chceauto.pl
x
Volvo skończyło 93 lata

Volvo skończyło 93 lata

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2020-04-15 Opinie
Około pięć kilometrów od ścisłego centrum Goeteborga działała wytwórnia samochodów w Lundby. Dokładnie 14 kwietnia z 1927 roku jej mury opuścił model OV4, który zapoczątkował historię marki Volvo.

Volvo PV444 i jego kampania reklamowa w USA
Volvo PV444 i jego kampania reklamowa w USA
W latach dwudziestych motoryzacja w Europie była wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju. W wielu krajach działały setki małych warsztatów, które wytwarzały krótkie serie samochodów, motocykli, maszyn i rowerów. Często wszystkiego po trochu. Większość z nich zniknęła bez śladu, zmieciona przez falę kryzysu końca lat dwudziestych.

Model OV4 nie podzielił jednak losu wielu współczesnych sobie pojazdów. Nie stał się kolekcjonerskim dziełem małej manufaktury, która wyzionęła ducha w odległej przeszłości. OV4 dał początek firmie, która stała się jedną z najsilniejszych marek w Szwecji. Nie od razu było jednak tak różowo...

Mniej niż 2000 aut rocznie

Volvo Amazon Kombi
Volvo Amazon Kombi
W tamtych czasach kabriolet nie był samochodem do szpanu. Osadzone na ramie auta bez dachu były po prostu tańsze w produkcji. Możemy sobie wyobrazić jak sprawdzało się takie nadwozie w kraju takim jak Szwecja... Model OV4 szybko ewoluował. Nie tylko zaczęto budować na jego podwoziu wersje zamknięte, ale także samochód ciężarowy i autobus.

Gama modeli szybko się rozrastała i firma szybko zaczęła budować kilkaset samochodów rocznie, by przed drugą wojną światową osiągnąć poziom 2 tysięcy samochodów rocznie.

Rozkwit marki nastąpił dzięki niepozornemu modelowi PV444, który debiutował w 1944 roku (Szwecja zachowywała neutralność w globalnym konflikcie). To niewielkie auto sprawiło, że lokalna firma zamieniła się w globalną fabrykę. Ten jeden model sprawił, że firma osiągnęła skalę produkcji rzędu dziesiątek, a potem setek tysięcy aut rocznie.

Volvo 140
Volvo 140
Model PV444 i PV544 otworzyły Szwedom drogę do zdobywania rynków w Europie, ale także w USA i na innych kontynentach. Potem model Amazon, udana seria 100 i 200 tylko wzmocniła tę pozycję. Volvo do lat 90-tych ugruntowało swoją reputację, jako producent samochodów bezpiecznych i trwałych.

Ostatnich 20 lat

Schyłek lat 90. w branży motoryzacyjnej było dość burzliwy. Amerykanie z Forda wykupili tę część Volvo, która wytwarzała samochody osobowe i to oni, wraz z ekipą z Goeteborga, pisali jej historię w latach 1999 – 2009. Do najlepszych projektów tego okresu można zaliczyć pierwszą generację XC90 oraz pierwszą generację modelu XC60.

Volvo XC90 i Volvo 1800 ES
Volvo XC90 i Volvo 1800 ES
W ciągu tych dziesięciu lat zniknęły na zawsze kolejne marki samochodów. Ale nie Volvo. Gdy świat pogrążył się w kryzysie w 2008 roku, Amerykanie postanowili pozbyć się swoich europejskich marek. W 2009 roku Volvo trafiło w ręce chińskiej firmy Geely. Dzisiaj wiemy, że dla marki był to wymarzony scenariusz. Wtedy jednak przejęcie firmy Volvo przez mało znanego gracza z Państwa Środka budziło sporo pytań i nie brakowało osób wieszczących jej rychły upadek.

Nowy właściciel z zapałem zabrał się do restrukturyzacji firmy. W ciągu kilku lat Volvo całkowicie uniezależniło się od technologii poprzedniego właściciela. Własne platformy podłogowe, własne silniki, architektura elektroniczna i świeży design odbudował pozycję Volvo w segmencie premium.

Firma wymieniła wszystkie modele w ofercie, podwoiła swoją sprzedaż i zwiększyła liczbę fabryk z dwóch do sześciu. Ta liczba nie uwzględnia wytwórni silników, elementów nadwozia, czy montowni.

Volvo w 2019 roku sprzedało na całym świecie 700 000 aut, kolejny raz bijąc rekord.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Volvo skończyło 93 lata - GALERIA ZDJĘĆ

Volvo skończyło 93 lataVolvo skończyło 93 lataVolvo skończyło 93 lataVolvo skończyło 93 lataVolvo skończyło 93 lata

Zobacz także

Volvo zrobi własne silniki na prąd

Volvo zrobi własne silniki na prąd 2020-11-03

Obecnie standardem w branży motoryzacyjnej jest kupowanie gotowych silników elektrycznych od zewnętrznych dostawców. Volvo otwiera własne centrum badawcze, które opracuje generację silników elektrycznych do napędu przyszłych generacji swoich modeli....
Volvo najbardziej innowacyjną marką. Pokonało Teslę, BMW i Mercedesa!

Volvo najbardziej innowacyjną marką. Pokonało Teslę, BMW i Mercedesa! 2020-09-02

Firma badawcza J.D. Power przeprowadziła ankietę wśród 80 000 nabywców nowych aut w USA i na podstawie ich odpowiedzi wyłoniła najbardziej innowacyjną technologicznie markę branży samochodowej. Jest nią…Volvo!Volvo od kilku lat mocno inwestuje w...
Przegląd? Nie musisz nawet tam jechać!

Przegląd? Nie musisz nawet tam jechać! 2020-06-03

W dobie koronawirusa lawinowo rośnie zapotrzebowanie na usługi dostarczane do domu klienta. Tymczasem serwis pojazdu nie należał do czynności bezdotykowych, ani bezkontaktowych. Aż dotąd.Volvo uruchomiło właśnie nietypową usługę o nazwie Volvo...
Nowe Volvo tylko z "kagańcem"?

Nowe Volvo tylko z "kagańcem"? 2020-05-21

Firma Volvo Cars dotrzymała obietnicy złożonej w ubiegłym roku. Od kilku dni szystkie produkowane przez szwedzką markę samochody osobowe mają elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 180 km/h. Radykalne działanie wpisuje się w...
10 lat chińskiego Volvo!

10 lat chińskiego Volvo! 2020-04-13

To było trzęsienie ziemi. Flagowa szwedzka marka motoryzacyjna została sprzedana chińskiemu koncernowi motoryzacyjnemu. Wycieńczony kryzysem finansowym amerykański właściciel sprzedał ją kilkukrotnie taniej, niż ją nabył. Wiele osób szczerze...
Volvo S90 i V90 po liftingu

Volvo S90 i V90 po liftingu 2020-02-21

Szwedzi odświeżają wygląd topowych S90 i V90. Co zmieniło się w pierwszych sprzedawanych w Europie limuzynach segmentu premium "made in China"?Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, projektanci wprowadzili szereg udoskonaleń zarówno z przodu, jak i z...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.