chceauto.pl
x
Historia pojazdu sprowadzanego

Historia pojazdu sprowadzanego

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2017-12-26 Opinie
Stopniowo rośnie lista usług cyfrowych, z których mogą korzystać polscy kierowcy. Przypomnijmy, że od pewnego czasu istnieje usługa Historia Pojazdu (pod adresem historiapojazdu.gov.pl), dzięki której, znając nr rejestracyjny lub nr vin i datę pierwszej rejestracji, można sprawdzić polską historię samochodu oraz usługa sprawdzenia polisy OC, do czego wystarczy nr rejestracyjny.

Serwis historiapojazdu.gov.pl został ostatnio poszerzony o nową funkcjonalność - sprawdzenie zagranicznej historii pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego w Polsce.

Jeśli system zawiera informacje o samochodzie, to w zakładce "Dane zagraniczne" pojawią się informacje dotyczące siedmiu różnych kategorii tematycznych. Dowiemy się, czy samochód figuruje wśród auta kradzionych, przeznaczonych do złomowania, ma wypadkową przeszłość, był w inny sposób uszkodzony, miał cofnięty licznik, był niedopuszczony do ruchu a także czy był taksówką.

Dane są więc wyczerpujące i mogą być bardzo cennym źródłem informacji dla kierowców.

Niestety, w obecnej postaci system ma dwie bardzo duże wady. Pierwsza z nich to fakt, że sprawdzić można wyłącznie samochód już zarejestrowany w Polsce, co w zasadzie podważa cały sens usługi - wszak sprawdzić dane auto chcemy przed jego zakupem, a nie po fakcie. Na szczęście, ma to się zmienić na początku 2018 roku, przy czym sprawdzenie auta niezarejestrowanego w naszym kraju będzie wymagało posiadania profilu zaufanego.

Druga wada to ograniczona funkcjonalność bazy danych. Obejmuje ona samochody sprowadzone z USA i Kanady oraz wybranych rynków europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch i Szwecji). Brak jednak najpopularniejszych kierunków importowych czyli Niemiec, a także Austrii i Szwajcarii. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia jednak, że pracuje nad poszerzeniem bazy danych o kolejne państwa.

Volkswagen i nowe ładowarki nowe technologie Volkswagen wprowadza na rynek ładowarkę do samochodów elektrycznych

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Zobacz także

Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni!

Kupiłeś auto? Zgłoś to w 30 dni! 2019-12-15

1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy, które wprowadzają sankcje dla kierowców niezgłaszających do urzędu faktu zakupu lub sprzedaży samochodów.Obowiązek zarejestrowania "na siebie" nowo kupionego samochodu teoretycznie istnieje od lat....
"Historia Pojazdu" już działa. Sprawdź!

"Historia Pojazdu" już działa. Sprawdź! 2014-06-23

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło serwis "Historia Pojazdu". Dzięki niemu można online, bez opłat i oczekiwania, sprawdzić dane wybranego samochodu. By skorzystać, z serwisu, który znajduje się pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl, trzeba...
Auto? Używane albo żadne...

Auto? Używane albo żadne... 2012-11-13

Polaków znów nie stać na samochody.Jak podaje instytut monitorowania rynku motoryzacyjnego Samar, po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku sprowadzono do naszego kraju 486 311 używanych samochodów zza granicy. To wynik o 4,5 procenta gorszy niż...
Kupujemy tylko używane. Za 12 tys. zł...

Kupujemy tylko używane. Za 12 tys. zł... 2011-05-19

Tylko 8% Polaków, którzy zostali w 2010 roku właścicielami  samochodów, kupiło nowe auta. Pozostałe 92% osób wybrało samochody używane. W większości przypadków zakupu auta z drugiej ręki dokonano od osób prywatnych, a średnia cena używanego...
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.