chceauto.pl
x

Toyota Yaris 2003

Oceny użytkowników3.7333/5. Głosy: 30
Ocena: 3.73/5
Głosy: 30.

Dostępne silniki

benzyna

1.0 1.3 1.5

diesel

1.4 D-4D

I (1999-2005)

Zaprezentowana w 1999 roku Toyota Yaris szybko stała się rynkowym hitem. Dobra opinia o poprzedniku (Starlet), przestronne wnętrze i ciekawa stylistyka sprawiły, że dealerzy nie mogli narzekać na brak zainteresowania. Początkowo samochód importowano z Japonii, w 2001 roku uruchomiono produkcję we Francji. Nie wpłynęło to na spadek jakości samochodów.

W 2003 roku autu zafundowano niewielki lifting. Kosmetyczne zmiany objęły m.in. kształt zderzaków i reflektorów, poczyniono także pewnie korekty we wnętrzu. W porównaniu do drugiej generacji wnętrze może wydawać się ciasne, ale i tak rzadko który reprezentant segmentu B jest w stanie zaoferować więcej. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest chociażby możliwość regulacji tylnej kanapy (w zakresie aż 15 cm), co w zależności od potrzeb pozwala odpowiednio zagospodarować przestrzeń (np. powiększyć bagażnik do 305 l.).

Ciekawą stylistycznie i funkcjonalną deskę rozdzielczą wykonano niestety z przeciętnej jakości materiałów. Chociaż całość zmontowano dokładnie, szczególnie w zimie kokpit potrafi wydawać nieprzyjemne dźwięki. W codziennej eksploatacji auto nie stwarza prawie żadnych problemów, chociaż pierwsze egzemplarze nie do końca wpisywały się w ten obraz. Poszczególnym egzemplarzom zdarzają się np. wycieki oleju spod pokrywy rozrządu czy standardowe w polskich warunkach usterki zawieszenia (zużycie elementów metalowo-gumowych). Przyglądając się autu warto też sprawdzić stan amortyzatorów, często bowiem trapią je wycieki oleju.

Użytkownicy narzekają także na dodatki typu centralny zamek, alarm lub blokadę skrzyni biegów, jednak należy pamiętać, że podzespoły te nie są markowane znaczkiem Toyoty. Słowa krytyki nalezą się jednak za problemy z korozją. Czasami - nawet w bezwypadkowych egzemplarzach - atakuje ona ranty drzwi i progi.

Dobrą opinią cieszą się natomiast silniki i to w zasadzie wszystkie. Jednostka o pojemności 1 i mocy 68 KM (zmienne fazy rozrządu, łańcuch) zdobyła nawet tytuł Silnika Roku 1999. Jednak również silnik 1.3 i diesel 1.4 są praktycznie bezawaryjne.

Dobra opinia, jaką cieszy się Toyota Yaris przekłada się na wysokie ceny egzemplarzy używanych oraz niski spadek wartości. Warto zainwestować w autoalarm - Yarisy cieszą się niestety dużym wzięciem wśród złodziei.

Pierwsza generacja Yarisa produkowana była do 2005 roku.

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS