chceauto.pl
x
50 lat Opli na prąd?

50 lat Opli na prąd?

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-04-13 Opinie
Na drogi trafiają właśnie elektryczne Corsy-e. Mało kto wie, że nie są to wcale pierwsze auta spod znaku błyskawicy ładowane z gniazdka... Przypomnijmy: cała gama modelowa zarówno samochodów osobowych, jak i lekkich samochodów użytkowych, ma zostać zelektryfikowana do 2024 roku. Mało kto wie, że firma Opel już od ponad pięciu dekad prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie elektrycznych systemów napędu!

Opel Stir lec
Opel Stir lec
Już w 1968 roku Kadett B Stir-Lec był wyposażony w rozwiązanie działające co do zasady jak wspólczesny pojazd hybrydowy. Studyjny Stir‑Lec był zasilany czternastoma akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, ładowanymi bez przerwy prądem wytwarzanym za pomocą zamontowanego z tyłu spalinowego silnika Stirlinga.

Trzy lata później Georg von Opel, wnuk założyciela firmy, pobił sześć rekordów świata dotyczących samochodów elektrycznych, prowadząc z prędkością 188 km/h Opla Electro GT, zasilanego dwoma sprzężonymi silnikami elektrycznymi o mocy 120 KM. Źródłem energii był 590‑kilogramowy zestaw ogniw niklowo-kadmowych, umożliwiających przejechanie 44 kilometrów ze stałą prędkością 100 km/h.

Dalsze badania prowadzono w ramach programu Opel Impuls realizowanego w latach 1990–97. Impuls I był opartym na Kadetcie pojazdem napędzanym silnikiem elektrycznym o mocy 16 kW, zasilanym prądem stałym z akumulatora niklowo-kadmowego z ciekłym elektrolitem. Zasięg samochodu rozwijającego maksymalną prędkość 100 km/h wynosił około 80 kilometrów.

Opel Impuls II
Opel Impuls II
Rok później skonstruowano model Impuls II oparty na Astrze kombi. Wyposażono go w 32 akumulatory ołowiowo-kwasowe zasilające dwa trójfazowe asynchroniczne silniki o łącznej mocy około 61 KM.

W latach 1993–97 Opel przeprowadził pierwszy program testów samochodów elektrycznych na dużą skalę. Flota dziesięciu pojazdów Impuls III była testowana na niemieckiej wyspie Rugia, pokonując łącznie ponad 300 000 kilometrów. Pięć samochodów było wyposażonych w akumulatory niklowo-kadmowe (moc napędu - 61 KM), a pozostałe pięć — w wysokoenergetyczne akumulatory sodowo-chlorkowo-niklowe (moc napędu: 57 KM). We wszystkich dziesięciu Impulsach III zastosowano trójfazowe silniki asynchroniczne.

Opel Zafira Hydrogen
Opel Zafira Hydrogen
W międzyczasie, w 1992 roku, szerokie uznanie zdobył samochód koncepcyjny Opel Twin. Do jazdy autostradowej wykorzystywał on trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0,8 litra i mocy 34 KM, natomiast napęd elektryczny złożony z dwóch silników o mocy 14 KM zamontowanych w piastach kół, służył do jazdy miejskiej i pokonywania krótkich odcinków. Kierowca Opla Twin zajmował centralny fotel z przodu, zaś dla pasażerów przeznaczona była trzyosobowa kanapa z tyłu. W 1995 roku Opel wprowadził elektryczną mobilność do segmentu pojazdów użytkowych, konstruując koncepcyjnego vana Combo Plus z dwoma wysokoenergetycznymi akumulatorami sodowo-chlorkowo-niklowymi zasilającymi 45‑kilowatowy trójfazowy asynchroniczny silnik elektryczny.

Opel Twin
Opel Twin
W 2000 roku system Opla oparty na ogniwach paliwowych wyjechał na ulice jako HydroGen1 w nadwoziu Zafiry. Ogniwa wytwarzały elektryczność dla trójfazowego silnika asynchronicznego rozwijającego 75 KM mocy i 251 Nm momentu obrotowego. W szczytowych momentach zapotrzebowania na moc, układ ogniw paliwowych był wspomagany akumulatorem buforowym. W 2001 roku klientom przekazano do testowania 20 egzemplarzy modelu HydroGen3. Moc samochodu zwiększono do 82 KM, co pozwalało osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h. W czasie Fuel Cell Marathon w 2004 roku dwa pojazdy HydroGen3 pokonały trasę prawie 10 000 kilometrów przez Europę, z Hammerfest w Norwegii do Lizbony w Portugalii. Kierowcą jednego z nich był Heinz-Harald Frentzen, znany z wyścigów Formuły 1 i Opel DTM oraz późniejszy zwycięzca Rajdu Monte Carlo (w 2005 roku) dla samochodów z alternatywnym napędem.

Opel Hydrogen 4
Opel Hydrogen 4
HydroGen4, czyli czwarta generacja samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi, również jest całkowicie bezemisyjna, jeżeli nie liczyć pary wodnej wydobywającej się z wydechu. Stos ogniw paliwowych składa się z 440 ogniw połączonych szeregowo. Wodór reaguje w nich z tlenem z powietrza, co pozwala na ekologicznie odpowiedzialną jazdę. Nie jest to proces spalania, ale reakcja elektrochemiczna, w wyniku której wytwarzana jest elektryczność. Takie źródło energii zapewnia stałą moc 100 KM z możliwością chwilowego zwiększenia do 128 KM. Od 2008 roku flota samochodów HydroGen4 zaczęła demonstrować swoją przydatność w codziennym użytkowaniu w ramach sponsorowanego przez Federalne Ministerstwo Transportu projektu Clean Energy Partnership (CEP) w Berlinie, a później także w Hamburgu, Badenii-Wirtembergii, Północnej Nadrenii-Westfalii i Hesji.

Jednocześnie firma Opel pracowała nad samochodami z zasilaniem akumulatorowym i w 2007 roku, na Salonie Motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie, zaprezentowała samochód koncepcyjny Flextreme Concept wyposażony w napęd elektryczny Voltec z generatorem (układ hybrydowy). Flextreme GT/E Concept, pokazany na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie w 2010 roku, dowiódł, że taką koncepcję napędu można zastosować również w samochodzie klasy średniej.

Opel Ampera-e
Opel Ampera-e
Napęd hybrydowy trafił do produkcji seryjnej w 2011 roku w modelu Opel Ampera. Energię na pokonanie dystansu od 40 do 80 kilometrów (w zależności od warunków jazdy) dostarczał akumulator litowo-jonowy o pojemności 16 kWh zasilający silnik elektryczny o mocy 150 KM. Gdy zapas energii w akumulatorze spadał do określonego minimum, silnik benzynowy o mocy 86 KM uruchamiał się automatycznie i napędzał generator zasilający silnik elektryczny. Ten rodzaj ciągłego zaopatrzenia w energię umożliwiał kilkusetkilometrowy zasięg, a więc jazdę bez stresu związanego z poszukiwaniem stacji ładowania. Ampera wyprzedzająca swoje czasy otrzymała tytuł europejskiego samochodu roku "Car of the Year 2012”.

Kolejnym modelem był Opel Ampera‑e, wprowadzony w latach 2016/2017. Ampera‑e z zasięgiem elektrycznym 423 kilometrów (WLTP), jednym z największych w swoim segmencie, zadebiutowała na Salonie Motoryzacyjnym w Paryżu jako prawdziwa mistrzyni zasięgu. Dzięki zamontowaniu wyjątkowo płaskich akumulatorów pod podłogą samochód oferuje miejsce dla pięciu osób oraz bagażnik o pojemności typowej dla pięciodrzwiowego auta klasy kompaktowej (381 litrów). Ampera‑e dowodzi także możliwości połączenia elektrycznej mobilności z przyjemnością z jazdy, ponieważ maksymalny moment obrotowy 360 Nm zapewnia imponujące przyspieszenie i elastyczność. Silnik elektryczny rozwija moc 204 KM. Kompaktowy samochód przyspiesza od 0 do 50 km/h w 3,2 sekundy, a zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h, na przykład przy wyprzedzaniu, zajmuje mu zaledwie 4,5 sekundy.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

50 lat Opli na prąd? - GALERIA ZDJĘĆ

50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?50 lat Opli na prąd?

Zobacz także

Opel Grandland po liftingu

Opel Grandland po liftingu 2021-06-10

Opel zaprezentował odświeżony model Grandland. Lista zmian jest imponująca. W nowym Grandlandzie firma kontynuuje "strategię elektryfikacji". Nabywcy mocnej i bardzo oszczędnej hybrydy plug‑in mają do wyboru napęd na przód lub elektryczny napęd na...
Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel Manta GSe ElektroMOD 2021-03-22

Opel należy do e-pionierów wśród producentów samochodów. Najnowszy BEV (samochód elektryczny z zasilaniem akumulatorowym) Opla, czyli Mokka‑e, właśnie wyjeżdża na drogi, a marka już ujawnia pierwsze informacje na temat nowego , mocno nietypowego,...
300 tys. nowej Corsy

300 tys. nowej Corsy 2021-03-17

Mimo pandemii koronawirusa i załamania rynku nowych aut nowa Cora cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców. Opel poinformował właśnie, że z linii produkcyjnej w hiszpańskiej Saragossie zjechało już 300 000 egzemplarzy. Samochód szczególnie...
Kto produkuje najwięcej aut w Polsce?

Kto produkuje najwięcej aut w Polsce? 2021-01-11

O blisko 1/3 zmalała w ubiegłym roku produkcja samochodów w Polsce. Największym poszkodowanym przez koronawirusa jest gliwicka fabryka Opla. Z danych Instytutu Samar wynika, ze w minionych dwunastu miesiącach produkcja nowych aut zmalała w naszym kraju...
Pół wieku Opla Manta

Pół wieku Opla Manta 2020-10-02

Minęło właśnie równe 50 lat od debiutu jednego z najbardziej rozpoznawalnych Opli w historii - usportowionego modelu Manta. Jaka była geneza jego powstania?W pewien sobotni poranek w 1969 roku George Gallion wsiadł do samolotu do Paryża. Amerykański...
35 lat katalizatora w Europie

35 lat katalizatora w Europie 2020-07-27

Dbałość o jakość powietrza to dziś modny temat wśród producentów samochodów. Mało kto wie, że pierwszym producentem standardowo montującym trójdrożne katalozatory w swoich pojadach był... Opel! 7 grudnia 1984 r. policja Nadrenii-Palatynatu...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.