Jeep Compass II 2.0 MJD 170 KM
Jeep Compass
Jeep Compass to kompaktowy SUV, który po raz pierwszy pokazano w styczniu 2006 roku na salonie w Detroit. Kilka miesięcy później ruszyła produkcja seryjna.
Chociaż samochód nigdy nie okazał się spektakularnym sukcesem sprzedażowym, to przetrwał w produkcji aż 10 lat. Dopiero w połowie 2017 roku w salonach pojawiła się druga generacja tego modelu, którą skonstruowano już nie typowo po "amerykańsku", ale również tak, by trafić w gusta europejskiego odbiorcy.
Jeep Compass II
Europejska premiera nowego wcielenia Jeepa Compass odbyła się w czerwcu 2017 roku. Samochód może być napędzany silnikiem benzynowym lub jednym z dwóch wysokoprężnych w łącznie sześciu różnych wersjach układu przeniesienia napędu oraz na czterech różnych poziomach wyposażenia: Sport, Longitude, Limited oraz najbardziej terenowy Trailhawk. Dostępne są dwie skrzynie biegów: dziewięciobiegowa, automatyczna oraz sześciobiegowa, manualna oraz dwa systemy napędu 4x4 typu „full time" - Jeep Active Drive i Jeep Active Drive Low (z przełożeniem pełzającym). W każdym z nich w razie potrzeby 100 procent dostępnego momentu obrotowego może być dostarczone na każde z kół. Zarówno system napędu Jeep Active Drive, jak i Active Drive Low 4x4 są wyposażone w systemem zarządzania trakcją Jeep Selec-Terrain oferujący pięć trybów jazdy (tryby Auto, Snow - Śnieg, Sand - Piach i Mud - Błoto, a także tryb Rock - Skały w modelu wersji Trailhawk). Napęd tylnej osi w normalnych warunkach jazdy jest wyłączony, dzięki czemu samochód zużywa mniej paliwa. Gdy wymagana jest lepsza przyczepność, automatycznie aktywowany jest system napędu 4x4. Model Trailhawk ma podwyższony o 2,5 cm prześwit (22,9 cm), płyty osłonowe podwozia, czerwony tylny hak do holowania, unikalne, dedykowane przednie i tylne zderzaki zwiększające parametry terenowe, dzięki którym kąt natarcia wynosi 29,1 stopniu, kąt rampowy - 23,7 stopni, zaś kąty zejścia - 33, 1 stopni, a także 17-calowe obręcze kół z oponami do jazdy w terenie z agresywnym bieżnikiem. System zarządzania trakcją Selec-Terrain obejmuje Selec-Speed Control, zawierający systemu kontroli zjazdu (Hill Descent Control). W Europie oferta obejmuje jeden silnik benzynowy (w dwóch wersjach mocy) oraz dwa silniki Diesla. Bazowy silnik benzynowy to 1,4-litrowy MultiAir Turbo o mocy 140 KM (przy 5000 obr./min, moment obrotowy 230 Nm przy 1750 obr./min) dostępny w wersji z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów oraz napędem na przednie koła. Wyżej pozycjonowany jest 1,4-litrowy silnik MultiAir Turbo o mocy 170 KM (przy 5500 obr./min, moment obrotowy 250 Nm przy 2500 obr./min), który parowany jest z dziewięciostopniową, automatyczną skrzynią biegów oraz napędem 4x4. Gama silników Diesla obejmuje 1,6-litrowy silnik MultiJet II o mocy 120 KM (przy 3750 obr./min, 320 Nm momentu obrotowego przy 1750 obr./min), w wersji z sześciobiegową, manualną skrzynią biegów oraz napędem na przednie koła, a także 2,0-litrowy silnik MultiJet II o mocy 140 KM (przy 4000 obr./min, 350 Nm momentu obrotowego przy 1750 obr./min), wyposażony albo w dziewięciobiegową, automatyczną skrzynię biegów, albo w sześciobiegową, manualną skrzynię biegów oraz napędem 4x4.
Najgorszymi doradcami przy zakupie samochodu używanego są emocje. Dlatego właśnie w opisach modeli kładziemy nacisk na te informacje, które mogą przydać się w podjęciu ostatecznej decyzji oraz przy oględzinach auta. Staramy się ująć w opisie najczęściej występujące usterki danego modelu, a także podpowiedzieć, na jakie „przygody” powinniśmy być przygotowani po zakupie. Oczywiście nie każdy musi zgadzać się z naszymi opiniami, jednak mają one swoje podstawy we wnikliwych analizach rynku. Pamiętajcie, że nasz opis w żadnym wypadku nie ma na celu bezkrytycznego wychwalania danego modelu. To raczej surowa, chłodna ocena konkretnego auta, zachęcająca do równie pesymistycznej kalkulacji kosztów. Zawsze trzeba mieć bowiem na uwadze to, że cena zakupu używanego pojazdu jest dopiero początkiem wydatków.
Ostatnia zmiana: 2021-01-13