chceauto.pl
x
Audi AI:ME. Miejskie auto na prąd

Audi AI:ME. Miejskie auto na prąd

Porady i rynek
Redakcja ChceAuto.pl 2019-04-17 Opinie
Na salonie w Szanghaju Audi pokazało prototyp o nazwie AI:ME. Jest to wizja autonomicznego pojazdu miejskiego o napędzie elektrycznym.

Audi AI:ME
Audi AI:ME
Mając 4,30 m długości i 1,90 m szerokości, Audi AI:ME zajmuje na jezdni powierzchnię taką, jaką zajmują współczesne samochody kompaktowe. Rozstaw osi 2,77 m i wysokość 1,52 m sygnalizuje natomiast wymiary wnętrza pojazdu, które należy uplasować przynajmniej o jedną klasę wyżej.

Jest to możliwe dzięki architekturze elektrycznego napędu. Pozwala ona na zastosowanie krótkich zwisów i stworzenie przestronnego wnętrza pozbawionego tunelu środkowego. Jednostkę napędową umieszczono przy tylnej osi, ma ona moc 125 kW (170 KM).

Audi AI:ME
Audi AI:ME
Czerpie ona energię z umieszczonych w podłodze baterii o pojemności 65 kWh. Dzięki rekuperacji podczas hamowania oraz stosunkowo niewielkiej masie, Audi AI:ME ma wykazywać się niskim zużyciem energii - również w ruchu miejskim.

Producent nie podaje zasięgu ani czasu ładowania. Zaznacza jednak, że w pojeździe miejskim zasięg nie jest tak bardzo istotny, więc można się spodziewać, że będzie to raczej 150 niż 450 kilometrów.

Audi AI:ME
Audi AI:ME
Audi AI:ME to samochód o koncepcji 2 plus X miejsc. Jego stylistyka stawia na różnorodność konfiguracji pozycji foteli i schowków. Zazwyczaj podczas jazdy wykorzystywane są tylko pojedyncze fotele przednie, ale w razie potrzeby z przodu i na tylnej kanapie samochodu znajdzie się miejsce dla czterech osób.

Audi AI:ME stworzono z myślą o użytkowaniu w mieście i o jeździe autonomicznej na poziomie 4 w 5-stopniowej międzynarodowej, ustandaryzowanej skali rosnącej automatyzacji jazdy. Systemy działające na poziomie 4 nie potrzebują wsparcia kierowcy, są jednak ograniczone do określonego obszaru działania – przykładowo autostrady lub specjalnie wyposażonego rewiru w mieście.

W takich miejscach kierowca może w całości oddać systemowi prowadzenie pojazdu. Przejmuje je ponownie wtedy, gdy samochód opuści obszar zdefiniowany dla w pełni zautomatyzowanej jazdy. Inaczej niż w pełni autonomiczne Audi AIcon (pojazd z funkcją jazdy automatycznej na poziomie 5), Audi AI:ME z tego względu posiada dodatkowo tradycyjne elementy służące do prowadzenia pojazdu: kierownicę i pedały.

Opinie i komentarze na temat artykułu

comments powered by Disqus

Audi AI:ME. Miejskie auto na prąd - GALERIA ZDJĘĆ

Audi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prądAudi AI:ME. Miejskie auto na prąd
Jesteśmy też na Facebook Nasz kanał na
 YouTube RSS
x TA STRONA UŻYWA PLIKÓW COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.