chceauto.pl
x
Używane: Mazda MPV

Używane: Mazda MPV

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2013-08-18
Do japońskich pojazdów przylgnęła w Polsce opinia solidnych i trwałych ale też wymagających i drogich w serwisowaniu. Czy te „ludowe mądrości” sprawdzają się również w przypadku najbardziej rodzinnej z Mazd – modelu MPV?

Mazda MPV wersja sprzed liftingu
Mazda MPV wersja sprzed liftingu
Druga generacja MPV zadebiutowała w połowie 1999 roku i przetrwała w ofercie producenta do 2005 roku. Samochód będący odpowiedzią na europejskie auta pokroju Volkswagena Sharana zaprojektowano od podstaw w oparciu o nową, stworzoną specjalnie dla tego modelu płytę podłogową. Podobnie, jak europejscy rywale auto otrzymało napęd na przednie koła – by ułatwić zajmowanie miejsc w drugim i trzecim rzędzie Japończycy, po obu stronach nadwozia - zdecydowali się zastosować rozsuwane boczne drzwi.

MPV z powodzeniem wywiąże się z roli auta rodzinnego. Rozstaw kół jest niemal identyczny, jak w Mercedesie klasy E i wynosi 2,84 metra, długość karoserii – w zależności od rocznika (drobne zmiany w obrębie przedniego i tylnego pasa) waha się między 4,75 a 4,80 m.

Wnętrze Mazdy MPV w wersji sprzed liftingu
Wnętrze Mazdy MPV w wersji sprzed liftingu
MPV oferowana była w Europie w kilku konfiguracjach wnętrza. Na rynku wtórnym spotkać można auta wyposażone fabrycznie w pięć, sześć lub siedem foteli. W tej ostatniej wersji wymontowanie dwóch foteli z bagażnika wymaga jednak trochę siły i sprytu. Warto wiedzieć, że wszystkie egzemplarze oferowane do sprzedaży w naszym kraju pochodzą z prywatnego importu – w latach produkcji II serii MPV Mazda nie miała u nas swojego przedstawicielstwa.

Jakich usterek i kosztów można się spodziewać w przypadku rodzinnej Mazdy? Jeśli priorytetem nie są dla nas koszty paliwa, a zależy nam raczej na bezawaryjności i spokojnej eksploatacji polecamy benzynowe jednostki napędowe. Wprawdzie ważące niemal 1 800 kg auto z benzynowym silnikiem o mocy 120 KM nie jest mistrzem sprintu ale – w takiej konfiguracji – odwdzięczy się wysoką bezawaryjnością i stosunkowo niskim zużyciem paliwa (średnio poniżej 10 l/100 km). Drobne dokuczliwe usterki elektryki charakterystyczne dla europejskich pojazdów – z racji japońskiego rodowodu (auta budowane były wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wyspy) – w zasadzie nie występują. Eksploatacja benzynowych MPV ogranicza się jedynie do okresowej wymiany materiałów eksploatacyjnych. Na drobne, nieprzewidziane nieprzyjemności narażeni jesteśmy w zasadzie wyłącznie ze strony układu ogrzewania i klimatyzacji. Metalowe elementy szybko rdzewieją, co z czasem prowadzi do wycieków.

Mazda MPV wersja sprzed liftingu
Mazda MPV wersja sprzed liftingu
Warto dodać, że benzynowe jednostki całkiem nieźle tolerują zasilanie gazem. Decydując się na instalację LPG – za sprawą butli montowanej w bagażniku - tracimy jednak sporo z funkcjonalności. Chcąc połączyć tę ostatnią z niskimi kosztami eksploatacji wielu nabywców decyduje się na MPV z silnikiem wysokoprężnym. To – niestety – ma często opłakane skutki, bowiem jednostki serii CiTD wymagają fachowej obsługi i nie tolerują oszczędności na paliwie czy materiałach eksploatacyjnych. Ogromna popularność diesli na polskim rynku nie jest przypadkowa – wiele z nich kupionych zostało za granicą z uszkodzonymi silnikami.

Na jakie koszty trzeba się przygotować decydując się na MPV z jednostką wysokoprężną? Przykładowo - producent zaleca wymianę napędu rozrządu co 120 tys. km. Co drugą wymianę powinniśmy też wymienić pompę wody. Jeśli zdecydujemy się na kompleksowe podejście do tematu (pamiętajmy, że co drugą wymianę wytrzymują jedynie oryginalne podzespoły Mazdy!) i wymianę wszystkich napinaczy i rolek prowadzących za same części zapłacimy ponad 2 tys. zł.

Mazda MPV
Mazda MPV
Wysokoprężna konstrukcja Mazdy nie różni się znacząco od europejskich silników z systemem Common Rail, ale cierpi na kilka poważnych niedomagań. Źródłem wielu problemów jest nieszczelny układ dolotowy - z intercoolera często wycieka olej, co świadczy również o problemach dotyczących turbosprężarek. Po zakupie najlepiej wymienić miedziane uszczelki (podkładki) wtrysków – stosowane w początkowym okresie produkcji miały wadę fabryczną (wypalały się), która potrafiła doprowadzić do zatarcia silnika (każdorazowe wyjęcie wtrysku oznacza konieczność założenia nowej uszczelki!). Warto też wiedzieć, że silnik wymaga np. takich czynności obsługowych, jak okresowa regulacja luzu zaworowego. Przy jej okazji warto też skontrolować stan wałka rozrządu – wykonano go z nienajlepszego materiału, często dochodzi więc do łuszczenia się krzywek.

Silniki te często cierpią też z powodu usterki zaworu SCV który, odpowiada za trzymanie wolnych obrotów. Nowy to koszt między 400 a 500 zł. Na szczęście jego wymianę można przeprowadzić pod domem.

Ostatnim z poważnych problemów trapiących silniki rodziny CiTD jest bardzo przykra dolegliwość – zapychania się smoków na pompie oleju (zastosowano bardzo drobne sitko). Mazda zaleca olej syntetyczny – np. 5w30/0w30 renomowanych producentów – jeśli ktoś pokusi się o tańsze zamienniki może to skutkować zatkaniem smoka (również przez opiłki z wycierającego się wałka rozrządu) i zatarciem silnika. Producent zaleca wymianę oleju co 20 tys. km. Radzimy jednak skrócić interwał do maksymalnie 10 tysięcy.

Mazda MPV
Mazda MPV
Źródłem problemów może być również występujące często z silnikami Diesla webasto (dymienie). Na szczęście w jego przypadku naprawa najczęściej ogranicza się do wymontowania urządzenia z auta i wyczyszczenia z sadzy komory spalania.

Oprócz tych niedomagać (od których wolne są auta z jednostkami benzynowymi), jak w przypadku każdej Mazdy, warto zwrócić szczególną uwagę na tylne nadkola, progi, maskę i klapę bagażnika. Długa podróż przez ocen i nie najlepsze zabezpieczenie antykorozyjne sprawia, że w tych miejscach często pojawia się rdza. Po zakupie radzimy więc odżałować kilkaset złotych na profesjonalne zabezpieczenie antykorozyjne podwozia (również takich elementów, jak np. przewody hamulcowe). Przed jego wykonaniem koniecznie zdejmijmy plastikowe nadkola – pod nimi gromadzi się wilgoć co ułatwia zadanie rdzy.


Używane: Mazda MPV - GALERIA ZDJĘĆ

Używane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPVUżywane: Mazda MPV

Zobacz także

Używane samochody wciąż drożeją

Używane samochody wciąż drożeją 2022-04-26

Obserwowany w 2021 r. trend wzrostowy cen samochodów używanych nie hamuje - przeciętne auto kupowane na kredyt w okresie od stycznia do połowy marca 2022 r. kosztowało ponad 53 tys. zł. Tymczasem w całym ubiegłym roku, średnia wartość kredytowanego...
Handlarze znów górą?

Handlarze znów górą? 2020-02-11

Nie słabnie zainteresowanie używanymi samochodami z zachodu. W styczniu sprowadzono rekordową liczbę tego typu aut. Z informacji Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że pierwszy miesiąc bieżącego roku zamknął się wynikiem 74 482...
Używane: Mercedes klasy A W176

Używane: Mercedes klasy A W176 2019-07-17

Klasa A typoszeregu W176 to kamień milowy w historii Mercedesa. Auto zaprojektowano tak, by przypadło do gustu młodym, dynamicznym kierowcom i odebrało część klientów BMW serii 1. IV generacja Mercedesa klasy A zadebiutowała w 2012 na salonie w...
Używane: Mercedes klasy A W169

Używane: Mercedes klasy A W169 2019-07-17

Druga generacja klasy A zadebiutowała w 2004 roku. Po czterech latach auto poddano subtelnemu liftingowi - zmieniono m.in. kształty zderzaków i świateł. Udało się też wyeliminować wiele problemów wieku dziecięcego (np. korozja). Nowa generacja –...
Używane: Peugeot 2008

Używane: Peugeot 2008 2019-06-19

Pierwsza generacja Peugeota 2008 to jedna z ciekawszych propozycji w swoim segmencie. Produkowany w latach 2013-2019 model zbiera wśród użytkowników wiele pochlebnych opinii. Co ważne, dotyczą one nie tylko prowadzenia ale też niskiej usterkowości....
Używane: Toyota RAV4 III

Używane: Toyota RAV4 III 2019-05-04

Trzecia generacja RAV4 zadebiutowała pod koniec 2005 roku (model roku 2006). Samochód zaprezentowano w dwóch odmianach: europejskiej (krótszy rozstaw osi) i „amerykańskiej” (wariant wydłużony). Auto nie miało nic wspólnego z poprzednikiem (nowa...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS