chceauto.pl
x
Uwaga kierowcy. Wyższe kary za brak OC!

Uwaga kierowcy. Wyższe kary za brak OC!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2017-12-31 Opinie
Mamy złe wiadomości dla kierowców. Nie dość, że ceny polis OC rosną w zastraszającym tempie, to jeszcze – w najbliższych miesiącach – po raz kolejny wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia!

Wciąż niewiele osób wie, że wysokość kar za tzw. „brak ciągłości” OC regulowany jest ustawowo. Wynika on bezpośrednio z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zgodnie z jej zapisami kary za brak OC, w zależności od warunków przewinienia (czasu przerwy w ciągłości OC) są ściśle określoną częścią lub wielokrotnością minimalnego wynagrodzenia pracowników etatowych.

Kolejna podwyżka to wynik tego, że z dniem 1 stycznia 2018 roku w Polsce (do 2 100 zł brutto) podniesiona zostanie tzw. płaca minimalna. W związku z tym, automatycznie, zwiększą się też kary dla „zapominalskich” kierowców. Średnio wysokość kar zwiększy się o 5 proc.

Oznacza to, że przy spóźnieniu z wykupieniem nowej polisy trwającym powyżej 14 dni, w przypadku samochodu osobowego, zapłacimy od stycznia aż 4200 zł kary. To o 200 zł więcej niż obecnie. Połową tej kwoty obciążeni zostaniemy przez UFG w przypadku przerwy w ciągłości OC trwającej dłużej niż 3, ale krócej niż 14 dni. Jeśli wykupimy nową polisę w czasie krótszym niż 3 dni od wygaśnięcia poprzedniej Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ukarze nas kwotą 840 zł.

Właściciele aut muszą zdawać sobie sprawę, że system dotyczący kontroli został w ostatnim czasie znacząco usprawniony. Już w zeszłym roku aż 63 proc. wszystkich kar nałożono na podstawie danych z komputerowego systemu informacji o polisach. Oznacza to, że zaledwie 37 proc. kar nałożono w wyniku zatrzymania do kontroli drogowej auta, którego właściciel nie wykupił obowiązkowej polisy!

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Uwaga. Znów wyższe kary za brak OC!

Uwaga. Znów wyższe kary za brak OC! 2020-01-02

Z dniem 1 stycznia o 15 procent rośnie podstawowa kara za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC. To efekt kolejnego poniesienia płacy minimalnej. W 2020 roku właściciel samochodu osobowego bez tej polisy zapłaci maksymalnie 5200 złotych kary, wobec 4500...
Teraz sam sprawdzisz, czy było bite!

Teraz sam sprawdzisz, czy było bite! 2013-05-27

Większość kupujących obawia się o to, czy ich przyszły nabytek nie ma za sobą powypadkowej przeszłości. By to zweryfikować trzeba dysponować specjalnym sprzętem i dużym doświadczeniem, z rozpoznaniem niektórych napraw blacharskich problemy mają...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.