chceauto.pl
x
Skoda wyprodukowała 22 mln samochodów

Skoda wyprodukowała 22 mln samochodów

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-04-14 Opinie
Skoda przekroczyła barierę 22 mln wyprodukowanych samochodów. Jubileuszowe, 22-milionowe auto to czerwona Skoda Kodiaq GT, która powstała w... Chinach.

W ostatnim czasie Skoda dokonała olbrzymiego postępu. W ciągu ostatnich pięciu lat z salonów Skody wyjechało 25 procent całej 124-letniej produkcji marki.

Co więcej Czesi nie zamierzają zwalniać tempa. Już w tym roku w salonach pojawią się Scala i Kamiq, zaś plan zakłada, że do końca 2022 roku zaprezentowanych zostanie 30 nowych modeli. I uwaga - aż 10 z nich zostanie zelektryfikowanych (pod pojęciem tym kryją się zarówno samochody o napędzie wyłącznie elektrycznym, jak i hybrydowym).

W ślad za nowymi modelami idą nowe fabryki. Dziś Skoda ma już 16 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w dziewięciu krajach.

Historia Skody rozpoczęła się w 1905 roku, gdy w Mlada Boleslav Założyciele marki, panowie Laurin i Klement uruchomili produkcję modelu Voiturette A.

Już przed wojną czeska marka odniosła spory sukces, m.in. Czesi opracowali i wdrożyli do produkcji nowoczesny czołg (LT vz 35), a więc dokonali coś, czego nie udało się Polakom. A o jego wartości może świadczyć fakt, że po zajęciu Czechosłowacji Niemcy wcielili przejęte egzemplarze do Wehrmachtu jako Pz.Kpfw 35(t).

Po wojnie Czechosłowacja trafiła w strefę wpływu Związku Radzieckiego, a centralnie sterowana gospodarka nie sprzyjała rozwojowi motoryzacji. Mimo tego Skoda potrafiła opracować własne pojazdy - Skodę 1000 MB, Skodę 105, a następnie Favorit i Felicia, znów deklasując osiągnięcia polskich inżynierów i polskiego przemysłu.

Po upadku komunizmu Skoda została przejęta przez Volkswagena, co okazało się strzałem w dziesiątkę i zapoczątkowało dynamiczny rozwój marki. O ile pięciomilionowy pojazd Skoda wyprodukowała w 1991 roku, to granica 10 mln została przekroczona w 2006 roku, 15 mln - w 2009 roku, a 20 mln - we wrześniu 2017 roku.

W międzyczasie, w 2014 roku, Skodzie po raz pierwszy udało się przekroczyć liczbę miliona samochodów wyprodukowanych w ciągu roku.

A w halach po byłym zakładzie FSO na Żeraniu hula wiatr...

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Rekordowa sprzedaż Skody

Rekordowa sprzedaż Skody 2019-08-20

Lipiec okazał się najlepszym miesiącem w historii Skody. Czesi sprzedali na całym świecie 102 700 samochodów, poprawiając tym samym rezultat z tego samego okresu w ubiegłym roku o 3,1 proc. Najbardziej dynamiczny wzrost Skoda odnotowała w Europie...
Skoda Karoq i Skoda Kodiaq po zmianach

Skoda Karoq i Skoda Kodiaq po zmianach 2019-07-22

Na rok modelowy 2020 Skoda przygotowała szereg modyfikacji dla modeli Karoq i Kodiaq. Większości z nich nie da się dostrzec na pierwszy rzut oka.Właściwie jedyną zmianą wizualną jest napis Skoda biegnący przez całą szerokość klapy bagażnika,...
Kodiaq RS już w Polsce. Ceny!

Kodiaq RS już w Polsce. Ceny! 2019-01-23

W polskich salonach debiutuje właśnie pierwszy suv Skody ze znaczkiem RS – model Kodiaq RS. Ceny? Od 193 550 zł. „Usportowiony” model oferowany jest tylko z wysokoprężnym silnikiem 2,0 l Bi-TDI. Podwójnie doładowana jednostka osiąga moc 250 KM i...
Skoda Kodiaq GT. SUV coupe!

Skoda Kodiaq GT. SUV coupe! 2018-10-18

Skoda Kodiaq GT to najnowszy model i pierwszy w historii czeskiego producenta samochód, który ma być klasyfikowany jako tzw. SUV coupe. Niestety, Kodiaq GT przeznaczony jest wyłącznie na rynek chiński i nie będzie sprzedawany w Europie.Samochód oparto...
Skoda Kodiaq RS już jest!

Skoda Kodiaq RS już jest! 2018-10-01

Dzień przed rozpoczynającym się dniami prasowymi salonem w Paryżu Skoda pokazała oficjalnie Kodiaqa RS.Sformułowanie „RS” to skrót od Rally Sport, a po raz pierwszy użyty został w 1974 roku na dwóch prototypach rajdowych: Skoda 180 RS i 200 RS. W...
Milion SUV-ów Skody

Milion SUV-ów Skody 2018-08-24

Skoda wyprodukowała już milion samochodów typu SUV. Jubileuszowy model wyjechał na początku sierpnia z zakładu w Kvasinach. Jest to Skoda Karoq, która trafi do klienta w Hiszpanii.Wynik ten udało się osiągnąć w dziewięć lat. Historia SUV-ów...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.