chceauto.pl
x
Citroen kończy produkcję minivanów

Citroen kończy produkcję minivanów

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-04-24
Citroen wycofuje się z segmentu minivanów. Ostatni egzemplarz Grand C4 SpaceTourer wyjedzie z fabryki w hiszpańskim Vigo w czerwcu.

Citroen Grad C4 SpaceTourer
Citroen Grad C4 SpaceTourer
Następcy tego modelu nie przewidziano. Zakończenie produkcji minivanów to efekt odwrócenia się europejskich kierowców od tego typu samochodów - od lat wolą oni wybierać SUV-y i crossovery.

Ostatni, jak się teraz okazało, model minvana Citroena, C4 Picasso debiutował w 2013 roku. Początkowo auto było oferowano w wersji pięcioosobowej oraz wydłużonej, mogącej przewieźć siedem osób, o nazwie Grand Picasso.

Citroen Xsara Picasso
Citroen Xsara Picasso
W 2018 roku zrezygnowano z produkcji wersji pięcioosobowej, zaś w 2019 roku, przy okazji liftingu nazwę modelu zmieniono z C4 Picasso na C4 SpaceTourer.

Do dziś sprzedano 732 tys, egzemplarze C4 Picasso/SpaceTourer. Z tej liczby 352 tys. to samochody w wersji siedmioosobowej, pozostałe 380 tys. to auta pięciodrzwiowe.

Citroen C4 Picasso II
Citroen C4 Picasso II
Historia minivanów Citroena kończy się po niemal 30 latach. Pierwszy pojazd tego typu, o nazwie Evasion, pojawił się w 1994 roku. Następnie wprowadzono na rynek nieco mniejszego Citroena C8, kompaktową Xsarę Picasso i małego C3 Picasso.

W 2006 roku pojawiło się C4 Picasso, które zastąpiło Xsarę Picasso. Ten pojazd produkowano do 2013 roku, czyli do debiutu obecnej generacji C4 Picasso/SpaceTourer.

Citroen C4 Picasso
Citroen C4 Picasso
Najlepszym rokiem dla minivanów Citroena był 2007. Wówczas sprzedano 115 tys. egzemplarzy Xsary Picasso i 215 tys. - C4 Picasso.

Co ciekawe, w gamie Citroena pozostaną samochody klasy MPV (czyli minivany), ale o napędzie elektrycznym: e-Berlingo i e-SpaceTourer.

Po zakończeniu produkcji Grand C4 SpaceTourer, gama europejskich minivanów skurczy się do zaledwie kilku modeli, z których zdecydowana większość ma już solidny staż rynkowy: Volkswagena Tourana, Fordów Galaxy i S-Max, Renault Scenic/Grand Scenic i Espace, Dacii Lodgy oraz Fiata 500X.

Większość tych pojazdów również nie będzie miała następcy.

Citroen kończy produkcję minivanów - GALERIA ZDJĘĆ

Citroen kończy produkcję minivanówCitroen kończy produkcję minivanówCitroen kończy produkcję minivanówCitroen kończy produkcję minivanówCitroen kończy produkcję minivanów

Zobacz także

Duży sukces Citroena

Duży sukces Citroena 2017-10-24

Nieco ponad czterech lat potrzebował Citroen na dostarczenie klientom 500 egzemplarzy drugiej generacji modelu C4 Picasso. Drugie wcielenie popularnego minivana pojawiło się w europejskich salonach w 2013 roku. [image 25617]Osiągnięcie można traktować w...
Citroen C4 Picasso po liftingu

Citroen C4 Picasso po liftingu 2016-05-09

Mijają właśnie trzy lata od wprowadzenia na rynek drugiej generacji Citroena C4 Picasso. Zgodnie z panującą modą, w połowie sześcioletniego cyklu produkcyjnego, producent zafundował autu kilka zmian. Lifting karoserii skupił się na pasie przednim i...
Car of the Year 2014. Znamy zwycięzcę!

Car of the Year 2014. Znamy zwycięzcę! 2014-03-03

Zgodnie z tradycją, rozpoczęciu salonu w Genewie towarzyszyło ogłoszenie zwycięzcy konkursu COTY. Jury, w skład którego wchodzi 58 dziennikarzy motoryzacyjnych z 22 europejskich krajów, ogłosiło właśnie zdobywcę prestiżowego tytułu Europejskiego...
Car of the Year 2014

Car of the Year 2014 2013-12-17

Wiemy już, jakie auta przeszły do ścisłego finału prestiżowego konkursu na Europejski Samochód Roku 2014 roku. Jury złożone z 58 dziennikarzy reprezentujących różne motoryzacyjne tytułu z 22 europejskich krajów ogłosiło właśnie siódemkę...
Jeździmy nowym Grand C4 Picasso

Jeździmy nowym Grand C4 Picasso 2013-10-14

W okolicach Obersalzberg odbyły się pierwsze jazdy testowe nowym Citroenem. Na miejscy był reporter chcekupicauto.pl Samochód trafia właśnie do polskich salonów. Chcesz dowiedzieć się więcej?Zapraszamy do naszej galerii!
Poznaliśmy ceny Citroena C4 Grand Picasso

Poznaliśmy ceny Citroena C4 Grand Picasso 2013-09-03

Nowy Citroen C4 Grand Picasso pojawi się w polskich salonach już w październiku tego roku. Podobnie jak w przypadku wersji 5-miejscowej, Grand Picasso będzie oferowany w czterech poziomach wyposażenia i z jedną z czterech jednostkach silnikowych (dwóch...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS