chceauto.pl
x

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM
Katalog samochodów
Zobacz porównaniedodaj do porównania
Oceń to auto
Ocena: 3.18 (oceny: 22)
Rok produkcji
2006
Średnia cena
20 000 zł
Nadwozie
SUV
Skrzynia
ręczna
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićOferta jest szeroka, jest w czym wybieraćłatwo kupić
Pojemność
1870 cm3
Silnik
diesel
Waga
1590 kg
Ładowność
480 kg

OSIĄGI

Moc
129 KM
0-100 km/h
13.2 s.
V max
170 km/h

KOSZTY

Spalanie
7.7 l oleju napędowego na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Zasięg
860 km (średni rzeczywisty)
Koszt przejechania 100 km
39 zł
Zbiornik paliwa
66 l

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiKoszt serwisowania wyraźnie odbiega od przeciętnej. In minus. tani

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyNie jest źle, ale dobrze też nie... bezpieczny euroncap
Segment
I
Bagażnik
398 litrówSzału nie ma, ale dramatu też nie
Ryzyko kradzieży
dużeTych samochodów się nie kradnie małe

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KMSuzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM

Suzuki Grand Vitara

Grand Vitara to jeden z najważniejszych modeli w gamie Suzuki. Pierwsza generacja debiutowała w 1998 roku i w odróżnieniu od konkurencji, która wykorzystywała płyty podłogowe samochodów kompaktowych, zbudowana była na ramie. W konsekwencji auto dobrze spisuje się w terenie, ale kosztem komfortu jazdy po asfaltach.

W 2005 roku pojawiła się druga generacja Suzuki Grand Vitara. Samochód otrzymał samonośne nadwozie, ale zachował duże zdolności terenowe - większość egzemplarzy posiada stały napęd wszystkich kół z centralnym dyferencjałem, reduktor i blokadę mechanizmu różnicowego.

Suzuki Grand Vitara II

Grand Vitara drugiej generacji debiutowała w 2005 roku. 3 lata później samochód poddano liftingowi, dokonując przy okazji pewnych korekt w gamie silnikowej. W 2012 roku przeprowadzono kolejny lifting (objął głównie przednią część nadwozia).

Suzuki Grand Vitara II należy do nielicznej już dzisiaj grupy SUV-ów, którymi można śmiało zapuścić się w teren. Podobnie jak pierwsza generacja, auto wyposażone jest w stały napęd wszystkich kół z centralnym dyferencjałem, blokadę centralnego dyferencjału oraz reduktor, co gwarantuje dzielność w terenie.

Jednocześnie Grand Vitara drugiej generacji stała się samochodem znacznie bardziej ucywilizowanym niż Grand Vitara I. Samochód otrzymał samonośne nadwozie, w konstrukcji zawieszenia z przodu wykorzystano klasyczną kolumnę McPhersona, zaś z tyłu - uwaga - układ wielowahaczowy. Takie rozwiązanie zapewnia dobre właściwości jezdne na nawierzchniach utwardzonych. Grand Vitara II jest więc samochodem, który swobodnie można użytkować na co dzień, by w weekend wystartować nim w rajdzie terenowym. To rzadkie połączenie.

Generalnie można przyjąć, że powyższy opis dotyczy wszystkich egzemplarzy Grand Vitary II dostępnych na rynku wtórnym. Nie jest tak jednak do końca - trafiają się bowiem samochody w wersji trzydrzwiowej, z silnikiem 1.6 l bez reduktora i blokady dyferencjału. Ponadto samochody sprowadzane z USA często napędzane są wyłącznie na tylną oś. Przed zakupem należy więc dobrze przyjrzeć się wybranemu egzemplarzowi.

Wnętrze Grand Vitary budzi mieszane uczucia. Materiały nie są złe i dobrze znoszą upływ czasu, a wyposażenie jest bogate i obejmuje m.in. automatyczną klimatyzację, centralny zamek i elektrycznie sterowane lusterka i szyby. Gorzej, że nie jest zbyt obszerne. O ile z przodu narzekać za bardzo nie można (jedynie na... skrzypiące fotele), to z tyłu przeszkadzają krótkie siedziska i nisko poprowadzona linia dachu. Również pojemność bagażnika nie imponuje.

Oferta silników niby jest bogata, ale w praktyce okazuje się, że wcale nie jest różowo. Jednostki benzynowe to wspomniany już silnik 1.6 (tylko w autach trzydrzwiowych, słaby i dość dużo pali), a także 2.0 i V6 o pojemności 2.7 l, przy czym w 2008 roku pojemność została zwiększona do 3.2 l. W tym samym roku (przy okazji liftingu) pojawił się czterocylindrowy silnik 2.4, a wkrótce potem wycofano jednostkę dwulitrową. Wszystkie silniki benzynowe mają rozrząd oparty na łańcuchu, a więc teoretycznie bezobsługowy. Silniki V6 i 2.4 zużywają dużo paliwa (nawet 15 l/100 km w mieście), dlatego rozsądnym wyborem jest jednostka dwulitrowa. Szkoda tylko, że ten "rozsądny wybór" został wycofany w oferty, już w 2009 roku europejska oferta została ograniczona do silnika 2.4.

Do samochodu typu Grand Vitary idealnym rozwiązaniem byłby diesel. Niestety, w tym zakresie nie jest różowo. Oferta obejmuje tylko jeden silnik o pojemności 1.9. Jest to jednostka pochodząca od Renault, wyposażona we wtrysk common-rail, zużywająca mało paliwa i o wysokiej kulturze pracy. Gorzej, że wszystkie egzemplarze wyposażone są w filtr cząstek stałych, który w podczas eksploatacji w mieście dość szybko się zapycha. Zdarzają się również problemy z turbosprężarką, szybko zużywa się również koło dwumasowe.

Francuski diesel ma rozrząd sterowany paskiem, który wymienia się co... 45 tys. km. Bardzo często!

Niestety, awaryjność tego modelu jest nieco większa niż w przypadku Grand Vitary pierwszej generacji. Większość problemów była jednak usuwana na gwarancji lub w ramach akcji nawrotowych. Dotyczy to m.in. wycieków z intercoolera i reduktora. Do typowych usterek trzeba również zaliczyć m.in. odmawiające współpracy łożyska kół i szybko rdzewiejący układ wydechowy, zdarzają się także wycieki oleju. Użytkownicy narzekają również na delikatny i podatny na zarysowania lakier oraz... korozję.

Na rynku wtórnym stosunkowo łatwo o egzemplarz z polskiego salonu, z udokumentowaną historią serwisową. Jednak ceny są stosunkowo wysokie, auto mało traci na wartości. Lepiej unikać samochodów z USA, które mają często zubożony układ napędowy. Natomiast kupując auto 4x4 trzeba dokładnie ocenić stan elementów układu napędowego.

Dobrze wybrany egzemplarz dostarczy właścicielowi sporo satysfakcji, przy czym trzeba się liczyć z wysokim zużyciem paliwa (silniki benzynowe) lub kosztami serwisowymi (diesel).
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2014-04-21

Wersje

SILNIKI, NAPĘDY I SKRZYNIE

NADWOZIA

Używane: Suzuki Grand Vitara II2013-10-27Nowa Grand Vitara już w salonach2012-10-29Suzuki Grand Vitara po liftingu2012-09-08Nowe Suzuki Vitara. Pierwsze zdjęcie!2014-08-27Pierwsza jazda: Suzuki Vitara2015-02-25Duże rabaty w salonach Suzuki2013-01-07

Suzuki Grand Vitara - AKCJE NAWROTOWE

2011-03-04Niektóre samochody Suzuki Grand Vitara w wersji silnikowej 2.4l mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników.

W pewnej partii samochodów Grand Vitara w wersji silnikowej 2.4l (JB424) może wystąpić problem techniczny związany z napinaczem paska alternatora. Na skutek nieprawidłowej produkcji, wewnętrzna sprężyna napinacza może pękać i generować charakterystyczny piszczący dźwięk z komory silnika. Dalsze kontynuowanie jazdy z uszkodzonym napinaczem może doprowadzić do zsunięcia się paska z kół alternatora i pompy wody, co jest równoznacznie z unieruchomieniem tych zespołów silnika. Spowoduje to włączenie się kontrolki ładowania oraz temperatury cieczy chłodzącej. Ponadto zsunięty pasek napędu osprzętu może unieruchomić pompę wspomagania kierowniczego. Kierowca będzie zmuszony do używania większej siły przy kierowaniu pojazdem.

W związku z zaistniałą sytuacją producent zdecydował się na wymianę napinacza paska napędu alternatora wraz ze śrubą mocującą.

W Polsce kampania obejmuje 840 egzemplarzy modelu Grand Vitara w wersji silnikowej 2.4l (JB424). Pełen wykaz wszystkich pojazdów objętych kampanią znajduje się w załączniku.

Suzuki powiadomi listownie właścicieli samochodów objętych kampanią o konieczności skontaktowania się z autoryzowaną stacją obsługi. Ponadto firma zobowiązała się do wykonania niezbędnej modyfikacji we wszystkich samochodach objętych kampanią, które znajdują się w Autoryzowanych Stacjach Dealerskich oraz Punktach Sprzedaży Suzuki.

plik pdf

Ogłoszenia

Suzuki Grand Vitara

Suzuki Grand Vitara

małopolskie

20 000 zł
Suzuki Grand Vitara

Suzuki Grand Vitara

świętokrzyskie

16 900 zł
Suzuki Grand Vitara

Suzuki Grand Vitara

mazowieckie

18 000 zł
Suzuki Grand Vitara

Suzuki Grand Vitara

opolskie

27 500 zł

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM - PODOBNE SAMOCHODY

SsangYong Kyron

SsangYong Kyron

200 Xdi 141 KM diesel2006SUVręczna4x4
cena średnia 17 000 zł
OCENY
Dostępność
Kia Sorento

Kia Sorento

2.5 CRDi 140 KM diesel2006SUVręczna4x4
cena średnia 18 000 zł
OCENY
Dostępność
Kia Sportage

Kia Sportage

2.0 CRDi 140 KM diesel2006SUVręczna4x4
cena średnia 20 000 zł
OCENY
Dostępność
Nissan X-Trail

Nissan X-Trail

2.2 dCi 136 KM diesel2006SUVręczna4x4
cena średnia 17 000 zł
OCENY
Dostępność
Hyundai Tucson

Hyundai Tucson

2.0 CRDi 140 KM diesel2006SUVręczna4x4
cena średnia 16 000 zł
OCENY
Dostępność

Suzuki Grand Vitara II 1.9 DDiS 129 KM Opinie i komentarze

Agnieszka Hućko
20 kwietnia 2014
przy odpalaniu wolno wchodzi na obroty
comments powered by Disqus
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.