chceauto.pl
x
Rolls-Royce Spectre. Pierwszy elektryczny

Rolls-Royce Spectre. Pierwszy elektryczny

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-07-30 Opinie
Rolls-Royce to kolejny producent, który do gamy swoich modeli zamierza dołączyć pojazd elektryczny. Pierwszy model bateryjny będzie nazywał się Spectre i już poddawany jest intensywnym testom.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce już w 2011 roku pokazał model o nazwie 102EX, który był prototypową wersję Phantoma o napędzie elektrycznym. Niedługo później zaprezentowano również elektryczny concept o nazwie 103EX. Jednak to Spectre będzie pierwszym pojazdem bateryjnym, który trafi do seryjnej produkcji.

Testy tego modelu rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Auto ma zostać poddane najbardziej wymagającym próbom w historii marki, m.in. ma przejechać w sumie 2,5 mln kilometrów.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre
Na początku roku Spectre był testowany w warunkach zimowych w ośrodku testowym w Arjeplog w Szwecji, 55 km od koła podbiegunowego. Następnie auto trafiło do swojego bardziej naturalnego środowiska - na drogi francuskiej riwiery. Na drogach Lazurowego Wybrzeża i w ośrodku testowym Miramas Spectre przejedzie ponad 600 tys. km.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre
Spectre nazywany jest przez Rolls-Royce'a samochodem typu Super Coupe. Producent podkreśla niezwykle wysoką sztywność nadwozia, 30 proc. większą niż w przypadku w obecnych modelach spalinowych. Została ona osiągnięta poprzez zastosowanie dużych aluminiowych sekcji nadwozia, np. jednoczęściowych paneli bocznych (od słupka A do tylnych świateł) i połączenie ich ze stalowymi sekcjami. Ponadto niezwykle sztywna jest struktura samego akumulatora.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre
W samochodach elektrycznych niezwykle ważna jest aerodynamika, bez dobrych osiągów w tym względzie nie da się osiągnąć przyzwoitego zasięgu. Styliści Rolls-Royce musieli więc niezwykle dużo uwagi poświęcić tej kwestii - założenia były bowiem takie, że Spectre będzie miał współczynnik oporu powietrza cd wynoszący 0,26, dzięki czemu będzie to najbardziej dopracowanym pod tym względem modelem Rolls-Royce'a w historii.

Jednak po modelowaniu cyfrowym, testach w tunelu aerodynamicznym i na torze w Miramas udało się tę wartość jeszcze zmniejszyć - do 0,25.

Pierwsze dostawy Rolls-Royce'a Spectre do salonów rozpoczną się w czwartym kwartale 2023 roku.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Rolls-Royce Spectre. Pierwszy elektryczny - GALERIA ZDJĘĆ

Rolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektrycznyRolls-Royce Spectre. Pierwszy elektryczny

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS