chceauto.pl
x
Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037

Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2021-05-27 Opinie
Lancia swego czasu była jednym z najważniejszych producentów samochodów na świecie. Starsi kibice sportów motorowych pamiętają, jak na rajdowych trasach niepokonane były Lancie Delty Integrale czy jeżdżące w grupie B Lancie Rally 037.

Kimera Automobili EVO37
Kimera Automobili EVO37
Niestety, marka pod rządami Fiata popadała stopniowo w ruinę. Próby technicznej unifikacji z samochodami Fiata, (a nawet Chryslera - patrz nieudana próba wskrzeszenia Themy) skończyły się fatalnie - sprzedaż spadała, w odpowiedzi Włosi postanowili... nie wprowadzać kolejnych modeli.

Dziś Lancia jest już tylko wspomnieniem. Ostatni model włoskiej marki, czyli Ypsilon jest jeszcze produkowany w Tychach i sprzedawany wyłącznie na rynku włoskim. Auto zaprezentowano 10 lat temu...

Kimera Automobili EVO37
Kimera Automobili EVO37
Lancia wciąż ma jednak zagorzałych fanów. I do nich jest skierowany projekt włoskiej firmy Kimera Automobili o nazwie Kimera Automobili EVO37.

Jak sama nazwa wskazuje jest to legendarna Lancia 037 w nowoczesnym wydaniu, czyli tzw. restomod. Samochód powstaje w oparciu o Lancię Beta Monte Carlo, coupe, na bazie którego budowane oryginalne Lancie Rally 037.

Kimera Automobili EVO37
Kimera Automobili EVO37
Stylistycznie auto jest bardzo zbliżone do legendarnego poprzednika, ale pełno w nim nowoczesnych rozwiązań. Na szeroką skalę zastosowano lekkie i wytrzymałe materiały, pojawiło się oświetlenie LED i oczywiście nowy jest układ napędowy. W samochodzie zastosowano jednak - co ciekawe - oryginalny, czterocylindrowy silnik Lancii, który został poddany jednak gruntownej modernizacji. Dzięki zastosowano doładowania sprężarką i kompresorem moc ma wynosić między 500 a 600 KM, zaś moment obrotowy - 550 Nm. Oryginalna Lancia miała również silnik dwulitrowy, który generał moc od 269 do 331 KM.

Kimera Automobili EVO37
Kimera Automobili EVO37
Moment obrotowy EVO37 trafia na koła tylne, wybierać można między przekładnią manualną lub sekwencyjną z łopatkami przy kierownicy.

Na początku lat 80-tych tylnonapędowe Lancie 037 potrafiły pokonywać samochody z napędem 4x4. Na fali popularności tego modelu Włosi zbudowano również 207 egzemplarzy Lancii 037 Stradale, czyli w wersji drogowej.

Kimera nie ma aż tak ambitnych planów. Firma chce zbudować tylko 37 egzemplarzy EVO37, w cenie około 480 tysięcy euro sztuka... Wydaje się niemal pewne, że samochód będzie doskonałą lokatą kapitału, na której raczej nie da się stracić...

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037 - GALERIA ZDJĘĆ

Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037Kimera Automobili EVO37. Hołd dla Lancii 037

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.