chceauto.pl
x

Renault Safrane 2.0 140 KM

Renault Safrane 2.0 140 KM
Katalog samochodów
Zobacz porównaniedodaj do porównania
Oceń to auto
Oceń ten samochód jako pierwszy!
Rok produkcji
2000
Średnia cena
7 000 zł
Nadwozie
liftback
Skrzynia
Napęd
przedni
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićSporadycznie pojawiają się pojedyncze ofertyłatwo kupić
Pojemność
1998 cm3
Silnik
benzyna

OSIĄGI

Moc
140 KM
0-100 km/h
12.6 s.
V max
200 km/h

KOSZTY

Spalanie
11 l benzyny na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
72 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiKoszt serwisowania wyraźnie odbiega od przeciętnej. In minus. tani

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyNiemal ideał, można kupować z czystym sumieniem bezpieczny
Segment
E
Bagażnik
455 litrówNie ma problemu z bagażnikiem, o ile nie jedziemy na wakacje z duża rodziną
Ryzyko kradzieży
dużeTych samochodów się nie kradnie małe

MOŻLIWOŚĆ ZAŁOŻENIA INSTALACJI LPG

Zwrot kosztu instalacji po
10000 km czyli po 7 miesiącach
Zużycie paliwa
13.2 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
42 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
13.9 s.
Prędkość maksymalna
182 km/h
Uwaga
Średni przebieg sugerowanej jednostki napędowej wskazuje na dość znaczne wyeksploatowanie silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, trzeba wybrać dobry warsztat, który tak dobierze instalację gazową by nie doszło do wypalenia gniazd zaworowych, co może się skończyć utratą kompresji w cylindrach i szybką koniecznością remontu kapitalnego.

Renault Safrane 2.0 140 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Renault Safrane 2.0 140 KMRenault Safrane 2.0 140 KMRenault Safrane 2.0 140 KM

Renault Safrane 2.0 140 KM

Renault Safrane weszło do sprzedaży w 1992 roku. Luksusowa limuzyna zastąpiła mało popularny, acz nie gorzej wyposażony model 25. Samochód produkowany był wyłącznie z pięciodrzwiowym nadwoziem typu liftback. Safrane oferuje iście królewski komfort - wnętrze jest więcej niż przestronne, nawet w najtańszych wersjach tapicerka wykonana jest z mięsistego weluru. Dużo dobrego można też powiedzieć o dużych, niezwykle wygodnych fotelach oraz obszernej tylnej kanapie - dzięki nim podróż nawet w pięć osób nie powinna być męcząca. 
Nieco gorzej rozwiązano przestrzeń bagażową, chociaż pojemność kufra - 480 litrów - na pewno ujmy mu nie przynosi. Większość egzemplarzy trafiła do Polski w ramach prywatnego importu, istnieje więc spore prawdopodobieństwo zakupu auta powypadkowego z dużym przebiegiem. Biorąc jednak pod uwagę niezwykle bogate wyposażenie większości egzemplarzy (elektrycznie sterowane fotele z pamięcią, klimatyzacja, skórzana tapicerka, „gadający” komputer pokładowy itd.) szukać warto. 
W 1996 roku Safrane poddany został gruntownemu liftingowi. Zmienił się m.in. pas przedni oraz oferta silnikowa. Samochód, chociaż starannie wykonany może nam jednak sprawić trochę problemów. Duża liczba elektrycznych gadżetów z czasem staje się coraz bardziej usterkowa. Wprawdzie najczęściej wystarczy jedynie czyszczenie i dobre zaizolowanie styków, to jednak utrzymanie auta w idealnym stanie nie będzie łatwe. Częstą usterką jest np. przepalenie się silnika dmuchawy czy awaria centralnego zamka. Nie najlepsza opinia przylgnęła do automatycznych skrzyń biegów, które nie grzeszą trwałością. Częste są również wycieki płynów eksploatacyjnych - głównie oleju z sinika i skrzyni biegów oraz płynu chłodniczego z chłodnicy. Trzeba się też przygotować na częste wymiany łączników stabilizatorów oraz klocków hamulcowych. Na szczęcie dostęp do części nie jest wcale tak zły, jak mogłoby się to wydawać. Ich ceny porównać można do tych z laguny I generacji. Ostatnie Safrane zjechało z taśmy produkcyjnej w 2000 roku.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2010-02-27

Wersje

SILNIKI, NAPĘDY I SKRZYNIE

NADWOZIA

Używane: Renault Vel Satis2012-08-04Renault zbuduje nową limuzynę. Wspólnie z Mercedesem!2012-02-08

Renault Safrane 2.0 140 KM Opinie i komentarze

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS