chceauto.pl
x
Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni!

Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni!

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-12-15 Opinie
1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy, które wprowadzają sankcje dla kierowców niezgłaszających do urzędu faktu zakupu lub sprzedaży samochodów.

Obowiązek zarejestrowania "na siebie" nowo kupionego samochodu teoretycznie istnieje od lat. Ustawodawca dawał na to 30 dni. Sęk w tym, że za niedopilnowanie terminu... nie groziły żadne sankcje.

A że Polacy są mistrzami w wykorzystywaniu luk w przepisach, to coraz więcej osób nie chciało tracić czasu (na wizyty w urzędach) i pieniędzy (180 zł na opłaty rejestracyjne) - po prostu jeździli swoim nowym nabytkiem na dotychczasowych tablicach rejestracyjnych, z dowodem rejestracyjnym, w którym widniało nazwisko poprzedniego właściciela.

Część osób wspierała się przy tym wożeniem umowy kupna-sprzedaży samochodu. Ale gdy ustawodawca zwolnił nas z obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego, często rezygnowali nawet z tego. Na dobrą sprawę, przecież nie jest nigdzie napisane, że trzeba jeździć wyłącznie własnym samochodem, a policjant podczas kontroli sprawdza w bazach danych, czy kierowca posiada prawo jazdy, czy samochód ma aktualny przegląd i ubezpieczenie oraz czy auto nie jest kradzione.

Z drugiej strony fakt niezgłaszania zakupu czy sprzedania samochodu prowadził do bałaganu w systemie CEPiK. I oficjalnie właśnie chęć uporządkowania centralnej ewidencji stoi za nowymi przepisami., które wejdą w życie 1 stycznie 2020 roku.

Mówią one, że zarówno sprzedający, jak i kupujący samochód zobowiązani są do zgłoszenia faktu zawarcia transakcji. Spóźnienie będzie karane opłatą w wysokości od 200 do 1000 zł. Kara będzie zmienna i każdorazowo ustalana przez urzędników, którzy będą brali pod uwagę liczbę dni opóźnienia oraz fakt ewentualnej recydywy.

Zgłoszenia ma dokonać sprzedający, który musi przedstawić umowa kupna-sprzedaży, ale też kupujący, którzy poza zgłoszeniem zakupu auta, muszę je przerejestrować.

Dotyczy to również osób i przedsiębiorców, którzy przywieźli samochód do Polski. Wówczas czas biegnie od momentu przekroczenia granicy.

Obowiązek zgłoszenia i zarejestrowania samochodu dotyczy również przedsiębiorców, a więc drobnych importerów, którzy przywożą samochody "na handel". Nie dotyczy natomiast komisów, pod warunkiem, że auto przyjmowane jest na podstawie umowy komisu, a nie sprzedaży auta.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Handlarze zostali w domach? Ciekawe dane!

Handlarze zostali w domach? Ciekawe dane! 2020-05-13

W 2019 Volkswagen, na rzecz BMW, stracił pierwsze miejsce w gronie marek aut sprowadzanych do Polski. Co drugie auto, które trafiło do kraju, przyjechało z Niemiec. Jest to zresztą najtańszy kierunek transportu samochodu do Polski. Po mocnym 2019 roku,...
O tyle kręci się liczniki w Polsce!

O tyle kręci się liczniki w Polsce! 2020-04-15

Mimo że sprzedaż używanych samochodów praktycznie się zatrzymała, z powodu rządowych obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem, kierowcy w tych dniach częściej sprawdzają historię swoich pojazdów. Zakres kontroli wcześniej zakupionych...
Co dolega autom z USA?

Co dolega autom z USA? 2020-04-08

Samochody używane sprowadzane z USA od lat cieszą się relatywnie dużą popularnością na polskim rynku. Co miesiąc do naszego kraju wjeżdża ponad 2 tys. pojazdów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Jakie usterki i uszkodzenia występują w nich...
Historia pojazdu sprowadzanego

Historia pojazdu sprowadzanego 2017-12-26

Stopniowo rośnie lista usług cyfrowych, z których mogą korzystać polscy kierowcy. Przypomnijmy, że od pewnego czasu istnieje usługa Historia Pojazdu (pod adresem historiapojazdu.gov.pl), dzięki której, znając nr rejestracyjny lub nr vin i datę...
Auto? Używane albo żadne...

Auto? Używane albo żadne... 2012-11-13

Polaków znów nie stać na samochody.Jak podaje instytut monitorowania rynku motoryzacyjnego Samar, po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku sprowadzono do naszego kraju 486 311 używanych samochodów zza granicy. To wynik o 4,5 procenta gorszy niż...
Kupujemy tylko używane. Za 12 tys. zł...

Kupujemy tylko używane. Za 12 tys. zł... 2011-05-19

Tylko 8% Polaków, którzy zostali w 2010 roku właścicielami  samochodów, kupiło nowe auta. Pozostałe 92% osób wybrało samochody używane. W większości przypadków zakupu auta z drugiej ręki dokonano od osób prywatnych, a średnia cena używanego...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.