chceauto.pl
x
Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni!

Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-12-15
1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy, które wprowadzają sankcje dla kierowców niezgłaszających do urzędu faktu zakupu lub sprzedaży samochodów.

Obowiązek zarejestrowania "na siebie" nowo kupionego samochodu teoretycznie istnieje od lat. Ustawodawca dawał na to 30 dni. Sęk w tym, że za niedopilnowanie terminu... nie groziły żadne sankcje.

A że Polacy są mistrzami w wykorzystywaniu luk w przepisach, to coraz więcej osób nie chciało tracić czasu (na wizyty w urzędach) i pieniędzy (180 zł na opłaty rejestracyjne) - po prostu jeździli swoim nowym nabytkiem na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych, z dowodem rejestracyjnym, w którym widniało nazwisko poprzedniego właściciela.

Część osób wspierała się przy tym wożeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ale gdy ustawodawca zwolnił nas z obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego, często rezygnowali nawet z tego. Na dobrą sprawę, przecież nie jest nigdzie napisane, że trzeba jeździć wyłącznie własnym samochodem, a policjant podczas kontroli sprawdza w bazach danych, czy kierowca posiada prawo jazdy, czy samochód ma aktualny przegląd i ubezpieczenie oraz czy auto nie jest kradzione.

Z drugiej strony fakt niezgłaszania zakupu czy sprzedania samochodu prowadził do bałaganu w systemie CEPiK. I oficjalnie właśnie chęć uporządkowania centralnej ewidencji stoi za nowymi przepisami., które wejdą w życie 1 stycznie 2020 roku.

Mówią one, że zarówno sprzedający, jak i kupujący samochód zobowiązani są do zgłoszenia faktu zawarcia transakcji. Spóźnienie będzie karane opłatą w wysokości od 200 do 1000 zł. Kara będzie zmienna i każdorazowo ustalana przez urzędników, którzy będą brali pod uwagę liczbę dni opóźnienia oraz fakt ewentualnej recydywy.

Zgłoszenia ma dokonać sprzedający, który musi przedstawić umowa kupna-sprzedaży, ale też kupujący, którzy poza zgłoszeniem zakupu auta, muszę je przerejestrować.

Dotyczy to również osób i przedsiębiorców, którzy przywieźli samochód do Polski. Wówczas czas biegnie od momentu przekroczenia granicy.

Obowiązek zgłoszenia i zarejestrowania samochodu dotyczy również przedsiębiorców, a więc drobnych importerów, którzy przywożą samochody "na handel". Nie dotyczy natomiast komisów, pod warunkiem, że auto przyjmowane jest na podstawie umowy komisu, a nie sprzedaży auta.

Zobacz także

Zimą rośnie popularność suvow. Ciekawe dane o sprzedaży

Zimą rośnie popularność suvow. Ciekawe dane o sprzedaży 2022-02-16

Zimą sprzedaż pojazdów zauważalnie maleje. To efekt ”krótszego” dnia pracy i aury zniechęcającej do wychodzenia z domu. Okazuje się jednak, że pora roku ma też wpływ na rodzaj pojazdów preferowanych przez nabywców!Sezonowość na rynku...
Rekordy cenowe używanych aut. Tak drogo jeszcze nie było?

Rekordy cenowe używanych aut. Tak drogo jeszcze nie było? 2021-06-29

Rynek wtórny bije rekordy. Tylko w pierwszym półroczu niektóre używane auta zdrożały już o ponad 10 procent! AURES Holdings, operator sieci centrów samochodowych AAA AUTO, przeanalizował kształtowanie się cen na rynku pojazdów używanych...
Trwa boom na auta używane. W Polsce zabraknie samochodów?

Trwa boom na auta używane. W Polsce zabraknie samochodów? 2021-06-10

W pierwszym kwartale 2021 roku zarejestrowano ponad 321,5 tys. samochodów osobowych. Co ciekawe, według danych Ministerstwa Cyfryzacji przeszło 63 proc. z nich to pojazdy używane, sprowadzone z zagranicy. Wzrosła również liczba ponownych rejestracji...
Wszyscy chcą używane auto?

Wszyscy chcą używane auto? 2020-12-02

W wyniku pandemii koronawirusa rynek samochodów używanych w Polsce skurczył się o 230.000 aut. Takie dane płyną z analizy AURES Holdings – właściciela europejskiej sieci salonów AAA Auto. To jednak nie koniec złych wiadomości. Ze względu na brak...
Handlarze zostali w domach? Ciekawe dane!

Handlarze zostali w domach? Ciekawe dane! 2020-05-13

W 2019 Volkswagen, na rzecz BMW, stracił pierwsze miejsce w gronie marek aut sprowadzanych do Polski. Co drugie auto, które trafiło do kraju, przyjechało z Niemiec. Jest to zresztą najtańszy kierunek transportu samochodu do Polski. Po mocnym 2019 roku,...
O tyle kręci się liczniki w Polsce!

O tyle kręci się liczniki w Polsce! 2020-04-15

Mimo że sprzedaż używanych samochodów praktycznie się zatrzymała, z powodu rządowych obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem, kierowcy w tych dniach częściej sprawdzają historię swoich pojazdów. Zakres kontroli wcześniej zakupionych...

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na YouTube RSS