chceauto.pl
x

Mazda RX-8 231 KM

Mazda RX-8  231 KM
Katalog samochodów
Zobacz porównaniedodaj do porównania
Oceń to auto
Oceń ten samochód jako pierwszy!
Rok produkcji
2007
Średnia cena
22 000 zł
Nadwozie
coupe
Skrzynia
ręczna
Napęd
tylny
Średni przebieg
Dostępność auta
trudno kupićWybór ogłoszeń jest przeciętny, ale można znaleźć dobrą ofertęłatwo kupić
Pojemność
1308 cm3
Silnik
benzyna

OSIĄGI

Moc
231 KM
0-100 km/h
6.5 s.
V max
240 km/h

KOSZTY

Spalanie
12 l benzyny na 100 km (średnie rzeczywiste zużycie paliwa)
Koszt przejechania 100 km
68 zł

SERWIS

Bezawaryjność
bardzo awaryjnyAwaryjność nie odbiega od średniej, można zaryzykowaćmało awaryjny
Koszt serwisu
drogiJest dramat, ale kto bogatemu zabroni? tani

BEZPIECZEŃSTWO I KOMFORT Czy bezpieczeństwo jest ważne?

Bezpieczeństwo
mało bezpiecznyMasz rodzinę? Kupuj bez zastanowienia bezpieczny
Segment
G
Bagażnik
290 litrówNiewielkie zakupy się zmieszczą, na nie więcej niż dwie osoby
Ryzyko kradzieży
dużeAuta trzeba pilnować, ale też bez przesady małe

MOŻLIWOŚĆ ZAŁOŻENIA INSTALACJI LPG

Zwrot kosztu instalacji po
7000 km czyli po 5 miesiącach
Zużycie paliwa
14.4 l gazu na 100 km
Koszt przejechania 100 km
40 zł
Przyspieszenie do 100 km/h
7.2 s.
Prędkość maksymalna
218 km/h

Mazda RX-8 231 KM - GALERIA ZDJĘĆ

Mazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KMMazda RX-8  231 KM

Mazda RX-8 231 KM

Mazda RX-8 powoli dorabia się już statusu pojazdu kultowego. Auto zyskało sobie wierną rzeszę fanów – auto przetrwało w ofercie przez rekordowe dziewięć lat.

W momencie debiutu kolejna generacja silników Wankla zapowiadała rewelacyjne osiągi i świetne właściwości jezdne. Wynik pracy inżynierów doprawiono stylistycznym koktajlem obłości i krzywizn zmieszanych ze sobą w idealnych proporcjach. Do tego doszły jeszcze wzorowe rozłożenie mas (na każdą z osi przypada równo po 50 proc.) i dający duże czucie drogi układ kierowniczy.

Oprócz, stosowanej w zasadzie wyłącznie przez Mazdę, rotacyjnej jednostki napędowej, na tle konkurencji auto wyróżnia się niecodziennym układem drzwi. RX-8 pozbawiono słupka B i wyposażono w drugą parę niewielkich, rozkładanych „pod wiatr” drzwiczek ułatwiających zajmowanie miejsca na tylnej kanapie. Samochód cieszył się takim zainteresowaniem, że przetrwał w ofercie przez rekordowe 9 lat. Skreślono go z cennika wyłącznie dlatego, że wysilona jednostka napędowa (głównie z uwagi na duże zużycie oleju) nie była w stanie spełnić normy emisji spalin Euro 5.

Co ważne, chociaż większość mechaników traktuje RX-8 w kategorii samochodowego „wynalazku”, sportowa Mazda może pochwalić się typową dla samochodów japońskich trwałością. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że w przypadku „energicznie” eksploatowanych egzemplarzy silnik może wymagać naprawy głównej już po niespełna 100 tys. km. Remont kapitalny kosztować może grubo powyżej 10 tys. zł. Za około 5 tys. powinniśmy jednak kupić używaną jednostkę z gwarancją przebiegu. Z tego względu radzimy unikać licznych wersji limitowanych różniących się poziomem mocy – w ich przypadku naprawy mogą być zdecydowanie droższe.

Awarie zdarzają się Maździe niezwykle rzadko, ale trzeba wiedzieć, że samochód cierpi na dokuczliwe dolegliwości. Najpoważniejszą z nich jest, występująca głównie w autach z pierwszych lat produkcji (do 2006 roku), podatność na zalanie jednostki napędowej (jednym z czynników był m.in. słaby rozrusznik). Jeśli zgasimy silnik zanim ten osiągnie temperaturę roboczą, jest wielce prawdopodobne, że nie uda się go już uruchomić. Należy wówczas wykręcić świece (wymaga zdjęcia koła i nadkola), odłączyć bezpiecznik od pompy paliwa i tak długo kręcić rozrusznikiem, aż z komór spalania „wypompowana” zostanie cała paliwowa mgiełka. Właściciele RX-8 często stosują również (skuteczną) metodę odpalania na pych, ta potrafi być jednak zabójcza dla katalizatora.

Inną typową dla Mazdy dolegliwością jest duży apetyt na olej (koniecznie dobrej klasy, zalecany przez producenta). Litr dolewać trzeba czasami już po 2 tys. km.

Dzięki czworgu drzwi samochód można traktować w roli pojazdu codziennego użytku. Problematyczne jest jedynie spalanie. Podawane przez producenta średnie zużycie paliwa na poziomie 11 l/100 km jest równie wiarygodne, jak oświadczenia majątkowe posłów. W rzeczywistości wymagający wysokich obrotów silnika Wankla rzadko spala średnio mniej niż 15 l/100 km.

Na plus zaliczyć trzeba sportowej Maździe rewelacyjne właściwości jezdne i bardzo precyzyjny układ kierowniczy.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2014-10-27

Wersje

SILNIKI, NAPĘDY I SKRZYNIE

NADWOZIA

50 lat Wankla w Maździe2017-06-01Mazda RX-Vision z silnikiem Wankla!2015-10-29Używane: Mazda RX-82014-10-27Masz japońskie auto z lat 2000-2004? Czeka cię przegląd!2013-04-11

Mazda RX-8 231 KM - PODOBNE SAMOCHODY

Porsche Cayman

Porsche Cayman

2.7 245 KM benzyna2007couperęcznatylny
cena średnia 86 000 zł
OCENY
Dostępność
Chrysler Crossfire

Chrysler Crossfire

3.2 218 KM benzyna2007couperęcznatylny
cena średnia 33 000 zł
OCENY
Dostępność
Alfa Romeo GT

Alfa GT

3.2 240 KM benzyna2007couperęcznaprzedni
cena średnia 28 000 zł
OCENY
Dostępność

Mazda RX-8 231 KM Opinie i komentarze

comments powered by Disqus

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.