chceauto.pl
x
" "
Jaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie było

Jaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie było

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2013-11-20 Opinie
Jaguar poszerza gamę modelu F-Type o wersję coupe. F-Type Coupe zadebiutował właśnie na salonie w Los Angeles.

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
F-Type to samochód zbudowany na bazie zaprezentowanego w 2011 roku prototypu C-X16. Auto wykonane zostało w całości z aluminium, przy czym inżynierowie położyli olbrzymi nacisk na zapewnienie wysokiej sztywności nadwozia. Mimo zachowania niewielkiej masy (w zależności od wersji od 1577 do 1665 kg) udało się uzyskać sztywność na poziomie 33 tys. Nm/stopień.

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Wysoka sztywność nadwozia jest konieczna ze względu na mocne silniki, którymi będzie napędzany F-Type Coupe. Gama obejmuje trzy jednostki benzynowe. Bazowa wersja napędzana jest doładowanym silnikiem V6 o pojemności trzech litrów, który generuje 340 KM mocy i 450 Nm momentu obrotowego. Taki samochód przyspiesza do 100 km/h w 5.3 s oraz może rozpędzić się do 260 km/h. Nieźle, jak na wersję podstawową...

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Wyżej w gamie znajduje się F-Type S Coupe, który również napędzany jest trzylitrowym silnikiem V6, ale o mocy podniesionej do 380 KM. Moment obrotowy tej jednostki to 460 Nm, co pozwala na przyspieszenie do 100 km/h w 4,9 s. Prędkość maksymalna wynosi 275 km/h.

Jednak samochodem, który ma miażdżyć konkurencję jest F-Type R Coupe. Źródłem napędu tego samochodu jest doładowany silnik V8 o mocy 550 KM i momencie 680 Nm. Ten samochód przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 4,2 s, a jego prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 300 km/h! Coupe jest więc wyraźnie mocniejsze niż F-Type Convertible, którego najmocniejsza wersja dysponuje mocą 495 KM.

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Wszystkie silniki napędzają tylne koła za pośrednictwem zautomatyzowanej dwusprzęgłowej, ośmiostopniowej skrzyni biegów Quickshift. Działa ona w pełni automatycznie, aczkolwiek kierowca ma możliwość ręcznej zmiany przełożeń za pomocą łopatek przy kierownicy lub zlokalizowanej na konsoli centralnej dźwigni (oczywiście sekwencyjnie).

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Samochód wyposażony jest w elektronicznie sterowany aktywny dyferencjał, który wraz z elektronicznymi systemami dba o zapewnienie odpowiedniej trakcji. F-Type posiada również sportowe aktywne zawieszenie Adaptive Dynamics.

F-Type R i F-Type S opcjonalnie mogą być wyposażone w ceramiczne tarcze hamulcowe (o średnicy 40 cm z przodu i 38 cm - z tyłu), które są o 21 kg lżejsze od stalowych, zapewniając przy tym mniejszą podatność na przegrzanie (fading).

Jaguar F-Type
Jaguar F-Type
Warto dodać, że chociaż F-Type Coupe to samochód sportowy, który ma przyciągać wzrok stylizacją, to konstruktorzy nie zapomnieli o funkcjonalności - pojemność bagażnika wynosi 407 litrów (do klapy, to półki jest mniejsza i wynosi 315 litrów), co oznacza - jak zaznacza Jaguar - że zmieszczą się dwa worki z kijami do golfa...

Na tle świetnych osiągów i wysokiej mocy dość karykaturalnie wyglądają dane o zużyciu paliwa. W wypadku F-Type'a spalanie w cyklu pomiarowym wynosi średnio 8,8 l/100 km, F-Type'a S ma spalać 9,1 l/100 km, a F-Type'a R - 11,1 l/100 km...

Jaguar F-Type Coupe trafi do sprzedaży wiosną przyszłego roku. Ceny nie są jeszcze znane.


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Jaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie było - GALERIA ZDJĘĆ

Jaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie byłoJaguar F-Type Coupe.Tak mocnego nie było
Jesteśmy też na Facebook Jesteśmy też na Google+ Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.