chceauto.pl
x
Auta w Polsce coraz starsze?

Auta w Polsce coraz starsze?

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-08-26 Opinie
Rośnie średni wiek pojazdu w Polsce. W dużej mierze to wynik prywatnego importu.

Jak wynika z raportu opracowanego niedawno przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego średni wiek samochodu osobowego w 2018 roku wynosił 13,9 roku - to o 0,1 roku więcej niż w 2017 roku. Dane bazują na informacjach z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, ale opierają się wyłączie o tzw. rekordy aktualizowane, czyli pojazdy, które w ostatnich latach zmnieniły właściciela lub przeszły obowiązkowe przeglądy techniczne. W ten sposób otrzymano rzeczywisty obraz polskich dróg pozbawiony wpływu tzw. "martwych dusz" - aut, które istnieją dziś tylko na papierze,

Samochody osobowe w wieku do czterech lat stanowiły na koniec 2018 roku zaledwie 12,1 proc. parku pojazdów osobowych. To o 1 punkt procentowy więcej niż na koniec 2017 roku. Samochody osobowe w wieku od pięciu do dziesięciu lat stanowiły 18,0 proc. parku, zaś auta liczące od jedenastu do dwudziestu lat - już 54,5 proc. Na najstarsze, ponad 20-letnie przypadło 15,4 proc. Oznacza to, że jest ich więcej niż aut w namłodszej grupie wiekowej.

W parku aktualizowanych aut osobowych - w podziale narodzaj paliwa - na koniec 2018 roku aż 45 proc. stanowiły modele z silnikami benzynowymi, na diesle przypadło 40 proc, na LPG 15 proc. Pozostałe rodzaje napędów - tu cytat "wstępują w ilościach statystycznie pomijanych"!

Liczba aut na benzynę i LPG (łącznie) wzrosła o 1,8 proc., natomiast diesli o 5 proc. Wśród samochodów najmłodszych, liczących do czterech lat, napęd benzynowy miało 60 proc. udziału (tyle samo co rok wcześniej), wysokoprężny 33 proc. (o dwa punkty proc.
mniej), natomiast na LPG przypadło tylko 4 proc. floty. Wypada jednak zauważyć, że w Polsce rośnie zainteresowanie hybrydami, Pojazdy hybrydowe zdobyły 3 proc. tego segmentu, 3-krotnie więcej niż w 2017 roku!


Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.