chceauto.pl
x
Lotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybki

Lotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybki

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2023-09-17
Lotus to firma znana produkowania lekkich sportowych, najczęściej dwuosobowych samochodów z nadwoziem coupe. Ale wszystko się zmienia. Lotus jest obecnie chiński, należy do Geely i ma produkować ciężkie pojazdy elektryczne. Na szczęście chociaż osiągi pozostaną na wysokim poziomie.

Lotus Emeya
Lotus Emeya
Przedstawicielem tego właśnie segmentu jest Lotus Emeya. Jest to duży, dwusilnikowy sedan, pierwszy model Lotusa z tego typu nadwoziem od Lotusa Omegi, który oczywiście był tak naprawdę modelem Opla o tej samej nazwie.

Samochód oparto na platformie Geely o nazwie EMP. Napęd zapewniają dwa silniki elektryczne, generujące 918 KM mocy i 985 Nm momentu obrotowego. Między osiami zamontowano potężną baterię o pojemności 102 kWh.

Lotus Emeya
Lotus Emeya
Lotus Emeya rozpędza się do 100 km/h w 2,8 s, jego prędkość maksymalna wynosi 256 km/h. To niezwykle rzadko się zdarza, że producent nie ogranicza prędkości maksymalnej do 160-180 km/h, co jest zabiegiem chroniącym baterię. Gwałtowne jej rozładowanie może bowiem prowadzić do jej nieodwracalnego uszkodzenia.

Nadwozie wyposażono w szereg aktywnych elementów aerodynamicznych, które nie tylko mają zapewnić odpowiedni poziom docisku, ale również zoptymalizować opór powietrza. Aktywna jest osłona chłodnicy, tylnej spojler oraz dyfuzor.

Lotus Emeya
Lotus Emeya
Wnętrze nowego Lotusa jest ascetyczne. Dominuje duży, wolno stojący ekran systemu inforozrywki. Drugi niewielki ekran znajdziemy przed kierowcą, natomiast na konsoli środkowej umieszczono kilka fizycznych przełączników.

Biorąc pod uwagę niezwykle wysokie osiągi, nie dziwi, że Lotus nie chwali się zasięgiem Emeyi. Wiadomo jedynie, że akumulator można ładować prądem o mocy nawet 350 kW, oczywiście o ile znajdziemy wystarczająco mocną ładowarkę. Wówczas naładowanie od 10 do 80 proc. ma trwać zaledwie 18 minut.

Ten sam napęd posiada Lotus Electre, w przypadku tego modelu producent podaje zasięg wg WLTP sięgający 490 km. Nie ma się jednak co łudzić, że uda się tyle przejechać. Praktyczny zasięg jest na pewno będzie o około 100 km mniejszy, oczywiście pod warunkiem nie korzystania z pełnych osiągów.

Produkcja Lotusa Emeya ma rozpocznie się w w 2024 roku. Natomiast jeszcze jesienią 2023 roku poznamy wszystkie dane techniczne i ceny tego pojazdu.


Lotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybki - GALERIA ZDJĘĆ

Lotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybkiLotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybkiLotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybkiLotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybkiLotus Emeya. Elektryczny i niezwykle szybki

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS