chceauto.pl
x
Średni wiek samochodu w Polsce

Średni wiek samochodu w Polsce

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2022-01-03 Opinie
Często usłyszeć można, że Polska należy do najbardziej zmotoryzowanych państw w Unii Europejskiej. To nieprawda. W polskich archiwach widnieje bowiem wiele tzw. martwych dusz, czyli aut, które istnieją dziś wyłącznie na papierze. O skali zjawiska informuje najnowszy raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Prezentowane dane dotyczą najnowszych dostępnych i w pełni zweryfikowanych informacji – czyli roku 2020.
W 2017 roku Centralna Ewidencja Pojazdów – Ministerstwo Cyfryzacji, wprowadziło, m.in. na skutek wcześniejszych wniosków PZPM o urealnienie parku pojazdów, definicję pojazdów zarchiwizowanych. Do tej grupy zaliczono pojazdy, które mają więcej niż 10 lat (licząc od daty pierwszej rejestracji) i nie były aktualizowane w bazach CEP w ciągu ostatnich sześciu lat, pod warunkiem, że nie są to pojazdy zabytkowe. Wiele z tych pojazdów nie jest faktycznie użytkowanych na drogach i znaczna ich część może już nie istnieć.

Liczba zarchiwizowanych pojazdów samochodowych sięgnęła na koniec 2020 roku 8 774,8 tys. sztuk i była większa o 8,2 proc. niż rok wcześniej. Do tej grupy zaliczono m.in. 6 529,6 tys. aut osobowych, 1116,6 tys. samochodów ciężarowych (w tym dostawcze ale nie licząc ciągników samochodowych)
i 623,4 tys. motocykli. Według danych aktualizowanych, liczba pojazdów silnikowych zarejestrowanych w Polsce w 2020 roku powiększyła się w stosunku do poprzedniego o 1,6 proc. do 24 271,3 tys. sztuk. Wśród nich zarejestrowanych było 18 593,9 tys. aut osobowych, o 1,6 proc. więcej niż na koniec 2019 roku. Średni wiek samochodu osobowego w 2020 roku (w części aktualizowanej) wynosił 14,3 roku (o 0,2 roku więcej niż w 2019 roku), natomiast mediana sięgała piętnastu lat (tyle samo co rok wcześniej).

Samochody osobowe 4-letnie lub młodsze stanowiły na koniec 2020 roku 12,6 proc. parku pojazdów osobowych, to jest tyle samo co na koniec 2019 roku. Samochody osobowe w wieku od pięciu do dziesięciu lat stanowiły 16,7 proc. parku, zaś auta liczące od jedenastu do dwudziestu lat 51,1 proc. Na najstarsze, ponad 20-letnie, przypadło 19,6 proc., a zatem było ich więcej niż najmłodszych, do czterech lat.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Auta na LPG w Polsce coraz starsze

Auta na LPG w Polsce coraz starsze 2021-11-16

Średni wiek samochodu z instalacją gazową wciąż rośnie. Polacy odwracają się od silików Diesla i - często zupełnie świadomie - decydują się na zakup starszego auta benzynowego, właśnie z myślą o montażu instalacji gazowej.Jak informuje sieć...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.