chceauto.pl
x
BMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocą

BMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocą

Motonowości
Redakcja ChceAuto.pl 2022-09-29 Opinie
BMW XM to nowy i niewątpliwie wyjątkowy model niemieckiego producenta.

BMW XM
BMW XM
Nazwa XM pochodzi od oznaczeń X, którym BMW sygnuje SUV-y i M, którym oznaczane są najmocniejsze wersje modeli BMW. Złożenie tych dwóch liter w całość i brak oznaczenia cyfrowego oznacza jedno - XM nie będzie oferowane w "zwykłych" wersjach napędowych, a będzie wyłącznie pojazdem sygnowanym przez M GmbH.

Źródłem mocy BMW XM (przy okazji - kto pamięta, że kiedyś takie oznaczenie nosił model Citroena?) jest zmodernizowany silnik 4.4V8, znany np. z BMW X7 M60i. W XM generuje on 489 KM mechanicznych, ale dodatkowo współpracuje z wbudowanym z ośmiostopniową automatyczną skrzynię biegów silnikiem elektrycznym zapewniającym dodatkowe 197 KM. Moc systemowa tego hybrydowego układu napędowego wynosi 653 KM, a moment obrotowy to 800 Nm.

BMW XM
BMW XM
Dzięki temu BMW XM rozpędza się do 100 km/h w 4,3 s, a po kolejnych 10 sekundach na liczniku pojawia się 200 km/h. Prędkość maksymalna jest ograniczona do 250 km/h, ale za dodatkową opłatą (pakiet M Drive) ogranicznik może zostać przesunięty na 270 km/h.

Trzeba przy tym pamiętać, że BMW XM jest hybrydą typu plug-in. Silnik elektryczny czerpie energię z akumulatora o dużej jak na hybrydę pojemności - 25,7 kWh. Dzięki temu samochód jest w stanie przejechać w trybie elektrycznym do 88 km, pod warunkiem nie przekraczania prędkości 140 km/h.

BMW XM
BMW XM
Ale uwaga - BMW XM będzie dostępne również w wersji Red Label. W tej odmianie silnik spalinowy 4.4V8 generuje 585 KM, co sprawia, że moc systemowa wynosi 748 KM, a moment obrotowy to okrągłe 1000 Nm. Niestety, BMW nie podało osiągów tej wersji napędowej.

BMW XM to duży pojazd, ma 5,11 m długości, co oznacza, że jest niewiele krótszy od BMW X7, a aż 19 cm dłuższy od X5. Pojemność bagażnika XM to 527 litrów, po złożeniu foteli można przewieźć nawet 1820 litrów bagażu. Uwagę zwraca również fakt, że przy szerokości 200,5 cm XM jest najszerszym BMW w historii marki. Niemałe wrażenie robi również stylizacja nadwozia, która sugeruje jedno - po prostu brutalną siłę.

BMW nie ujawniło jeszcze modelu XM.

Opinie i komentarze na temat artykułu

BMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocą - GALERIA ZDJĘĆ

BMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocąBMW XM. Potężny SUV z niesamowitą mocą

Zobacz także