczony z nowych modeli Renault - identyczny znajdziemy m.in. w Australu czy Espace'e.

Dacia Duster III została zbudowana na platformie CMF-B. Dzięki niej można było powiększyć kabinę przy zachowaniu wymiarów zewnętrznych. Nowa generacja ma 434 cm długości, 166 cm wysokości i 181 cm szerokości. Pojemność bagażnika wzrosła o 6 proc, do 472 litrów w wersji przednionapędowej.

Ponadto nowa płyta podłogowa pozwala na zastosowanie hybrydowych napędów, zarówno mild, jak i tzw. pełnych, klasycznych hybryd.

Dacia Duster III
Dacia Duster III
Opcjonalnie Duster III będzie dostępny z napędem 4x4 Terrain Control, który może pracować w jednym z pięciu trybów jazdy: Auto, Śnieg, Błoto/Piasek, Eco oraz Off-Road. W wersji czteronapędowej Duster ma wyższe zawieszenie, dzięki czemu prześwit wynosi 217 mm (209 mm w wersji 4x2), kąt natarcia to 31 stopni, a zejścia - 36 stopni.

Ponadto, niezależnie od napędu, nowy Duster ma szereg plastikowych listew osłonowych, których zadaniem jest ochrona nadwozia i kluczowych mechanizmów podwozia.

Dacia Duster III
Dacia Duster III
Bazowy Duster jest napędzany przez trzycylindrowy silnik 1.2 TCe o mocy 130 KM, wyposażony w technologię miękkiej hybrydy 48V i akumulator o pojemności 0,9 kWh. Silnik współpracuje z 6-biegową skrzynią manualną i stosowany może być w autach z napędem na jedną lub obie osie.

Kolejnym źródłem napędu Dustera jest wprowadzony niedawno do Joggera, hybrydowy układ o mocy 140 KM. Składa się z 4-cylindrowego silnika benzynowego o pojemności 1.6 i mocy 94 KM, dwóch silników elektrycznych (silnik o mocy 49 KM i wysokonapięciowy rozrusznik-alternator) oraz zelektryfikowanej automatycznej skrzyni biegów, która posiada 4 przełożenia obsługujące silnik spalinowy i 2 przełożenia przypisane do silnika elektrycznego. Energia przechowywana jest w akumulatorze o pojemności 1,2 kWh.

Ponadto Dustera można będzie zamówić z fabryczną instalacją LPG. Takie auto jest napędzane przez silniki 1.0 o mocy 100 KM i ma dwa zbiorniki paliwa - 50-litrowy na benzynę i 50-litrowy na gaz, co zapewnia zasięg sięgający 1300 km.

Dacia Duster III generacji trafi do salonów na początku 2024 roku. Ceny nie są jeszcze znane.

Dacia Duster III generacji oficjalnie - GALERIA ZDJĘĆ

Dacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnieDacia Duster III generacji oficjalnie

Zobacz także

Dacia Duster III (2024). Polskie ceny są atrakcyjne

Dacia Duster III (2024). Polskie ceny są atrakcyjne 2024-03-27

Dacia otwiera zamówienia na nowego Dustera w Polsce. Gama napędowa tego modelu będzie szeroka. W ofercie znajdzie się m.in. pełna hybryda, hybryda typu mild, silnik z fabrycznym LPG, oraz z napędem na dwa lub cztery koła.
Dacia Duster 2022 bez retuszu

Dacia Duster 2022 bez retuszu 2022-02-14

Dacia Duster to drugi najchętniej wybierany przez klientów indywidualnych nowy samochód w Polsce. W czym tkwi tajemnica jego sukcesu? Czy wszystko rozbija się o atrakcyjną cenę? A może Duster ma zdecydowanie więcej zalet niż te, które wprost...
Rekordowa sprzedaż Dacii. Kupiłeś Dustera albo Sandero?

Rekordowa sprzedaż Dacii. Kupiłeś Dustera albo Sandero? 2022-01-17

W ubiegłym roku na drogi całego świata trafiło aż 537 095 nowych Dacii. Producent pierwszy raz w historii znalazł się w Europie na liście trzech najchętniej wybieranych marek przez klientów indywidualnych!W 2021 roku Dacia osiągnęła rekordowy -...
Dacia Duster Extreme. Cena od 75 700 zł

Dacia Duster Extreme. Cena od 75 700 zł 2022-01-13

Dacia Duster to jeden z najchętniej wybieranych przez klientów indywidualnych samochodów w Polsce. Teraz w salonach pojawiła się nowa - topowa - wersja wyposażeniowa - Dacia Duster Extreme. Jej ceny startują od kwoty 75 700 zł, a zamówienia na ten...
Dacia Duster po liftingu. Co dokładnie się zmieniło?

Dacia Duster po liftingu. Co dokładnie się zmieniło? 2021-09-27

Bestseller Dacii - Duster - zyskał niedawno odmłodzione oblicze. Co dokładnie zmieniło się w modelu mającym na koncie ponad 1,9 mln sprzedanych egzemplarzy? Duster wydoroślał i nie stara się już udawać... Jeepa. Nowe reflektory mają światła do...
Dacia Duster po liftingu. Ceny

Dacia Duster po liftingu. Ceny 2021-07-06

Dacia podała polskie ceny Dustera po liftingu. Model nadal będzie najtańszym SUV-em w naszym kraju.Zmiany zewnętrzne, jakim poddano Dustera, są bardzo subtelne. Odrobinę zmienił się grill, nowe są LED-owe paski świetlne w reflektorach i tylnych...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS