chceauto.pl
x
VinFast. Wietnamska marka w Europie

VinFast. Wietnamska marka w Europie

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2018-10-04 Opinie
Chyba najbardziej zaskakująco premierą salonu w Paryżu były dwa całkowicie nowe pojazdy nieznanej w Europie marki VinFast.

Vinfast Lux A2.0 Sedan
Vinfast Lux A2.0 Sedan
VinFast to marka należąca do koncernu Vingroup, który jest największym prywatnym przedsiębiorstwem w... Wietnamie. W Paryżu VinFast pokazał dwa całkowicie nowe pojazdy - sedana o nazwie LUX A2.0 Sedan i SUV-a - nazwie LUX SA2.0 SUV. Oba modele mają być sprzedawana w Europie.

Trzeba przyznać, że Wietnamczycy w sposób racjonalny podeszli do konstruowania tych samochodów - o projekt nadwozia zwrócili się do włoskiej Pininfariny, a rozwiązania techniczne pozyskali od BMW. Od tego niemieckiego producenta VinFast zakupił prawo wykorzystania m.in. płyty podłogowej oraz silników benzynowych serii N20.

Vinfast Lux A2.0 Sedan
Vinfast Lux A2.0 Sedan
Pokazany na salonie w Paryżu sedan (Lux A2.0 Sedan) ma 497 cm długości, 190 cm szerokości i 146,4 cm wysokości przy rozstawi osi wynoszącym niemal 297 cm! Źródłem mocy jest silnik benzynowy, z doładowaniem typu Twin Scroll i systemem VVT, który dostępny jest w dwóch wersjach o mocy 176 i 231 KM (moment obrotowy wynosi odpowiednio 300 i 350 Nm). Silnik współpracuje z automatyczną skrzynią ośmiobiegową produkcji ZF. Ponieważ płyta podłogowa pochodzi od BMW, auto ma napęd na tylną oś.

Vinfast Lux SA2.0 SUV
Vinfast Lux SA2.0 SUV
Wersja słabsza rozpędza się do 100 km/h w 8,9 s, a mocniejsza - w 7,1 s. Prędkości maksymalnej nie podano.

Na razie silnik spełnia normę Euro V, nie nadaje się więc do sprzedaży w Europie. By to nastąpiło musi otrzymać m.in. filtr cząstek stałych.

Vinfast Lux SA2.0 SUV
Vinfast Lux SA2.0 SUV
Z kolei SUV, czyli Lux SA2.0 SUV ma 494 cm długości, 196 cm szerokości i 1773 cm wysokości przy rozstawie osi 293 cm. W tym modelu stosowana będzie wyłącznie mocniejsza wersja silnika, czyli ta o mocy 231 KM. Również tutaj moment obrotowy będzie trafiał na koła za pośrednictwem ośmiostopniowej, automatycznej przekładnie ZF. Auto ma mieć napęd na koła tylne lub wszystkie cztery.

Sprint do 100 km/h ma zajmować 8,9 s, wersja 4x4 będzie o 0,2 s wolniejsza. Opcjonalnie samochód ma pomieścić siedem osób.

Wszystkie samochody VinFasta będą produkowane w nowym zakładzie na północy Wietnamu. Pierwsze auta trafią na tamtejszy rynek w połowie przyszłego roku. Wietnamczycy planują poszerzanie oferty, pojawić ma się m.in. elektryczny miejski samochód, a nawet elektryczny autobus.

Eksport, również do Europy, ma rozpocząć się w 2020 roku.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

VinFast. Wietnamska marka w Europie - GALERIA ZDJĘĆ

VinFast. Wietnamska marka w EuropieVinFast. Wietnamska marka w EuropieVinFast. Wietnamska marka w EuropieVinFast. Wietnamska marka w EuropieVinFast. Wietnamska marka w EuropieVinFast. Wietnamska marka w Europie
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.