chceauto.pl
x
Covid uleczył polskie samochody? Są w coraz lepszym stanie

Covid uleczył polskie samochody? Są w coraz lepszym stanie

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2021-06-10 Opinie
W ubiegłym roku diagności wykonali niemal 19 mln badań technicznych pojazdów. Co zaskakujące – okazały się być w zaskakująco dobrym stanie technicznym!

Biorąc pod uwagę samochody osobowe ubiegły rok przyniósł dokładnie 14 589 396 przeglądów technicznych. Te dane dotyczą wszystkich wykonanych badań – w tym powtórnych (np. po ”oblaniu” pierwszego przeglądu) czy ”rozszerzonych” (wynikających chociażby z zatrzymania dowodu rejestracyjnego po wypadku).

W przypadku osobówek zaledwie 388 036 badań technicznych zakończyło się wynikiem negatywnym. Oznacza to, że przeglądu nie przechodził średnio 1 na 37 skontrolowanych samochodów. Wynik jest zauważalnie lepszy niż w roku 2019, gdy stosunek badań pozytywnych do negatywnych wynosił 32 do 1.

Wbrew pozorom zauważalna poprawa statystyk niekoniecznie świadczyć musi o ”bagatelizowaniu” swojej pracy przez diagnostów. Nie jest tajemnicą, że ubiegły rok wywrócił świat do góry nogami. Po pierwszym szoku spowodowanym wprowadzeniem ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się, warsztaty samochodowe odnotowały skokowy wzrost zainteresowania swoimi usługami. Można więc zaryzykować wniosek, że znudzeni siedzeniem w domu rodacy postanowili poświecić więcej czasu swoim samochodom, czego efekty możemy właśnie zaobserwować w danych z przeglądów.

Nie oznacza to jednak, że wszyscy kierowcy poświęcili więcej uwago swoim czterem kółkom. Wśród najpopularniejszych usterek, które skutkowały negatywnym wynikiem przeglądu technicznego były m.in.: ”uszkodzenie źródła światła”, ”nadmierny wyciek dowolnego płynu, który może zagrażać środowisku lub bezpieczeństwu innych użytkowników drogi”, uszkodzony (wylany) amortyzator czy ”głębokość bieżnika niezgodna z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych”. Każdą z nich wykryć, w krótkim czasie, wykryć można samodzielnie nie dysponując żadnym specjalistycznym sprzętem. Trzeba jedynie poświęcić swojemu autu minimum uwagi...


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

NAJCZĘŚCIEJ POSZUKIWANE

Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.